Jump to content
Sign in to follow this  
CT-87-ADY

Audi A3 2.0tdi

Recommended Posts

CT-87-ADY

Va salut!

De curand timp mi-am cumparat un Audi A3 sportback 2005 motorizarea 2.0TDI 140CP 6+1tr. tractiune fata.

am si eu nevoie de cateva informatii daca ma puteti ajuta...

Cat de bune sunt aceste modele?

avantaje ...dezvantaje...

cat sunt de fiabile...

cat consuma?

care`i treaba cu consumul de ulei de la schimb la schimb?

cum se comporta masina dupa un chip`tuning?(daca are cineva)

si nu in ultimul rand... cat credetzi k valoreaza o astfel de masina cu nici 40.000km reali... verificati din care 28.000rulati in Germania....

va intreb pt k majoritatea prietenilor mi`au spus k am dat multi bani p ea...

pun si poze sa va faceti o idee...

astept reply`uri

va multumesc! :huh:

post-1491-1174579150_thumb.jpg

post-1491-1174579164_thumb.jpg

post-1491-1174579305_thumb.jpg

post-1491-1174579351_thumb.jpg

Edited by CT-87-ADY

d-rive

pai cat ai dat pe ea? :huh:

Pot sa spun ca e o masina super, am facut un drive test cu una exact ca a ta si am ramas placut impresionat, mi-a placut mai ales ca faceau rotile "scart" si in treapta a 3-a. In rest mi s-a parut o masina bine inchegata si suspensia setata "fun" :huh:

CT-87-ADY

am dat 21.500euro pe ea...

up-date:

cod motor BKV toate au 2.0TDI 140cp sunt BKV?

p.s: concertul este MP3 k nu am probat...?

d-rive

cred ca pretul platit e unul corect, cand zic asta tin cont de numarul de kilometri al masinii.

CT-87-ADY

ok! ms....

eu vroiam parerea cuiva care are masina asta de cel putin 1an si a facut macar 10-20.000km....

exista acel cineva? :huh:

razdan
cod motor BKV toate au 2.0TDI 140cp sunt BKV?

Nu, eu am Golf V 2.0 TDI MY 2005 si este BKD.

Daca te interesaza, motorul e remapat, ca multe alte motoare similare de pe forum, si sunt foarte multumit de comportament dupa 15.000 km de la remapare.

Fiind exact aceeasi platforma (PQ35) ma gandesc ca te-ar putea interesa si experienta celor cu Golf V motorizat similar. :huh:

felix12xwk

Inainte sa o cumperi nu te-ai documentat; ma gandesc ca la bani care i-ai dat pe ea, trebuia sa cam sti ce poate face nu!!? :rolleyes:

Eu am stat 3 luni pe net sa vad cam ce se spune de Golf IV. :unsure:

Oricum, masina e superba, sa o stapanesti sanatos si cat mai multi km fara evenimente neplacute! :Driver:

CT-87-ADY

Bkd pardon... mii de scuze....

pai sincer am studiat piata... destul... si asta a fost singura varianta care mi s`a parut buna...si ca pretz... si ca dotari si ca rulaj...

ms

Vlad MHL

Pai hai ca te ajut eu.

1. Pretul este bun, spre foarte bun. Asta e parerea mea pentru ca in mai 2005 am configurat surorii mele masina urmatoare: A3 sportback attraction, 2.0 TDI 140 CP, culoare lavagrau, xenon, computer de bord, cotiera, oglinzi heliomate, senzori parcare, volan piele, radio concert, ESP si scaune incalzite. Pretul a fost de aproape 30.000 euro cu tot cu taxe. Deci, masina pe care o ai face tot cam atat, daca nu mai mult: dotarea ambition (cu aprox.1000 euro peste attraction), pachet S-line (aprox. 1.900 euro), esp, culoare metalizata + ce nu imi dau eu seama din poze.

2. radio concert nu are mp3

3. este fiabila cu siguranta (motorul se trage din 1.9 TDI, iar la despre calitatea fabricatiei nu am auzit reprosuri)

4. consumul de ulei este maricel, cel putin pana la 25.000 km cat are sora mea acum (cam 1.5 litri am completat pana acum)

5. consumul este ok. In jur de 9 in oras mers moderat->sportiv, iar in-afara aprox. 6% (mers Bucuresti-Predeal)

6. comportamentul dupa tuning ti-l poate spune colegul gorrocs, care are Golf V 2.0 TDI + soft de la Voinea de vre-un an

Masina e oricum super. Sa o stapanesti sanatos.

giorgio_tlro
ok! ms....

eu vroiam parerea cuiva care are masina asta de cel putin 1an si a facut macar 10-20.000km....

exista acel cineva? :somnmare:

Daca te ajuta cumva vorbeste cu cristi_a3 care are aceeasi masina ca si a ta numai ca este varianta in 2 usi.O are luata de noua si in prezent are cam 50000 km asa ca iti poate impartasi atat plusuri cat si eventuale minusuri ale masinii.

Succes.

CT-87-ADY

va multumesc.... pt "deranj" :)

astazi o sa ma duc cu masina la rerezentanta sa`i fac o inspectie si o sa urmeze un chiptuning cat de curand! :)

Marian
va multumesc.... pt "deranj" :)

astazi o sa ma duc cu masina la rerezentanta sa`i fac o inspectie si o sa urmeze un chiptuning cat de curand! :)

S-o stapanesti sanatos si fara probleme ! Cu asta Nicusor nu cred ca mai are curaj de-o liniuta .

:)

Daca nu vii maine s-o vad si eu ... ti-o iei ! :)

Edited by aryes13

CT-87-ADY

merci merci! :)

cu nicu...hmmm nush...din mers nu prea are shanse... dar de pe loc ... e altcva:P

p.s: nu stiu nu promit nmk... nu cred k ma trezesesc :)

B77KOX

Felicitari pt masina si sa o stapanesti sanatos.

Singura problema pe care am avut o eu de cand am cumoarat masina a fost sa schimb ambreiajul ceea ce m a costat 1.000 RON. Despre consum nu pot sa ma pronunt pt ca a mea e benzina.

Mi se pare mie sau tu nu ai scrumiera la ea?

Sline

Sal si eu am un A3 Sportback si tot un 2.0tdi dar quattro si sunt deosebit de multumit de ce imi ofera masina.cat despre consum...la un mers relaxat undeva intre 5-5.5 am scos si 4.7 la mers de 100-120Km/h..deci e un sonsum mai mult decat decent.si eu mi-am auzit aceeiasi poveste in legatura cu pretul,si chiar la un moment dat am fost ingrijorat.masina a costat in germania 22000de euro si am mai platit aprox. 6000 la vama.dat configurata la un dealer audi cu optiunile pe care le am am iesit la un pret de 38000 deci m-am mai linistit.Nu pot decat sa-mi urez bafta si sa o stapanesti sanatos..si SA NE VEDEM PE STRAZI!!