Jump to content

Programul Rabla


vladiopa
 Share

Postare recomandată

inca 11 azi si maine o sa semneze contractul cu afm

lista e pe site la sectiunea rabla pentru autovehicule

spoiler: e si midocarul pe acolo

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ca s-a publicat o lista aditionala pe AFM cu inca o tura de producatori autorizati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a cumparat careva tichet rabla de la dealer? cam cat ati platit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se misca in sfarsit si la mine lucrurile, in 29 iun. am dus restul actelor la dealer, in  1 iul. primit accept de la AFM, in 4 iul. dus rabla si radiat, acum astept al doilea accept de la AFM, contract, plata si inca 5 zile lucratoare ca sa vina masinuta.

Contractul initial si avansul sunt facute din 25 mai, ultima estimare pt ridicat noua masina este pentru 11-12 iulie, dar vorba cuiva, am zis de atatea ori ca sigur o sa fie 'saptamana viitoare' incat mai bine nu-mi fac sperante :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am auzit un zvon cum ca sunt pe duca locurile la rabla. E adevarat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-au terminat fondurile in acest moment, dupa primele decontari vor mai fi fonduri ce se intorc. Momentan este gata, nu se mai pot inregistra. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Superb. Si cate fonduri/locuri sunt cele care se intorc? Pe ce criteriu se repartizeaza si cand?

Modificat de _ionut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu au criteriu de repartizare, sunt comune pentru toti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci e pe principiul care le baga primul in program.

Cand reapar locurile si cam de ce ordin?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Fondurile astea ce vor aparea provin de la dosarele respinse doar? (presupunand ca guvernul nu va suplimenta bugetul). Ca daca sunt doar de la respinsi, adio.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maxim! Mulți cred că și-au lua țeapă că nu au apucat să ia tichet. Așa ceva nu a fost niciodată. Programul Rabla nu a funcționat mai mult de 2 săptămâni. :T

Șanse să se dea fonduri suplimentare nu cred că sunt.

Modificat de i0ji
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Programul a început pe 20-21 iunie pentru că atunci s-au dat parole, semnat contracte... dacă nu greșesc. De atunci sunt 16 zile, dacă mai scădem sâmbetele și duminicile (unii dealeri nu lucrează sâmbăta, chiar dacă au orar afișat pe site) ajungem la 12 zile de funcționare a programului... după 3 luni de așteptare.

Oricum, cred că e bine să așteptăm niște informații mai oficiale decât wall-street.ro pentru a se lămuri fiecare de statul român. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Undeva s-au facut niște mânării, tipic românesc. Statistic, raportat la anii anteriori, cand programul a fost chiar prelungit, nu avea cum in mai putin de o lună să se epuizeze tichetele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La persoanele juridice stie cineva cum sta treaba? A inceput programul, s-a epuizat? Am pe cineva care are un Matiz ruginit pe o firma si i-ar face vant pe 1400 euro de la stat si sa ia un alt fier nou...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Programul este in eroare in opinia mea. Dorind sa achizitionez o anumita marca si intr-o anumita versiune de echipare, sunt nevoit sa accesez programul mai tarziu (dealerul nu se poate incadra in perioada de 120 de zile pentru livrare), desi am incheiat contactul de vanzare cumparare si sunt proprietar de auto pe care vreau sa o dau la remat. In acest timp, pe turnanta vin cei care vor sa profite de program pentru a-si rotunji veniturile (cei din departamentul de vanzari, la care gasesti vaucer cu 1500 lei, ei cumparandu-le cu 1000 lei) si cei care vor sa scape de rable, dar fără să-si cumpere un autoturism nou. In realitate, asa stau lucrurile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe 27 a inceput perioada de depunere a dosarelor pentru persoane juridice si conform ghidului se publica liste periodic cu cei care au finantare aprobata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tare, deci nici n-a inceput bine si ..gata??!! Incep sa ma simt ca si cand am castigat la Loto :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-a inceput bine si gata, pentru ca dealerii au inceput sa vanda masini prin programul rabla, cel putin din luna februarie, unii chiar si ianuarie. Au fost masini sosite in martie care au asteptat 3 luni sa ajunga la proprietari.

Informatia o stiu chiar de la un deler,

Acesta este si motivul pentru care curtile unor dealeri si zonele aferente din zonele libere (gen curtici) erau pline de masini.

Deci chiar daca practic programul a inceput in iunie, in doua saptamani s-au facut vanzari / livrari cat pentru jumatate de an...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte corect, asa este, dar chiar si asa este putin. Banii au fost foarte putini, sa speram ca se vor suplimenta, altfel este grav zic eu.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce e grav? 

Banii cel mai probabil ( parere personala) vor fi redistribuiti catre Rabla Clasic dinspre Rabla Plus asa ca fonduri vor mai fi.

Ceea ce nu mi se pare normal este ca atunci cand "arunci" 100.000 ron sau mai mult pe o masina sa te cramponezi in aia 6.000 pe care ii da statul roman.

Rabla, din nou e un punct de vedere si trebuie luat ca atare si respectat, ar trebui sa fie permisa doar achizitiilor de pana la un punct valoric, gen programul Prima masina.

Offtopic: programul asta social are acelasi traseu ca Prima casa...un foarte mare procent din plafon este "deturnat" de oamenii cu venituri peste medie, care si-ar fi permis fara probleme un credit ipotecar clasic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E rau pentru ca uite, programul ajuta economia (la fel ca Prima Casa) si toate partile implicate: cumparatori, dealeri, importatori, Stat.. Si nu e cred ca e corect sa judeci cine ce isi cumpara, in exemplul tau vorbim totusi de 6% pondere. Sau poate vrei sa-mi spui ca daca dealerul iti dadea 6% discount ai fi zis ca renunti la el, ca nu te cramponezi in el, nu? Este o masura de stimulare pentru piata auto (NU este un program social) si exact asta face. Si da, si cei cu venituri peste medie sunt dintre cei care participa si contribuie la acest program (asa cum este el in forma actuala), implicit si la rezultatele sale (printre care si disparitia rablelor vechi si innoirea parcului auto -> mai putina poluare).

Te asigur ca in lipsa unui astfel de program, vanzarile auto ar fi sensibil mai mici. Implicit Statul ar colecta mult mai putin TVA, taxe si impozite ca rezultat direct. 

 

  

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mare diferenta nu ar fi la numarul de masini vandute si cam are dreptate colegul @cristi511 cu programul social.

De asemenea, avand in vedere ca dealerii au facut promisiuni din februarie pe ceva nesigur si fara acte la mana a dus la o aglomerare maricica si o blocare a sumei alocate pentru persoane fizice in cateva zile, ca nu o deturnat nimeni o suma dintr-o aplicatie.

o sa mai fie locuri pe masura ce vin cu rezervarile astea deja facute la decont, deci mai intrebati pe la dealeri spre sfarsitul lunii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 8 ore, cristi511 a scris:

Ceea ce nu mi se pare normal este ca atunci cand "arunci" 100.000 ron sau mai mult pe o masina sa te cramponezi in aia 6.000 pe care ii da statul roman.

Rabla, din nou e un punct de vedere si trebuie luat ca atare si respectat, ar trebui sa fie permisa doar achizitiilor de pana la un punct valoric, gen programul Prima masina.

Offtopic: programul asta social are acelasi traseu ca Prima casa...un foarte mare procent din plafon este "deturnat" de oamenii cu venituri peste medie, care si-ar fi permis fara probleme un credit ipotecar clasic.

Asta mi se pare o gandire comunista.  

De ce nu ar beneficia si cei cu venituri mai mari de program ?  Ei ar trebui doar sa cotizeze mai mult LA statul roman ?  Chiaburi.....!

In plus, ce venit ar trebui sa ai ca sa dai usor cu piciorul la 1400 de euro ?

Rabla nu e un program "social" si e convenabil si pt importatori si pt stat.

Prima masina , in schimb, e un program social si acolo intr-adevar parca era si un plafon pt suma imprumutata si pt valoarea masinii cumparate.

Acolo, intr-adevar, cine vrea PESTE suma respectiva, ca e CHIABUR,  poate sa ia altfel de credit.

 

Modificat de mihai_tmn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!