Jump to content

Inlocuire volan


stingray
 Share

Postare recomandată

NU,la un player AM nu afiseaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/31/2017 at 5:25 PM, AVAMG said:

Buna ziua dragi colegi. De curand m-am apucat si eu de ceva investitii. Vreau sa imi pun comenzi pe volan, Cruise control si computer de bord la un passat b5 din 2001. Am reusit pana in momentul acesta sa pun doar bordul maxidot. Am cumparat volanul, manetele. Trebuie sa ma duc sa mai iau mufele si si releul. Masina mea este cheala nu a avut nici bc nici tempomat deci o iau de la 0. Prima intrebare este ce releu sa cumpar 451 sau 452. Pt ca vreau sa imi comande un player after market si anume un alpine bine inteles printr-o interfata. Este posibil sa imi afiseze si numele melodiei sau postului de radio in partea de sus a displayului daca am player after market ? O schema completa pentru a face cablajul la BC si la Tempomat in prima faza si pe urma o schema si pentru comenzile de pe volan se poate ? Multumesc !

1. releu 452

2. da, se poate comanda un HU after market, dar numai prin intermediul unei interfete dedicate

3. scheme - cauta un pic pe forum, o sa le gasesti pe toate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut! Vreau sa schimb un volan cu comenzi pe el,cu unul in 3 spite si nu dau de cap la claxon. Nu-l pot face sa functioneze! Poate cineva sa ma ajute cu elucidarea misterului? Este vorba de un Passat b5.5 din 2004.

P.S. -claxonul fubctioneaza cu volanul original iar volanul il schimb ca nu mai are air bag.

Multumesc!

Modificat de cosminwon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie modificata instalatia - volanul multifunctional transmite digital informatia catre modulul 451/452 (in functie de care ai tu pe masina), iar modulul comanda releul claxonului.

Tu trebuie sa tragi fir de la volan - scoti pinul care il ai tu in spira la pin 3 si acolo bagi pin si duci pana la releu claxon, la firul maro/albastru. Sper sa imi aduc bine aminte... dar asa parca este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Saultare tuturor. Sunt nou pe forum si as avea o problema de discutat si as dori sfaturi si idei de la ce, ce s-au mai lovit de problema asta. Am un passat b5 1.9 TDI 2003 si as dori sa schimb volanul, e uzat si senzatia nu e placuta. As vrea sa-l schimb cu unul de passat b6 sau golf 5 modelul acela elegant in 4 spite, nu sport cel in 3. Mentionezi ca nu am comenzi pe volan si nici nu vreau. Ce parere aveti e ok, nu e compatibil, ce modificari sunt necesare, absolut orice  credeti ca ma ajuta, astept ideeile si sfaturile voastre. Va multumesc anticipat, cu respect

Modificat de Andrey GTX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e ok, trebuie sa modifici cablajul, sa adaptezi mufa ta, la cablajul lui - pt claxon si airbag

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

O intrebare, a instalat cineva pe passat b5 99 ack pilot automat si volan cu comenzi? Am cautat in elsa schema insa pt comenzi nu apare, doar pilot. Sa fie aceeasi ca cea de la passat b5.5?  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am acces la diagrame acum....ACK ce motor este?

Volan - ca la b5, b5.5, varianta remote nu can

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.8 benzina syncro 99

Donator volan de pe b5.5 demontat cu 452. In mod normal daca ar fi instalata pe masina spirala ca la passat b5.5 ar merge aceeasi schema , dar daca e spirala aia rotunda de la passat b5 nu stiu sigur daca e la fel. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are treaba spira...aia are treaba cu esp sau fara. Mai departe, aceelasi lucru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, atunci ar trebui sa mearga aceeasi schema ca la passat b5.5. Multam 😁 

Sărbători fericite!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am incercat sa instalez pe b5 2.8 ack noncan comenzile pe volan cu releu 452 si am o problema cu claxonul. Releu 452 imi scoate 10.2V automat cum pun contactul pe pinul 9 care merge la bobina de la claxon. A mai patit cineva asa ceva? Iluminatul la butoane se aprinde cum pun contactul, dar claxonul nu funcționează. Daca ii dau eu minus la bobina releului de la claxon funcționează. Am testat cu 2 relee,2 volane, aceeasi treaba.

FB_IMG_1608765877997.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Bună seara! Vin cu o nelămurire referitor la volanul multifuncțional...

Masina mea vine cu un volan în 4 spițe normal,vreau sa ii fac un upgrade la cel cu comenzi..

Ca dotări,masina mea are pilot automat,ceasuri mini-dot,ESP, navi MCD.

Ce releu anume îmi trebuie? 451 sau 452?

Nu m-ar deranja daca nh funcționează pilotul automat de pe volan..ce ma interesează mai mult e iluminarea? De unde ma pot lega,sa nu apară probleme ?

Va mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!