Jump to content

Programul Rabla


vladiopa
 Share

Postare recomandată

Cele 13 sunt cele propuse spre validare cu observatii.

Inteleg ca lista celor aprobati nu au publicat-o inca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lista cu aprobatii probabil ca apare dupa ce se termina cu contestatiile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi eu am o dilema si anume daca nu cumva prelungirea aceasta se refera doar la procedurile pentru automobilele electrice, programul "Rabla Plus" - asa apare pe site si cred ca sintagma 

Quote

Programului privind reducerea emisiilor de gaze cu efect de serã în transporturi, prin promovarea vehiculelor de transport rutier nepoluante din punct de vedere energetic

la ele s-ar referi.

:huh: 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este, prelungirea este doar pentru cele nepoluante, adica electrice. M-am alarmat (v-am alarmat) degeaba. Poate totusi or fi 1-2 oameni care voiau electrice si se supara din cauza asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, in alta ordine de idei, sa inteleg ca totusi exceptand exceptiile/prelungirea termenului, la restul se pot incepe hartiile sau cel putin pana pe 17.06 inca asteptam?

Personal....va fi prima masina prin rabla si sunt pe langa rau cu demersul efectiv - drum dealer, drum colectare, etc etc etc

De fapt mai concret: a inceput cineva deja demersuri/hartii sau inca este on hold total?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod clar, azi 07.06.2016 programul rabla inca nu a inceput. Cand va incepe o sa scriem aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg ca aceasta saptamana este rezervata contestatiilor? 

Ma intereseaza in mod direct pt ca dealer-ul de la care am luat masina este pe lista de respinsi pe motiv de paginatie.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ToniM gasesti in ghid toti pasii de urmat privind inscrierea la producator si cand sa mergi sa casezi si radiezi.

Poate spre sfarsitul saptamanii viitoare sa se semneze contractele, dar cred ca cel mai safe e 21.06, pe atunci.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un dealer mi-a spus că perioada de înscriere a dealerilor s-a prelungit (Dacia, Dealeri VW etc nu s-au înscris). Deci mai durează până începe Rabla... spre sfârșitul lunii iunie, după 20. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu raman la parerea (mea) ca prelungirea este doar pentru Rabla Plus (masini electrice, Ordinul 955). Daca pana ieri era ceva degringolada pe site-ul AFM, astazi lucrurile par mai simple si la locul lor.

Cel putin acestea sunt semnalele de pe site. 

 

 

Rabla-Plus.JPG

Rabla.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa pare, insa nici dealerii nu sunt siguri. Eu primesc un raspuns maine. Haos tipic romanesc. S-a intarziat enorm acest program si tot mai e ceva de facut, cumva de prelungit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa este: p.s.i.p.a.n e in contestatii pana luni pe 13 si in ce priveste programul de electrice, doar acolo s-a prelungit sesiunea de inscriere pana pe 17, dar ele merg independent unul de celalalt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

21 hours ago, i0ji said:

Un dealer mi-a spus că perioada de înscriere a dealerilor s-a prelungit (Dacia, Dealeri VW etc nu s-au înscris). Deci mai durează până începe Rabla... spre sfârșitul lunii iunie, după 20. :(

Salut. 

Exista pe AFM.RO deja o lista de dealeri propusi pentru validare, dar si o lista a dealerilor respinsi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Perioada de inscriere a producatorilor cred ca se prelungeste inca o saptamana (pana pe 17). Asa a fost si anul trecut. In acest moment doar 13 producatori s-au inscris oficial.

Nu cred ca apucam sa ridicam masinile luna aceasta :( 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, i0ji said:

Perioada de inscriere a producatorilor cred ca se prelungeste inca o saptamana (pana pe 17). Asa a fost si anul trecut. In acest moment doar 13 producatori s-au inscris oficial.

Nu cred ca apucam sa ridicam masinile luna aceasta :( 

Salut.

Citeste informatiile de pe AFM, sunt foarte clare. Se prelungeste perioada de inscriere pentru Rabla PLUS ( Hibride si Electrice), pentru Rabla, s-au facut inscrierile, mai este perioada de rezolvare a contestatiilor. 

Crezi ca ministerul are o problema ca nu s-au inscris dealerii ? Pentru anumiti dealeri se va face vanzarea auto prin importator, dar acesta este un subiect ce nu are relevanta la acest moment. 

 

Concluzia, pentru dealerii ce sunt propusi pentru validare, exista posibilitatea ca in termen de 1-2 sapt, sa poata introduce in sistem datele pentru livrare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Concret, Bogdan...este exclus sa se inceapa livrarea de saptamana viitoare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 hours ago, The_Ego said:

Concret, Bogdan...este exclus sa se inceapa livrarea de saptamana viitoare?

Concret, noi este posibil sa livram. Asa se pare, dar sigur nu se stie. Am zis de site la afm, ca sunt si cativa dealeri respinsi pt moment. Poate acolo o sa mai intarzie.

6 hours ago, The_Ego said:

Concret, Bogdan...este exclus sa se inceapa livrarea de saptamana viitoare?

Concret, noi este posibil sa livram. Asa se pare, dar sigur nu se stie. Am zis de site la afm, ca sunt si cativa dealeri respinsi pt moment. Poate acolo o sa mai intarzie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oh well, se pare ca momentan de pe 21+ vom discuta de rabla :) inca nu s-a soluționat problema. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am discutat cu dealerul si nu este sigur ca se poate de luni. Aici e vorba si de o lipsa totala de transparenta din partea afm. Cum sa nu stie dealerii inscrisi in programul rabla concret daca pot livra prin rabla sau nu de luni ori saptamana viitoare macar. Discutie purtata vineri aceasta si a ramas in aer pana luni dimineata la prima ora. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Până pe 13 e perioada de contestații, scrie pe site. Abia după apare lista cu validați, scrie și in ghid treaba asta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe ce te bazezi cand spui asta ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe faptul ca am vrut sa ma duc vineri cu actele pt radiere rabla si mi s-a spus sa nu ma grăbesc si sa revin dupa 21. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai Vineri te duceai degeaba, intr-adevar. 

Cred ca ti s-a dat o data de siguranta, dar pe fond nu inseamna neaparat ca nu poate incepe mai devreme. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma duceam chiar degeaba. Discutasem cu dealerul sa vin vineri. Sper sa ai dreptate. Deja astept de pe 18.05 :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, cid1304 said:

Nu ma duceam chiar degeaba. Discutasem cu dealerul sa vin vineri. Sper sa ai dreptate. Deja astept de pe 18.05 :(

Eu astept de pe 25.04 cand mașina ajunsese la Curtici si am făcut plata integrala ca sa aducă mașina la Iasi si macar sa o vad, urc in ea etc....si tot astept rabla.... :( 1450€ nu sunt chiar de aruncat .... La cât ne fura statul roman...macar atat sa scot...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!