Jump to content

Programul Rabla


vladiopa
 Share

Postare recomandată

11 hours ago, cristi511 said:

 

Banii cel mai probabil ( parere personala) vor fi redistribuiti catre Rabla Clasic dinspre Rabla Plus asa ca fonduri vor mai fi.

 

Pentru ca ieri am stat prin reprezentanta cat mi s-a efectuat revizia la Leon, pe langa plimbarea cu Tiguan am discutat si despre Rabla cu directorul de vanzari.

Ceea ce e clar este ca sunt foarte putini dealerii ( indiferent de marca) care se vor incadra sau vor dori sa se inscrie pentru Rabla Plus si spun asta pentru ca:

- trebuie statie de incarcare in curtea dealerului..statie cumparata de la producator care costa;

- trebuie pregatire service pentru modelele semi si full electrice care iar costa;

- trebuie cel putin 1 angajat in functia de mecanic/depanator pentru a asigura service-ul vehiculelor mai sus amintite;

- trebuie om de vanzari specializat pe asa ceva care sa vanda doar produsele vizate;

Asadar, e clar ca sunt niste costuri pe care multi dealeri ( in special cei din provincie) nu si le vor asuma tocmai pentru ca inca nu exista piata pentru asa ceva...inca. 

 

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai iata ca vine Rabla Plus cu - 6500 EUR sau cat o fi si usor usor poate apare si aceasta piata. 

Pentru electrice inca este problema pretului mare, al autonomiei mici (care te obliga sa mai ai cel putin o alta masina in familie a.i. sa poti merge in concedii/distante mai maricele) si al lipsei statiilor de alimentare (mai ales la noi, dar asta e cel mai putin important aspect totusi).

Este clar insa ca eletricele sunt viitorul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o intrebare: Daca de 2 saptamâni am dat o rabla pt o masina comandata (adica am băgat-o in sistem, am casat-o, am fus formularul la dealer si mi-a zis ulterior ca a fost de locația de poliție in sistem deci totul e ok) si acum urmează sa sosească masina si implicit plata finala .... In acest caz toate aceste probleme actual de buget pentru rabla ce aparent sunt epuizate nu ma influentează ,... Nu? 

Multumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand va fi tura 2 de inscrieri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu m-ar mira să se mai facă săptămâna viitoare rezervări 

Modificat de drachenblut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/8/2016 at 0:18 AM, cristi511 said:

Rabla, din nou e un punct de vedere si trebuie luat ca atare si respectat, ar trebui sa fie permisa doar achizitiilor de pana la un punct valoric, gen programul Prima masina.

Sustin. Programul ar trebui sa aiba un plafon. Nu pentru ca cei cu venituri mari "trebuie" sa plateasca la stat, ci pentru ca cei care ar fi tentati sa conduca / cumpere o "rabla" sa fie stimulati si orientati catre achizitia de masini noi. Plafonul insa vine cu discriminare si afectarea concurentei din piata, discutie complicata si inutila de altfel. S-a bagat tichetul de rabla in pretul unor masini scumpe, ca de exemplu: Audi A8, Cayenne, Touareg, S - Class, segment de piata care nu suferea de lipsa celor 1400 euro si ma indoiesc ca cei vizati conduceau o rabla  :biggrin:

Totusi, @drachenblut are dreptate. S-au adunat suficiente comenzi in primele 6 luni ale anului, care doar au asteptat livrarea odata cu Rabla. Sigur vom vedea asta pe statisticile de inmatriculari din iunie - iulie. Va urez succes celor care asteapta suplimentarea programului, sper sa reusiti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca chiar ar fi vorba de o chestie "green" poate ar merge un plafon pe capacitate cilindrica si/sau emisii in ideea de a incuraja intr-adevar masinile putin poluante dar o dam in

aceeasi intrebare: ce insemna "putin poluant" ? 

Noua ni se par scumpe A8 , Cayenne, Maybach , etc . Pt alti VW  par scumpe ...  si ar putea zice acelasi lucru: sa dam tichete doar pt masini sub 9000 de euro de exemplu.

Ar sari atunci toti ca e favorizata Dacia sau ar lua toti Polo 1.0 aspirat.

Oricum ,cine are bani de A8, Cyenne , Maybach, sigur  le-au luat deja fara sa astepte un amarat de tichet rabla de 1400 de euro.

Acolo costurile sunt poate de 1400 de euro o roata.... :) sau cateva mii de euro doar asigurarea pe an.

Ar fi interesanta o statistica sa vedem ce masini s-au vandut prin program si cate.

Oricum , eu cred ca vor mai suplimenta tichetele pt ca Rabala Plus nu  va apuiza toate fondurile . Cum zicea cristi511 mai sus , Nu e momentul masinilor full

electrice. inca ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se aude ceva de suplimentare de fonduri Rabla 2016 pentru că am dosarul băgat de săptămâna trecută și nu am primit nicio veste legată de nota de înscriere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a aparut un anunt pe site la afm despre ceva in aplicatie de luni incolo, banuiesc ca o sa se mai faca rezervari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2000 de tichete sunt aproape nimic în condițiile în care se făceau 1000 de rezervări pe zi. 

Sunt curios dacă vor rezolva ceva cei care și-au băgat dosarele la finalul săptămânii trecute.

Modificat de i0ji
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2000 rezervari (ca nu mai e tichete de vreo 3 ani) de la juridice, cu ce se mai elibereaza de pe eco bonusuri de la astea deja facute iese mai mult cred.

daca producatorul baga repede, eventual luni ce mai are de bagat se rezolva si pentru cei care nu au apucat, daca nu le introduce e alta treaba.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

După 2 săptămâni de la depunere acte nici acum nu am primit nota de înscriere. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai azi nu te-au bagat in aplicatie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Fondurile s-au terminat in 20 minute de la relansare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Pentru cei care vor sa-si ia masina noua in 2017 prin programul rabla, se pare ca trebuie sa se orienteze spre motoare mici. Proiectul supus dezbaterii mentioneaza ca trebuie sa ai maxim 130gCO2/Km. Eu am luat anul trecut un 1,2 TSI si avea 108gCO2/Km. Dca vreti motoare de 1,8-2 TSI sau TDI nu se poate mai ales daca sunt puse pe masini mari. (daca se aproba proiectul in aceasta formula).

https://www.agerpres.ro/economie/2017/03/13/-rabla-2017-prima-de-casare-de-6-500-lei-acordata-in-functie-de-emisiile-co2-km-ale-autovehiculului-nou-achizitionat-proiect--18-47-24

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pentru ca si eu astept cu sufletul la gura inceputul programului si am mai gasit si primit informatii, se pare ca la inceputul saptamanii urmatoare programul este activ iar ofertele prin rabla sunt active. In momentul de fata dealerii se inscriu in program.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!