Jump to content

Programul Rabla


vladiopa
 Share

Postare recomandată

3 hours ago, traffictours said:

Deci vreau sa cumpar un Golf 8 prin programul rabla si mi se spune la dealer sa fac mai intai contractul fara rabla, adica sa dau avansul ca si cand nu as vrea prin rabla si mai apoi daca se incadreaza livrarea pt rabla se face alt contract prin rabla.

Cum vine asta, adica cine il mai obliga pe dealer sa schimbe contractul initial, la ce sa se mai deranjeze sa faca formalitatile rabla daca eu agreez sa comand masina fara rabla?

Probabil asta e procedura cand livrarile sunt intarziate sau neclare, insa mie procedura asta mi se pare mai de autovit decat de dealer autorizat, adica de ce sa-mi asum eu riscul si nu dealerul, deoarece el are contactul cu producatorul, deci el are informatiile despre livrari si nu eu.

A luat cineva prin rabla cu procedura asta?

Da, eu am luat anul trecut la fel. Mi-a zis ca daca ajunge masina si trec 120zile pana incepe programul sunt obligat sa o iau fara rabla, deci acceasi poveste ca la tine, sa nu fie legati de rabla dar totul a fost ok si s-au asociat cele doua termene.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motanul lenes

Da si la mine a fost la fel. Cand m-am hotarat sa iau eu masina, anul trecut in iunie, se terminasera tichetele. Mi-au spus ca mai am o sansa, la suplimentare, insa data era incerta...Am luat masina fara tichet rabla, la pretul normal , iar peste o luna si trei saptamani , dealerul m-a anuntat ca a prins tichet, a facut un nou contract si mi-a restituit contravaloarea tichetului. Atentie insa!!! Acest lucru se poate face doar atata timp cat masina are numere rosii!! Am avut doua randuri de numere rosii. Daca suplimentarea mai intarzia o saptamana, eram obligat sa inmatriculez masina si nu mai eram eligibil...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Cat a fost limita de emisii CO2 pt rabla?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa fie 140? Eu anul trecut cand am luat cu rabla limita era de 120g/km wltp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine:

B1DC4A7B-419C-44C1-880A-C095F88B406E.jpeg

Modificat de MyKe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Poate s-a mai discutat insa in paginile anteriore ce le-am citit nu am gasit raspunsul.

Ma intereseaza concret ce acte imi trebuie de la un anume ''Ion'' daca vreau sa cumpar un tichet de remat? Am inteles ca trebuie de asemenea si un fiscal si pe aici apare si nedumerirea mea, este valabil 30 zile si daca iau tichetul acum iar masina vine in luna iunie? Poate ma poate lumina cineva exact cu procedura?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te complici degeaba. Vorbeste cu dealer-ul si iti face el tot dosarul, inclusiv voucher. Iesi la aceeasi bani. Eu cand am luat doar am vorbit cu dealer-ul si m-a chemat doar pentru semnaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce tichet sa iei tu acum daca nu s-a lansat programul Rabla?

 

Pentru sincronizare cu venirea masinii, vorbesti cu dealer-ul, asa cum ti-a zis si BeciAcustic, si iti face rost de tichet, acelasi lucru l-am facut si eu, desi masina am luat-o de la un dealer din Bucuresti, eu fiind din Iasi.

 

La dosar, pentru insciere in PSIPAN e nevoie de:

 

 

-actul de identitate, original și copie, atât pentru beneficiar cât și pentru proprietarul rablei;

-certificatul de înmatriculare al mașinii vechi în copie legalizată;

-cartea de identitate a rablei în copie legalizată;

-certificat de atestare fiscală emise de către direcțiile de taxe și impozite locale din cadrul primăriilor de pe raza unde domiciliază atât proprietarul rablei cât și cumpărătorul noului autovehicul, rezultând faptul că nu au datorii.

Pe certificatul fiscal al proprietarului trebuie specificat că are în proprietate rabla ce urmează a fi casată.

 

Tu ai nevoie de certificat fiscal de la finantele locale, de restul documenteleor va face rost dealerul, de la un cetatean onest care isi va dona dreptul de a beneficia de prima de casare, tu doar le vei semna.😀

 

 

TERMENE:

 

În termen de maxim 30 de zile de la introducerea în aplicația PSIPAN a datelor, proprietarul de vehicul uzat trebuie să prezinte agentului certificatele de distrugere și radiere ale mașinii vechi.

După radierea din circulaţie a autovehiculului uzat, tot în termenul celor 30 de zile, proprietarul revine la producătorul care a eliberat nota de înscriere pentru completarea dosarului cu certificatul de distrugere în original sau copie legalizată şi certificatul de radiere, în original.

 

In termenul de valabilitate a notei de înscriere (120 de zile ) producătorul validat şi proprietarul înscris persoană fizică efectuează formalităţile de vânzare-cumpărare şi predare-primire a autovehiculului nou, producătorul validat scăzând din preţul de comercializare a acestuia cuantumul primei de casare.

 

Daca masina intarzie mult, din diverse cauze, se poat depasi termenul de valabilitate al notei de inscriere, iar tu vei pierde dreptul la prima de casare.

N-am auzit inca de vreun caz, dar asta nu inseamna ca, teoretic, nu e posibil.

 

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc @halamadrid pt detalii.

Clar nu intentionez sa ma plimb eu cu rable pe la centre de casare, voiam doar sa stiu care e procedura prin care pot prelua tichetul de la un cetatean onest.

La Hyundai mi-au cerut 20mil pe tichet, am zis ok dar astia la Skoda vor 25 si deja mi se pare aiurea, pe piata gasesc preturi intre 10 si 15, pai de aia 200e diferenta mai bine ma duc eu sa ma relaxez la un masaj dupa ce umblu dupa ''rable'' mai ales ca nu sunt chiar privat de timp liber 😂

Modificat de akon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a marit termenul de radiere si distrugere la 60 de zile parca, si avand in vedere pandemia, nu mai tre sa mearga cu certificatele de distrugere si radiere la dealer, poa sa ii zica si prin email sau altfel

Modificat de drachenblut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare domnilor...

Nu am vazut sau nu am stiut unde sa caut dar programul rabla este valabil si pentru firme/persoane juridice?

Pe mai toate site-urile informatiile se refera la pesoane fizice.

Cu juridicele cum sta treaba?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Quote

Art.1. Suma alocată în cadrul sesiunii de finanţare din 2021 a Programului de stimulare a înnoirii Parcului auto naţional 2020-2024 este 440.000 mii lei, din care: 375.000 mii lei pentru persoane fizice și 65.000 mii lei pentru persoane juridice.

 

Luat de aici(click!) si aici(click!) procedura si instructiunile pentru aplicare.

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20 hours ago, Laurentiu_LWR said:

Salutare domnilor...

Nu am vazut sau nu am stiut unde sa caut dar programul rabla este valabil si pentru firme/persoane juridice?

Pe mai toate site-urile informatiile se refera la pesoane fizice.

Cu juridicele cum sta treaba?

Multumesc.

Din cate stiu eu merge doar pentru persoane fizice programul Rabla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am citit in linkurile de mai sus merge si pentru juridice dar doar rabla...nu si rabla plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Persoanele juridice pot sa acceseze ambele programe. Se gasesc informatii in ghidul aferent fiecarui program despre cum se acceseaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Doc Morelli

In caz ca va intrebati de ce stau degeaba masinile in zona Curtici, uite si explicatia:

 

"Conform acestuia, mai sunt încă de aprobat dosare depuse în cadrul programului Rabla în cursul anului trecut. "

 

549348l.jpg

 

https://www.automarket.ro/stiri/ministrul-mediului-despre-programul-rabla-pana-acum-nu-a-fost-aprobat-103939.html

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma-ntreb cum sa decontezi un dosar depus pe Rabla 2020 din bugetul aferent prgramului 2021? Sunt programe diferite, cu buget propriu.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doc Morelli

Caile birocratiei sunt neintelese chiar si de catre cei mai zelosi functionari. Oricum nu cred ca fac decontari intre bugete pe ani diferiti, pur si simplu functionarii AFM nu au finalizat aplicatiile de anul trecut si nu au timp de cele pe 2021.

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Bun, deci lovindu'ma de Rabla va expun pasii ce i-am parcurs eu recent. Un proces mega simplu , nimic complicat cum lasa altii sa se inteleaga: 

Pasul 1. Gasit proprietar rabla(e plin de anunturi online).

Pasul 2. Scos fiscal ambii cu mentiunea Rabla 2021( la Timisoara poti aplica online, dureaza max 5 minute sa aplici iar fiscalul l-am primit ambii pe mail a doua zi)

Pasul3.Trimis fiscale + poze carte identitate auto+ certificat inmatriculare+ buletine la Dealer pt inscriere in PSIPAN(totul via Mail).

Pasul 4. Primit nota de inscriere de la dealer iar cu ea, proprietarul rablei, a dus-o la centrul de distrugere de unde a primit Certificat Distrugere, cu acesta s-a dus la politie si a primit Cerificat Radiere.

Pasul 5. Certificatul de Distrugere + Certificat Radiere le-am dus la dealer in Original si asta a fost tot.

Practic eu in calitate de cumparator de rabla am trimis 1 mail la dealer cu actele si am facut 1 drum la ei pt a le duce actele originale.

Tot procesul m-a costat 1800lei vs 2800lei cat cerea dealerul pt a gasi el rabla.

 

La inceput m-am ghidat si dupa ce spunea un coleg aici:

 

Modificat de akon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doc Morelli

Multumim pentru informatii !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stie cineva in ce monitor oficial gasesc detalii despre interdictia de vanzare a unei masini cumparate prin prg rabla clasic ? Ma refer la programul rabla 2020, caci la cel 2021 interdictia de 1 an de zile este si la rabla clasic si la rabla plus. Eu am inteles din ce am citit ca pt rabla 2020 numai pt rabla plus ar fi interdictie de un an de zile. Sau macar detalii, in sensul ca daca vrei sa vinzi o masina achizionata prin rabla clasic 2020 este cumva valabila aceasta restrictie de 1 an de zile. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod normal gasesti itoate detaliile in nota PSIPAN pe care ai semnat'o.

2020 nu ai interdictia la clasic.

Am vandut eu si nu m-a cautat nimeni pana acum😁

 

Modificat de akon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Stie cineva cam cu cat timp inainte sa se livreze masina trebuie

sa cumpar tichetul rabla ? 

Voi cumpara un tichet prin intermediul dealerului si zilele trecute m-a sunat si m-a rugat sa fac plata pentru tichet.

C-VC-ul a fost facut fara tichet, acesta urmand sa se adauge acum.

Modificat de stefan18
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te-a chemat sa platesti tiketu masina e ori la curtici ori e pe drum spre curtici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!