Jump to content

Informatii Phaeton


cwr
 Share

Postare recomandată

Salut. Am achizitonat un phaeton de cateva zile (3.0 V6 TDI facelift 2008)

( la 8000 km la bord, 3 luni de la prima inregistrare) si are niste probleme.... mi se pare mie sau partile de la climatronic care se ridica o cam iau razna? cea din dreapta sta mai mereu deschisa, se inchide cand vrea ea, iar partea din jurul ceasului mereu se ridica, cateodata nu mai coboara cand apas b utonul. Iar volanul sta 1 cm in dreapta orientat. Nu trage dreapta. Dar sta putin, 1 cm stramb. Am inteles pe undeva ca s-ar modifica si dupa pozitia drumului.. wtf? o masina ca asta trebuie sa fie perfecta.

Legat de consum.. in oras 11-12, cand merg sportiv 13-14, mixt 10

Modificat de skrelln
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare

am vorbit cu un cunoscator legat de volanul tau si s-ar putea sa fi fost dat jos inainte si la momentul montarii sa il fi montat stramb. desi nu imi vine sa cred chestia asta deoarece e o masina foarte scumpa.

daca mai aflu ceva te anunt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

unde as putea gasi mai multe informatii despre acest model de vw la posesorii din romania?ma intereseaza motorul 5.0 v10 tdi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Cu 3.0TDI, in oras undeva la 11 l 100/KM. Masina robusta, putina lume cunoaste ....

am si eu 3.0 tdi si am o problema aparuta recent si anume nu mai pot ridica suspensia imi spune" stop vehicle too low"

ai idee ce este?

merci

De recomandat alegerea pozitiei la plecare.

Cel mai indicat pentru oras: Phaeton V6 3.0 TDI cu filtru de particule

Consum < 12.9

Pentru cine o "calca", consum > 12.9

consumul este 11,8 mediu afara 120 la 2000-2100 t/min

am si eu 3.0 tdi si am o problema aparuta recent si anume nu mai pot ridica suspensia imi spune" stop vehicle too low"

ai idee ce este?

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu 3.0 tdi si am o problema aparuta recent si anume nu mai pot ridica suspensia imi spune" stop vehicle too low"

ai idee ce este?

merci

S-ar putea sa pierzi presiune prin o fisura a instalatiei de suspensie pneumatica. Sugestia mea este sa verifici masina cat mai rapid la o reprezentanta pentru ca daca compresorul suspensiei incearca sa lucreze non-stop pentru a reface presiunea ...se va defecta in scurt timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

am si eu 3.0 tdi si am o problema aparuta recent si anume nu mai pot ridica suspensia imi spune" stop vehicle too low"

ai idee ce este?

merci

io chiar nu pot sa inteleg.cand ai o asa masina si nu sti ce insemna stop vehicule too low,ce o sa faci can o se aprinda...un bec rosu sau galben.io nu am Phaeton dar ata imi dau sema ca sa opresc ca masina e prea joasa.oare de unde sa fie problema????de la navigatie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

nu toate variantele de motoare de phaeton sunt 4 motion este si 3.2 fara 4 motion la fel si 3.0 tdi fara 4 motion , si apropo ia-ti un 3.0 tdi 4 motion ca e la 25 de mii euro si vreo 70 de mii km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

infiniti iti spun sigur ca V6 tdi este echipat standard cu 4MOTION

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa sti ca poate sa aiba dreptate infiniti ca si mie mi se pare ca este v6 tdi fara 4motion , poti sa-ti dai la comanda cred v6tdi fara 4 motion , 4.2fsi 28 l in oras , mie nu-mi scade sub 21 de l , bine in timisoara , cred ca decat un 3.2 mai bine un 3.0tdi , desi nu-mi place motorina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

distributia este tot pe curea la modelul v10?? cam cat costa intretinerea (normala) adik, filtre ulei .. etc.. la un VW Phaeton V10 TDI ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Miramas sa fie pe curea distributia la V10. Mai mult ca sigur este pe lant. Cel mai bine ar fi sa dai un telefon la reprezentanta sa afli, la fel si despre pretul filtrelor si uleiul. Atentie insa s-ar putea ca phaeton sa aiba 2 filtre de aer si sa intre vreo 10L ulei in motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

V10 TDI are distributie pe pinioane, deci nici lant, nici curea. E si normal, V10 TDI ca si conceptie e format din doua motoare R5 TDI "sudate". Iar la R5 TDI distributia e pe pinioane (fata intretinere). Daca mai adaug ca R5 TDI e un motor care se monteaza pe VW Transporter (pe langa Touareg), prin deductie, R5 si V10 TDI sunt motoare facute sa reziste sarcinii sute de mii de km...catre milion. Probabil doar turbinele sa faca probleme in timp.

Dezavantajele la V10 TDI (indiferent de caroserie) sunt: impozitul, pretul, si intretinerea (inclusiv asigurarile).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici ai uitat sa mentionezi ca dezavantaj si consumul are este unul de luat in calcul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul e normal pentru clasa lui, performante, cai putere, cilindree. Normal ca e dublu (cel putin) fata de un 1.9 TDI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai de ce ai luat ca punct de reper 1,9tdi. Doar V10 are 2 motorare de 2,5L lipite. Deci aproximativ dublu decat un motor de 2,5L

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eto are dreptate cu consumul, tdi-ul de 2.5 este un gurmand vestit. Mai adaugati si impozitul deloc de neglijat acum, nu doar asigurarile. Si apropo de intretinere, luati in calcul si niste cauciucuri de vara cu indice W, cred ca se schimba anual, daca-s folosite in parametri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai de ce ai luat ca punct de reper 1,9tdi. Doar V10 are 2 motorare de 2,5L lipite. Deci aproximativ dublu decat un motor de 2,5L

Pentru ca V10 nu consuma dublu cat un 2.5 TDI. Da, sunt doua motoare...insa nu sunt doua caroserii de carat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca V10 nu consuma dublu cat un 2.5 TDI. Da, sunt doua motoare...insa nu sunt doua caroserii de carat.

:) Bine spus! Intr-adevar consumul e mare dar nu dublu ca la 2,5 TDI. Citeam pe ceva vw enthusiasts forum despre asta. Revin cu linkul daca il mai gasesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut ,sunt nou pe aici .....posed un Phaeton 3.0 L Tdi 4Motion din 2005 si mi-ar face placere sa discutam de acest model ,din pacate cam rar pe soselele noastre .

post-66807-1270492689_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
salut ,sunt nou pe aici .....posed un Phaeton 3.0 L Tdi 4Motion din 2005 si mi-ar face placere sa discutam de acest model ,din pacate cam rar pe soselele noastre .

Salut sunt un fost posesor de Audi A6 3.0 Tdi si as fi interesat sa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare...de ce sunt atat de ieftine Phaeton-urile SH? Am gasit in Ro,neinscrise ce-i drept la preturi f mici pt. asa o masina..13.000-15.000..mai putin decat un Touareg..care ar fi explicatia?Intretinerea scumpa?Nu sunt fiabile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai gasit la preturile alea numa cu motor pe benzina care consuma in draci. Alea diesel si cu dotari sunt mult mai scumpe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai gasit la preturile alea numa cu motor pe benzina care consuma in draci. Alea diesel si cu dotari sunt mult mai scumpe.

Aici te cam contrazic la 15000-17000 iti gasesti un 3.0TDI bun ...zic eu.Ma cam uit in fiecare zi pe site-uri ca vreau sa imi iau si eu una dar mai astept sfaturi de la useri care au. Am mai intrebat pe cativa care au masina si sunt foarte multumiti .Unii zic ca ar fi mai reusit ca A8-ul. Cat despre pretul relativ mic cred ca e datorita faptului ca nu a fost prea promovata si sunt destui oameni care considera ca nu are rost sa dea banii pe un vw cand ar putea sa isi ia un bmw sau un mercedes....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu uitate pe mobilde.de ca sa vezi preturi realiste, si normal pana in 100.000km, ca doar nu o sa imi iau phaeton second la 200.000km. Eu ieri m-am uitat si daca bifezi 200.000km si euro 4. nu gasesti sub 17.000euro nici cum. Lasai pe astia de pe autovit... alea toate is date inapoi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!