Jump to content

Lista cu motoarele VAG din 1980 pana astazi


Marian
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

Iata lista cu toate motoarele ( si principalele lor caracteristici ) existente pe modelele Vag :

Engine_list.doc

Enjoy boys ! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumim pt lista, dar nu este completa...lipseste de ex. motorul de 1.8T cod ARX :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Doru , asta-i tot ce am gasit . :) Decat deloc ...

Daca mai sunt si alte motoare si ai date despe ele , le pot trece acolo .

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Mamaaaaaaa , da' ce-ati sarit ! :) :)

Nu le stie omu' chiar pe toate si chiar si asa mi-a luat o gramada de timp sa gasesc si sa sintetizez aceste date .

In afara de ARX si AUB mai sunt si alte motoare care nu sunt trecute aici ?

Macar sa stiu ce caut ! :)

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Vezi si tu cam ce e aici

De regula nu prea iau in considerare ( decat cu titlu informativ ) ce-i scris in wikipedia , tinand cont ca documentele respective pot fi editate si n-ai certitudinea ca ele sunt 100% corecte si reale . :)

Documentul postat de mine a necesitat cateva luni de documentare pe aproape tot ce exista pe net referitor la asta .

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei, compara ce scrie acolo, cu ce ai sintetizat tu, si acorda un procent de eroare...daca e acceptabil cred ca lista wiki poate fi acceptata :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca-i de sarit, hop si eu :) Acum, terminand cu gluma, nici motorul AVF nu se regaseste pe lista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Mai baieti , daca tot aveti motoarele respective , de ce nu-mi trimiteti datele lor pe PM sa le trec acolo ?

De ce vreti sa ma chinuiti ? Aaaaaaaaaaa ? Aveti si voi putina mila de un om amarat ! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... Aveti si voi putina mila de un om amarat ! :)

;) @aryes: n-am verificat, dar poate gasesti ceva in lista anexata. motoare_Golf_5.zip

Modificat de razdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Multumesc tuturor pentru sugestii si corecturi ( sau corectari ? - cine stie la ce ma refer = chill out boys ) ! :P

Cred ca o sa refac tot documentul . :P

Dar asta va dura ceva timp ...

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa schimbam "semnul" discutiei si sa zicem si ceva pozitiv!

La motorul meu (BCA) toate datele din tabel sunt ca in cartea tehnica... mai putin turatia cuplului, care e la 3800rpm. Deci e (aproape) Ok! :))

Modificat de DAZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Iete domne si unul care imi lauda munca chiar daca doar partial . Mersi Cristi . :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apreciabila initiativa lui aryes13. Cine nu-si regaseste motorul in lista ar fi bine sa-i trimita un PM pentru a putea updata informatiile din document.

Ar fi interesant ca dupa ce primesti informatiile sa incerci sa le si verifici si pe alte site-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

aryes13 Mii de multumiri pentru lista!Chiar cautam asa ceva pe net si pana acum lista ta e cea mai buna.Pe mine ma intereseaza mai mult categoria emisiilor de noxe( E2,E3,E4;D3,D4,...) cat si data lansarii respectivului motor.Inca o data MERSI!Si bafta in continuare!!

P.S.:Daca ai putea totusi completa si cu cele fabricate inainte de 1997( 1980-1997), cat si aceeasi varianta de lista dar pentru AUDI( in caz ca difera)...ar fi misto dar daca e prea mare efort...atunci mai bine lasa.!

P.S.2:Are dreptate istef cine cunoaste date tehnice ale motoarelor care nu fac parte din lista dar apartin categoriei respective ....sa nu se abtina, trimiteti PM si poate iese un lucru bun si folositor!

:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Publicat (modificat)

Multumesc pentru aprecieri .

Lista va fi updatata si va contine toate modele fabricate de Vw din 1980 pana azi , insa e o munca titanica de documentare si va mai dura ceva vreme pana o sa termin documentul . :D

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
  • Administrator

Asta e lista finala cu datele pe care le-am avut la dispozitie pana acum .

Multe din motoare nu au date pentru ca nu le-am gasit pe nicaieri .

Daca mai aveti date despre motoarele respective dati-mi un pm cu ele si eu completez lista .

Multumesc ! :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Adaugat date despre urmatoarele motoare :

AGN , AGU , AGZ , AHW , AKL , AKQ , APE , APF , APK , AQA , AQN , AQP , AQY , ARZ , ATN , AUE , AUM , AUQ , AUS , AVU , AWP , AXP , AZD , AZH , BAD , BCA , BCB , BDE , BEH , BFH , BFQ , BJS , BML , AGP , AGR , AHF , AJM , ALA , AQM , ARL , ASV , ASZ , ATD , AUY , AXR , BEW , MH , NZ , PB , PF , PG , PL , PN , RD , RE , RF , RH , RV , 1V , JP , JR , ME , MF , RA , SB , 2E , A59 , AAA , AAM , ABA , ABD , ABF , ABS , ABU , ABV , ACC , ADD , ADY , ADZ , AEA , AEE .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari Aryes pt munca depusa. ma gandesc ca nu a fost usor.

Am si eu totusi o rugaminte...ATJ nu e in lista :D se poate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Incet incet vor fi toate acolo .

Rabdare va rog ! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi frumos sa faci o lista, daca ai nervi si timp, cu toate motorizarile ALL TIME. dar mai bine ai incepe cu GOLF I si toate motorizarile, apoi GOLF II si tot asa

Parerea mea :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Administrator

Adaugat datele despre urmatoarele motoare :

AEK , AEX , AFT , AGG , AKR , AKS , ANN , ANP , ANQ , AWG , 1Y , 1Z , AAZ , AEY , ALE .

Lista_motoare_VAG.xls

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!