Jump to content

Mentenanta, Reparatii Si Ingrijire Autovehicule


ing. Catalin Duran
 Share

Postare recomandată

ing. Catalin Duran

Buna ziua,

As dori sa implementez o solutie noua pe piata romneasca, si anume

Mentenanta, Reparatii si Ingrijire Autovehicule acasa la dvs, avand ca avantaje:

-va puteti petrece timpul cu familia dvs. in timp ce autovehiculul este intretinut sau dupa caz reparat.

-platiti un pret corect pentru operatiunea efectuata si piesele de schimb

-nu trebuie sa stati ore in sir la service

-sunte-ti tratat cu respect

-lucrarile sunt efectuate cu documentatie prescrisa de producator

-beneficiati gratuit de programul CarCare

-pentru fiecare lucrare se inctomeste raport

-cunoasteti din timp cat va dura operatiunea

-lucram cu grija si protejam autovehiculul si mediul inconjurator

Dezavantaje nu exista, daca dvs aveti alta opinie va asteptam cu sugestii.

Catalin Duran

catalinduran@yahoo.com

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 140
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • d-rive

    25

  • ing. Catalin Duran

    22

  • SAlex

    9

  • leo_cumeteo1

    9

domnule inginer, initiativa este buna si interesanta :lol:

va rugam dezvoltati subiectul mai in amanunt.

stim ca "sunte-m" tratati cu respect

Va rugam sa ne comunicati in baza carei legi sau reglementari functionati cu Mentenanta... in fata blocului. Speram ca vecinii sa fie intelegatori cu dumneavoastra si stim ca "sunte-ti" tratati cu respect de catre client.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca am un vecin care-si biraie batrina dacie 1300 sub geamul meu. si ma enerveaza :lol: . il tolerez pentru ca stiu ca nu-i pot schimba mentalitatea. dar cu certitudine nu voi permite nimanui in viitor sa-mi toace nervii mesterind la masina in fata blocului. asta indiferent de marca masinii :( ;) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde repari masinile? Probabil ca nu in fata blocului :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca este sters de praf sau se completeaza lichidul pentru spalat parbrizul sa zicem ca merge, dar daca se face cel putin o verificare tehnica la autoturism atunci nu mai merge. RAR-ul a autorizat un astfel de "atelier mobil"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
stim ca "sunte-m" tratati cu respect

Speram ca vecinii sa fie intelegatori cu dumneavoastra si stim ca "sunte-ti" tratati cu respect de catre client.

Ce rau esti d-rive . :vaidecapulmeu:

:D

No offense !

Pot sa-mi schimb si eu nick-ul actual cu acesta : " sudor aryes13 " ? :D

Poate cu ocazia asta invat si sa scriu corect romaneste .

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ing. Catalin Duran
Buna ziua,

As dori sa implementez o solutie noua pe piata romneasca, si anume

Mentenanta, Reparatii si Ingrijire Autovehicule acasa la dvs, avand ca avantaje:

-va puteti petrece timpul cu familia dvs. in timp ce autovehiculul este intretinut sau dupa caz reparat.

-platiti un pret corect pentru operatiunea efectuata si piesele de schimb

-nu trebuie sa stati ore in sir la service

-sunteti tratat cu respect

-lucrarile sunt efectuate cu documentatie prescrisa de producator

-beneficiati gratuit de programul CarCare

-pentru fiecare lucrare se inctomeste raport

-cunoasteti din timp cat va dura operatiunea

-lucram cu grija si protejam autovehiculul si mediul inconjurator

Dezavantaje nu exista, daca dvs aveti alta opinie va asteptam cu sugestii.

Catalin Duran

catalinduran@yahoo.com

Buna seara.

Scuzati-ma , vad ca va preocupa mai mult gramatica decat domeniul auto.

Multumesc pentru opinii si va promit ca vin cu mai multe detalii, nu vom repara autovehiculul in fata blocului pe asfalt, dar totusi la domiciliul dvs.

O seara minunata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un topic dublura si deschis unde nu trebuie.

Am spus aici unde trebuia deschis.

Modificat de razdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara.

Scuzati-ma , vad ca va preocupa mai mult gramatica decat domeniul auto.

Multumesc pentru opinii si va promit ca vin cu mai multe detalii, nu vom repara autovehiculul in fata blocului pe asfalt, dar totusi la domiciliul dvs.

O seara minunata.

@Cataline, nu ne preocupa gramatica in mod special, dar putina atentie ar fi buna, nu te critic ci vreau sa iti spun ca am fost contrariat ca un om, o persoana care tine cu orice pret sa informeze pe toata lumea ca este inginer si deci are o pregatire superioara, "fractureaza" limba romana. Fara sa te superi, ceea ce ti-am zis este o observatie sau o sugestie si nimic mai mult.

Cat despre domeniul auto, ar trebui sa stii ca exista reglementari specifice pentru ceea ce spuneai acolo, adica in anuntul initial. De fapt nu am inteles daca ne ceri parerea sau ne faci o oferta.

Asteptam detaliile si te asigur de respectul si simpatia mea, cel putin pana acum ai fost simpatic cu ideea asta :D

Greseli face oricine, nu trebuie sa te superi ca mai si glumim :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ing. Catalin Duran

Buna seara.

Acum, astept opiniile dvs. in functie de ele doresc sa inbunatatesc serviciile oferite.

O seara minunata.

p.s. am citit cateva posturi de ale dvs., daca cei de la service nici nu stiu sa faca o revizie (suflatul cu aer comprimat ma dat gata), ce rost mai are sa mergem sa reglam un avans la injectie sau alte operatii de finete.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am citit si eu topicul, si vreau sa spun ca nu cred ca sunt singurul care asteapta, in continuare, niste detalii de la initiator!

ce oferiti, cum, etc!

pana la imbunatatiri...!

dupa aia, poate ajungem si acolo!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Serifule, mentenanta in limba romana se refera la un produs anume, sau la o grupa de produse, ce ar fi bine sa o mentionezi... Ce inseamna pentru tine mentenanta, asa aiurea? Putem vorbi si despre mentenanta sexului, imi cer scuze...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi permit sa mai scriu din nou, va rog sa nu intrati pe dex online, sunt intr-o grava eroare. Eu am dat licenta in marketing. Mentenanta, se pare ca acest copil, a luat definitia de pe acest dex, care e o adunatura de prostii scrise de fel de fel de necunoscatori; aceasta se refera la produse ce pot fi imbunatatite prin tehnologii specifice. Dex on line e cea mai mare adunatura de prostii, am vazut destule acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot vorbim de gramatica putem extrapola si, semantic, "mentenanta" nu face referire la unul sau mai multe produse, ci la o gama de servicii. Omul e prestator de servicii si eventual vanzator de piese? Sau ma insel? Puteti sa detaliati, domnule INGINER (in limba romana literele "p" si "b" sunt precedate nu de "n", ci de "m" asa ca nu inbunatatim, ci IMBUNATATIM). Sper sa nu luati in nume de rau scurta interventie absolut nevinovata, dar daca tot ne prevalam de unele titluri academice ar fi oarecum firesc sa ne si exprimam ca atare :)

Modificat de Cata_B
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Definitia mentenantei: Totalitatea actiunilor de mentinere sau reducere a starii de functionare a produselor. Se deosebesc doua tipuri de mentenanta:- preventiva sau planificata (care consta in mentinerea in stare de functionare a produselor prin efectuarea anumitor activitati - inlocuiri, reglaje etc.);- corectiva sau neplanificata (care consta in reducerea produselor defecte in stare de functionare prin desfasurarea unor activitati ce urmaresc diminuarea defectelor aparute).

Asta nu e o treaba buna, parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Omul cred ca a avut in vedere sensul larg, mentionat in dictionarul de neologisme "mentenanta: totalitatea operatiilor de intretinere si reparatie ale unui sistem tehnic". O exprimare lato sensu are, intr-adevar, relevanta in acest caz. Oricum initiativa mi se pare buna dar trebuie stabilit un mod optim de prestare a acestor servicii. Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici vine baiatu' cu managementul... (am terminat management si marketing)...

Daca tot vorbim de gramatica putem extrapola si, semantic, "mentenanta" nu face referire la unul sau mai multe produse, ci la o gama de servicii. Omul e prestator de servicii si eventual vanzator de piese? Sau ma insel? Puteti sa detaliati, domnule INGINER (in limba romana literele "p" si "b" sunt precedate nu de "n", ci de "m" asa ca nu inbunatatim, ci IMBUNATATIM). Sper sa nu luati in nume de rau scurta interventie absolut nevinovata, dar daca tot ne prevalam de unele titluri academice ar fi oarecum firesc sa ne si exprimam ca atare :)

Referitor la limba romana, corect e confort. Personal, mi se pare absurd, comfort suna cu adevarat romaneste. O opinie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce faceti baieti? topic literar? cercul micilor poeti si prozatori? :P Hai ca aici se vorbea de "fiare", fac si eu precum Catalin Duran, ideea in sine trebuie sa intereseze, beleaua e ca el tot vine si ne abureste ca va trece la detalii mai in amanunt :)

Cataline, ce tot zici acolo de suflat cu aerul si reglat avansul ori alte operatii de finete? M-ai pierdut cu totul :D

Modificat de d-rive
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ing. Catalin Duran

Buna dimineata.

M-am amuzat teribil din aceste topic-uri, sa lasam gramatica, sexul, dexul , si sa ne preocupe domeniul auto, va rog sa nu mai da-ti posturi de acest gen, pentru ca daca tragem putin cu ochiul prin topic-uri la gramatica aveti nota 10 (axa cu came - asta e de tot rasul/axa este ceva imaginar), va propun sa veniti cu idei noi adica : Am dori sa......

Eu va consider pe toti prieteni si ma astept ca raspunsurile sa fie la obiect si tot ce am vazut pana aici : O GLUMA BUNA,

nu-i asa?

O duminica minunata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cred ca tu esti un geniu' in ceea ce priveste domeniul numit "caterinca", lansezi o prostie, "agramaticalitati"(vorba altui... doctor, Costi Ionita) garla (inclusiv in ultimul post), nu stiu ce spui pe acolo de axa cu came, ne propui sa venim cu idei noi dar tu nu zici nimic... bine ca ne consideri prieteni si vrei raspunsuri la obiect, tu fiind un maestru al divagatiei si evazivitatii. Daca vrei sa te distrezi si sa citesti glumite bune iti recomand cu caldura sa intri pe site-uri gen bancuri.ro. Have fun pe acolo si o duminica minunata si nemaintalnita si tie :)

Apropos de sex, pasarici si alte alea, unii au o pasarica, altii au un stol intreg :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chestiile de finete, respectiv reglatul avansului, pot fi facute de ~20% dintre membrii acestui forum. Pentru ca ne consideram o familie uneleinterventii de finete se fac gratis in cadrul intalnirilor saptamanale.

In legatura cu legalitatea acestor servicii consideri "o gluma buna" avizul RAR?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ing. Catalin Duran

@d-rive Salut, m-am referit la un service unde ai mers la revizie la 15000 km, si spuneai ca nu ti au schimbat filtrul de aer si era murdar, (daca garniturile de franare se uzeaza in 9000 km? nu se schimba, ca nu au 15000km? dar la noi in romania, mecanicul e preocupat de sport, femei, bautura, habar nu are de ce pagube aduce un filtru de aer murdar uleiul se imbacseste si zgarie oglinda cilindrului, sunt ceva probleme si cu filtrul de motorina daca ajunde o picatura de apa in injector, acesta este compromis, fiind o componenta scumpa, platim ca de, nu putem sta cu masina in garaj.

Sper sa fiu de ajutor cu acest post (sau cum ii spune).

Pentru toata lumea: Cand mergeti la service nu mai ascultati in gura mecanicului care e foarte amabil si dornic de o spaguta, luati o carte de specialitate si cititi ca nu e nea "Xulescu" mai destept decat Haynes, Bentley Publishers etc.

O duminica minunata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma am inteles ca nu ai nici o idee. S-a aprins beculetul si nu sti despre ce este vorba.

Apeleaza la colegul cu marketing sa-ti faca un studiu, impreuna cu urmatorul care are management intocmiti proiectul afacerii si apoi hotarasti daca te apuci sau nu.

Daca am fost dur si iti tai elanul te rog sa ma scuzi, dar o data cu varsta devin din ce in ce mai pragmatic si nu mai ma uit dupa fluturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ing. Catalin Duran

Buna ziua.

Avizul RAR nu este de neglijat, din acest motiv o sa fie primul loc unde o sa merg luni dimineata.

Ideea mi-a venit vineri noapte si acum meditez.

Fiti putin rabdatori.

O zi minunata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

on-topic :D :P :P :)

bine ca ai visat vinerea treaba asta si te va tine visul tot week-end-ul, luni te vei trezi... la realitate :P

Ar trebui sa apreciezi eforturile noastre, suntem chiar prea rabdatori... cu visele tale :D

Modificat de d-rive
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!