Jump to content

Pedala ambreiaj foarte tare


misufha
 Share

Postare recomandată

am sunat la ei si au spus ca s-au mai confruntat cu problema aceasta si ca trebuie schimbat cilindrul receptor (ca nu stiu mecanicii despre asta); acel cilindru cica trebuie sa cunoasca o cursa a pedalei ... si un nou cilindru receptor va rezolva problema;

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum dracu sa schimbi cilindrul pentru ca ei sunt berbeci? Cutia nu tre' schimbata? :ceuameni:

E clar ca cilindrul era bun, din moment ce cu vechiul ambreiaj era moale pedala.

Eu le-as face ambreiajul, coronita.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

UPDATE: Toate problemele mele s-au rezolvat prin schimbarea kitului de ambreiaj si a volantei; respectiv: pedala de ambreaiaj e iar moale (poate nu cum era, dar e moale); masina e iarasi puternica se simte cuplul k lumea iar in viteze intra cu un deget; baietii mi-au schiombat totul, eu am trecut pe Sachs cu diferenta de bani si acum astept sa-mi deconteze factura de service; acum am o mica problema la capacul de la gura de umplere cu ulei (dupa ceva kilometri mai scapa pe acolo ulei si am strans tare dar... nu stiu daca trebuie sa face vreun clic ... si nu face); voi rezolva eu si aia; va multumesc pt sprijin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci tot la alt ambreiaj s-a ajuns. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi se clarificase totul cand am bagat si am vazut ca ambreiajul pe Luk, era pt Bora si Jetta nu aparea ... neatenti si ,,profesionisti'' cum sa le mai zic; dai si cod de caroserie dai toate datele masinii si tot trimit gresit;

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Am si eu o problema similara, pedala de ambreiaj tare. Am schimbat tot kitul + volant anul trecut in Aprilie. Cateva luni a mers ok, pedala moale si usor de condus, apoi a inceput sa se intareasca. Prin Decembrie am fost la mecanic, a dat cutia jos pentru verificarea ambreiajului si nu parea nimic in neregula. Rulmentul hidraulic mergea usor; totusi a fost uns cu putin ulei si placa de presiune a fost curata de reziduuri. Dupa remontare, pedala mergea iarasi usor. A mers bine inca vreo luna si dupa aceea iarasi s-a intarit.

 

Care are putea fii problema si ce as putea sa-i fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Buna.Am patit o sotie la Passat. Azi am vent acasa, si dupa ce am parcat-o langa trotuar, am apasat ambreajul sa o parchez mai aproape de bordura. Moment in care a trosnit ceva si pedala de ambreiaj a ramas la podea. O plimb cu mana sus jos, doar undeva la mijloc parca agata. Ce sa intimplat. Cu stima. Masina e cea din semnatura.

Modificat de Ovidiu1967
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie verificate pe rand cuplajul pedalei, pompa de ambreiaj, cilindrul receptor de pe cutie. Sa te uiti si la lichid daca a scazut. E si asta un indiciu.

Ce era cu sotia? :d

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sotie e chestie de diacritice. Scuze. E posibil sa se fi stricat daca nivelul de lichid in vasul servofrana e peste nivel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. In niciun caz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A curs lichid sub masina, semnalziare break flt. Am tractat-o la mecanic. Acu astept verdictul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garnituri pompa ambreiaj impuscate, pierdut parte din lichid. Gasit si posibil cauza, furtunul de sub baterie care e conectat intre conducta de la servo si pompa ambreiaj gasit strangulat. Trebuie neaparat schimbat. O sa revin cu detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum pedala de ambreiaj e mai moale. Inainte pedala era ceva mai dura. Trebuie sa merg cu ea in service sa-i fac o verificare temeinca. Nu-mi place cum e acum pedala. Dupa ce vin cu ea din service, va spun ce lucrari s-au facut. Cu stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E normal sa fie moale. Asa e si din fabrica, doar ca de la uzura in timp devine dura. :)

Daca debraiaza corect, nu-ti fa probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De debraiat pare sa lucre normal, adica nu agata , nu caraie. Doar ca mi se pare neobisnuit acum ca e mai moale si parca e ceva mai jos. Trebuie orcumschimbat furtunul de sub baterie , ca e moale si tinde sa se stranguleze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bine sa-l schimbi, dar nu-ti va afecta pedala. Asa e normal cum e acum.

Ar fi o lectie pentru cei ce se plang de pedala tare.

 

Deci a schimbat doar garniturile, nu? Pompa a ramas aceeasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da doar garniturile, A spus el ca prin strangularea furtunului, nu a mai ajuns lichid suficient in pompa. Si de aceea sa intimplat chestia. Oricum merg cu ea in servis sa-i fac o verificare amanuntita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum o intrebare de profan. Pompa de ambreiaj, parte care se afla pe cutie, difera ca pozitionare fuctie de masina, adica daca masina e cu volan pe stanga sau dreapta, asa esi pompa sau la toate e pe aceeasi parte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La toate e pe aceeasi parte. Doar sa fie aceeasi motorizare. E diferenta intre cutiile cu 5 si 6 trepte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Îmi cer scuze pentru felul cum am scris mai sus (era de pe mobil mergând spre casă). Masina e Passat pe benzina, 5 trepte (cea din semnătură). Deci la acelaşi tip dar cu volan pe dreapta, are aceiaşi poziţionare a pompei pe cutie, binenţeles diferă pedala (şi conductele de legătură probabil).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut .astazi am observant ca pedala de ambreiaj nu mai revine normal (sa fie la acelasi nivel cu pedala de frana).revine doar pana la jumatate din cursa ,si tine jos de tot. probleme la debraiere nu este doar ca nu mai revine la normal si face doar jumatate de cursa .ma gandesc sa nu mai fie lichid in cilindru sau trebuie aerisit(ce lichid se foloseste ,tot din acela de frana).va salut

 

.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi lichid de frana cu respectarea DOT-ului scris pe capacul recipientului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambreiajul se aeriseste singur. Daca ai lichid, posibil pompa de ambreiaj obosita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revenirea pedalei de ambreiaj este cauzata de presiunea din circuitul ambreiajului sau de acel arc montat pe pedalier?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La inceputul cursei e impinsa de presiunea din circuit iar spre sfarsit, de arc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!