Jump to content

Mentenanta, Reparatii Si Ingrijire Autovehicule


ing. Catalin Duran
 Share

Postare recomandată

Eu tot n--am inteles.

Masina se repara in fata blocului sau vine doar si o ia de acasa si o duce la un service?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 140
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • d-rive

    25

  • ing. Catalin Duran

    22

  • SAlex

    9

  • leo_cumeteo1

    9

Mai, cineva, aici, a deschis un topic despre posibilitatea efectuarii de servicii de intretinere/service al automobilelor la domiciliu, sau ma rog, in asa fel incit voi sa nu va miscati fundurile. Din aceasta propunere s-a trecut la analiza gramaticala a textului, lucru ce mi se pare total deplasat.

Intrebarea fundamentala e: ce fel de servicii se vor asigura (ar fi bine sa se dea o lista cu preturi aproximative) si care este modalitatea de garantare a serviciilor.

Restul e Off Topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reed, nu ai inteles nimic, tipul asta, inginerul, a venit cu niste propuneri/oferte, nimic concret si totul evaziv, pe langa toate astea are niste problemute cu limba romana, sincer nu cred ca i-ar fi zis nimeni nimic de ele daca nu incerca sa ne convinga de pregatirea lui, nu am nimic personal cu omul si chiar imi e simpatic, agreez ca are idei, chiar daca sunt vise, noaptea, eu am altfel de vise noaptea, vise care nu fac subiectul forumului de fata :D.

Tot ne-a amenintat ca zice ce si cum, ca ne da detalii, nu de alta dar ne-ar ajuta sa intelegem si noi ceva din ce spune el in primul post :)

Tot ce am inteles pana acum e ca a avut un vis, ca ii suntem simpatici si ne priveste ca pe niste prieteni si ca se amuza copios pe seama posturilor noastre, da-mi voie ca datorita inconsecventei repetate de care da dovada, in legatura cu faptul ca ne va zice si ne va drege sa ne amuzam si noi pe seama posturilor lui, in fond e o zi frumoasa si ii uram si noi duminica placuta :P

Deci topicul asta e off-topic inca din primul post. Scuzati fortarea exprimarii :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pina acum, dl. ing.a ajuns la concluzia ca marea majoritate a mecanicilor din romania isi bat joc de meseria lor (asta stim si noi fara sa fim ingineri).

Reparatul masinii in fata blocului clientului are si dezavantaje. (in afara de niste reglaje si o diagnoza nu poti face mare lucru).

Pt. restul ai nevoie de scule, elevator, stand de frana sau geometrie etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce rai sunteti! :D Vrea omul sa va ajute si voi.... :)

d-drive, si cam ce visezi tu noaptea? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@MOTANUL, depinde, eu cand eram mic si citeam Jules Verne aveam niste vise noaptea cum omoram tot felul de monstri marini si alte alea, asa ca, de ce nu, poti visa ca mergi la om acasa, in fata blocului sau in spatele lui, ori poate are curte si faci un vopsit total, o tinichigerie "suparata", o reparatie capitala la motor, etc. La o adica sunt o gramada de ateliere din astea de cartier care fac de toate pentru toti. Am vazut si vulcanizare in mijlocul strazii si nu o strada oarecare ci soseaua de centura unde sunt 2 benzi de circulatie, nu este trotuar si abia trec 2 tiruri unul pe langa altul, asa ca nu trebuie sa te mai mire nimic.

Acum serios, iesisera acele spalatorii mobile care spalau "ecologic" masini in parcari si pe strada pur si simplu, au fost interzise, e normal, daca avea unul masina plina de noroi, cand o spalau, unde se ducea noroiul ala? doar nu il strangeau ei cu matura... deci hai sa fim seriosi si sa o terminam cu visele astea eroice...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea si eu un ITP :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se face, da' marti ca luni abia ies actele la RAR :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Visator = o persoana care pune in practica ziua ceea ce viseaza noaptea.

Limite:

- sa nu aiba insomnii

- sa se (mai) trezeasca ziua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai astept ! In mai am nevoie de ITP :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bai dar sunteti rautaciosi.Eu inteleg ca suna aiurea nick Ing.Catalin...dar mai lasati-l si voi.Nu a zis ca a visat literalmente ci ca i-a venit ideea noaptea.Unii se exprima mai greu.Oricum omul are o rabdare de fier,eu va luam un pic la impins vagoane pana acum.Subliniez postul lui Reed care deja nu ma mai surprinde cu opiniile sale similare cu ale mele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... eu am altfel de vise noaptea, vise care nu fac subiectul forumului de fata :P.
... d-drive, si cam ce visezi tu noaptea? :)

Alte masini decat cele din grupul VAG, evident ... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Bambu, citeste atent tot topicul si spune-mi ce intelegi din posturile initiatorului, apoi spune-ne si noua ce ai inteles, eu unul nu am inteles mare lucru, poate nu mi-a picat mie fisa cum sta treaba.

Si vezi ca scrii ca initiatorul mediteaza acum :P

visez si eu, Lamborghini (sac e din VAG :P ), Ferrari, Porsche (astia sunt veri cu VAG :) ), Aston Martin... mai sunt multe dar nu va mai spun ca vi se... ridica interesul pentru masinile astea si o sa aveti aceleasi probleme ca si mine :D

Modificat de d-rive
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zi ,prietene, cum ramane cu ITP-ul ala, ca vad ca esti on-line? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai il citisem inainte sa postez si nu am vazut nimic de nici un vis.Intr-adevar omul este ambigu in exprimare dar voi deja il luati la misto "mai mult decat prevede lega" si veniti cu diferite scuze.Tu d-rive ai inghite toate mistocarelile astea?Eu unu tocmai ce spuneam ca v-as lua la impins vagoane.Arata-mi si mie un post ON topic.Trebuia de mult sa vina un moderator si sa indrepte lucrurile pe aici asa cum se procedeaza pe tot forumul.

Concret trebuie intrebat daca ne cere sfaturi sau ne face vreo oferta in primul rand.Odata clarificata treaba asta as trece la sugestii si anume:vino ia masina omului pe baza unui proces verbal fa-i o constatare la prima vedere si zi-i la ce sa se astepte apoi fugi cu ea intr-un loc decent care sa duca a service NU in fata blocului ca nu mai discutam despre suflat in jiglere(sau cum s-or numi) sau umblat in delcou.

Astfel de sugestii daca mai aveti presupun ca i-ar fi bine venite si promit ca eu unul nu o sa ma iau de greselile gramaticale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai insista, nu are opacimetru deocamdata :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca l-am incoltit de tot pe bietul om. Pe mine m-au iritat numai greselile gramaticale aflate in discordanta evidenta cu nickul care incepe cu "ing." Daca tot ne scriem peste tot gradele academice (oare si pe placuta de pe usa de la apartament scrie acelasi lucru??) ar fi bine sa ne si exprimam si comportam in consecinta :) dar vad ca s-a ajuns cam departe cu aversiunea fata de ideea omului care poate ca in anumite conditii ar putea sa fie pusa in practica....desi mie mi se pare cel mult un vis steril din punct de vedere pragmatic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat ca Ing. e din Prahova. Acuma, io stau si ma intreb: nu-i cam departe sa vina pana la Bistrita sa-mi vada masina? Cam la cat se ridica factura? Sau oferta era doar pentru Ploiesti (eventual Bucuresti)? Daca e asa, iar suna a discriminare :D Voi stati linistiti langa nevasta, masina se repara singura, iar eu ............ :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ing. Catalin Duran

Buna ziua.

In primul rand multumesc celor care au rabdare, iar in al doilea rand apreciez pe cei care sunt impotriva si au alte pareri.

O intrebare: De ce sa platesti dublu pentru o interventie banala? Cand se poate face la domiciliu fara timp pierdut si bani pierduti, efectuata de o echipa bine pregatita beneficiind de garantie si un pret corect.

Oferta de preturi o sa apara,lucram la ea acum.

O zi minunata.

ing. Catalin Duran

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai ca am mai prins curaj, mai trag speranta ca apari pana la urma cu ceva :P Eu am rabdare infinita cu toata treaba asta :)

Interventie banala zici, hmm, sper ca nu te referi la verificat uleiul si pus apa in rezervorul spalatorului de parbriz. Abia astept sa cunosc "echipa bine pregatita", conditiile de garantie si pretul corect :P Sa vezi hal de revolutie in Romania pe linie de prestari servicii :D

Ca o gluma, aveam un profesor care zicea ca unii ingineri au expresia aia a ochilor precum cainii, vezi ca vrea sa iti zica ceva, ca gandeste, dar nu poate sa se exprime, cam asa e si aici :P Sper ca ati inteles ca am zis asta in spirit de gluma si fara nicio referire la o persoana anume :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ing. Catalin Duran

Buna ziua,

in legatura cu ITP,

trebuie sa o probare speciala pentru a putea efectua ITP.

Am apelat la acest forum (si la nici unul altul) sa primesc opinia dvs

Cat legat de procesul verbal sunt de acord si in plus cateva fotografii la rezolutie maxima sa nu existe dubii ca masina a fost avariata, si nu mai recunoaste nimeni nimic.

O zi minunata.

Catalin Duran

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rog a afisa o lista cu serviciile, preturile si localitatile deservite. Ideea e buna pt. ca eu, cel putin, nu am tot timpul ceva vreme sa stau prin service cu si pe linga masina.Asta e on topic.

Modificat de Reed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ing. Catalin Duran
Rog a afisa o lista cu serviciile, preturile si localitatile deservite. Asta e on topic.

Buna ziua.

Lista cu preturi o sa apara (daca este permis) pe acest topic.

Multumesc.

O zi minuata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu intelag............. :)( trebuie sa o probare speciala pentru a putea efectua ITP.)Tradu-mi ce ai vrut sa spui! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!