Jump to content

Masina Din Statele Unite


mario zaccaria
 Share

Postare recomandată

mario zaccaria

Am fratele in Chicago si ar dori sa aiba in Romania o masina cu care sa poata umbla cand vine.

Ce trebuie platit aici ca sa poata circula el sau eu cu ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu trebuie avuta doar asigurarea platita si valabila acolo si este de ajuns si se poate merge cu numerele straine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mario zaccaria
Din cate stiu trebuie avuta doar asigurarea platita si valabila acolo si este de ajuns si se poate merge cu numerele straine.

cat timp poti circula cu ea in tara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista limita de timp, atata timp cat Rca este la zi. :huh:

Modificat de pimenergy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mario zaccaria
Nu exista limita de timp, atata timp cat Rca este la zi. :)

Deci trebuie asigurare si aici in tara?

Sau am inteles eu gresit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca esti asigurat unde vrei tu in LUME sa circuli in afara tarii RESPECTIVE,in UE de ex, nu ai nevoie de asigurare in Romania 100%.

Uita-te in noul cod rutier ca parca e o modificare legata de durata cat poti sa circuli, insa nu stiu daca nu se refera mai mult la tarile ue. Am citit undeva dar am uitat. Ce pot sa iti spun e ca TEORETIC nu poti sta cu masina in Ro timp nedefinit. Im mod logic v-a trebui "teoretic" :) sa mergi in tara unde e inmatriculata masina si sa iti faci revizia tehnica anual, etc.. Insa politia nu inregistreaza intrarea si iesirea masinilor din tara, asa ca multe " se fac" nu tocmai legal.

La fel taxa de drum, etc..

Ti-am scris ce ti-am scris in ideea ca masina respectiva e inmatriculata "afara". Nu rezulta deloc clar din ceea ce ai scris!

Modificat de I_am_Stealth
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mario zaccaria

Se subintelege,masina e inmatriculata in Chicago si vrea sa o aduca in Romania, ca sa poata sa umble cu ea prin tara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Mario, Rca sa fie incheiat acolo si valabil. Nu se poate incheia Rca aici pe teritoriul nostru. Inainte exista obligatia de a se iesi cu masina din tara la cateva luni. Acum nu exista aceasta obligatie. Pentru a te face sa intelegi, am un prieten care are numere de italia de ani buni. Omul nu o poate inmatricula fiind din 90 si ceva masina. Prin urmare umbla asa cu ea. Are cunostiinte in Italia care ii incheie Rca anual si nu il doare capul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam asa stiam si eu,trebuie cumva sa platesti asigurarea acolo.Si daca ai asigurarea facuta nu tre sa faci si in tara la noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inainte trebuia ca la trei luni sa iesi cu ea din tara,acum nu stiu cum e.aici doar taxa de drum trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si revizia tehnica cine o sa ti-o faca si pe ce, pe talonul american? ;) ;) :vaidecapulmeu: ;) :frigbaitata: Si daca provoci un accident din vina ta si celalalt n-are casco, ce o sai spui vb. cu cei din Chicago de la asigurari sa te desapgubeasca? :251: :lol: :) :D :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre partea legala poti gasi mai multe precizari (si mai sigure) in noul cod rutier, Art. 82.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se subintelege,masina e inmatriculata in Chicago si vrea sa o aduca in Romania, ca sa poata sa umble cu ea prin tara.

Pai chiar nu se SUBINTELEGE nimic din primul tau post! Imposibilitatea practica la ce vrea sa faca nr 1 e revizia tehnica prin faptul ca e in SUA.. evident ca daca are vreun accident dupa primul an de stat in ro cu ea a cam dat de belea omul....adica ma gandesc ca pentru a fi in acord cu legea, fratele tau nu va urca masina pe vapor anual pentru a-i face revizia tehnica acolo :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma singura problema ar fi verificarea tehnica. pentru evitarea "drumului" s-ar putea face vreun artificiu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!