Jump to content

Pedala ambreiaj foarte tare


misufha
 Share

Postare recomandată

da dar de ce la unele da la unele nu?adica,de unde PROVINE problema,si ce sar putea face...ca ambreajul sa fie moale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fekete Zoltan

Salutare!!!

Am schimbat pompa de ambreiaj(SACHS) la Polo 1.2i 2003, si nu reusesc sa o aerisesc, exista vreo metoda speciala de aerisire sau tot desfaci de nebun de la aerisitorul de jos de la cilindru de pe cutie pana ce incepe sa prinda pedala?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar cu pompa sub presiune care sa impinga lichid pana iese tot aerul. Daca nu iei mai multi litri de lichid si completezi si dai la pedala pana iese tot aerul doar ca cu pompa dureaza mult mai putin.

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca schimb cilindtrul acela de la pedala si cel de pe cutie se remediaza problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aeriseste intai,si mai vezi dupa aia.nu ti poate spune nimeni sigur:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zoltan, ambreiajul se aeriseste singur. Desfaci aerisitorul de pe cutie pana curge lichidul, apoi il strangi la loc. Misti pedala cu mana de cateva ori si gata. Nu e acelasi procedeu ca si la frana.

Luci, cred ca e singura varianta care iti mai ramane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok.pai o sa vad...oare pt pistonasele alea 2 (de pe cutie si de la pedala) exista kit de reparatie?adica garnituri,si ce mai trebuie?sau trebuie sa cumpar altele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca pompa de ambreiaj se desface si se repara.mie cel putin asa mi au zis cand am schimbat o...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok,mersi mult,o sa vad cand am timp daca reusesc ceva...daca rezolv problema va zic si aici!Mersi mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

postez aici pentru ca nu am gasit alt topic si nu am vrut sa creez unu special pt problema asta!

Am schimbat ambreajul,placa presiune,rulment,volant,uleiu din cutie si....timoneria reparata si bila schimbatorului din interiorul masinii,care avea joc..am puso noua nouta,tot a fost curatat si uns cu vaselina grafitata!Dar am 2 mari probleme,inervante,cateodata (mai mereu) imi agata la in schimbator,la schimbarea vitezelor! iar a doua problema,daca las amvreaju mai brusc,bubuie ceva pe la motor(am crezut cas tampoanele de la cutie,leam cumparat noi noute...LEMFORDER) ...si tot asa...bubuie ceva pe sub masina,si nu pot sa-mi dau seama ce...! * problema cu agatatul poate fi si de la aerisirea ambreajului?cei de la service la`u aerisit da nu sunt 100%sigur ca la aerisit cum trebuie!Ce as putea face sa scap macar de agatatul acela?aa..si inca ceva,am observat ca flansele planetarelor au putin joc(iasa putin inafara si intra inapoi daca le misc cu mana) si am observat ca au putin joc si SUS-JOS! ce e de facut?...cat ar costa?de ce am nevoie? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine ar fi sa-ti expui problemele punctual, sa poate intelege omul ceva. In varza de mai sus... slabe sanse.

Iar daca e problema de ambreiaj, posteaza la ambreiaj, nu la pedala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut am si eu o problema cu ambraiajul am cumparat kitul de ambreiaj si volant au montat baietii sus si nu debraiaza cum trebuie nu imi intra in nici o viteza am completat cu lichit si sa aerisit pompa si degeaba,ce pot face ?

masina este un passat 1.6 16w din 2004 care imi poate spune ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cauzele pot fi foarte multe:

Placa defecta sau neconforma, disc defect, prea gros, cursa pistonasului insuficienta, o mie de chestiuni. Desfa din nou cutia si ia la masurat discul si placa, vezi ce se intamla pe acolo, verifica mecanismul de transmitere de la pedala la placa.

Cumva piesele sunt luate de la magazine de cartier? Returneaza-le si ia de la reprezentanta piese noi. Ambreiajul e destul de complicat, manopera e mare riscul de a te lasa in drum e semnificativ. Nu cred ca kitul (scuzati exprimarea) de piese originale e o avere.

Daca piesele sunt luate de la reprezentanta nu stiu ce sa zic, poate au fost inlocuite in procesul de schimbare.

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CU MOTORUL OPRIT(la rece) iti intra in viteza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare forumisti , am si eu o mica mare problema sper ca am postat bine , am un passat variant din 2000 1.9 tdi de 115 cp , si de curand am schimbat ambreajul la ea , problema care este ,la cilindrul receptor este un stut de aluminiu care face conexiunea cu conducta metalica care duce la pedala , si acel stut in prima faza cand am dat cutia jos nu am putut sai dau siguranta jos si sal scot de pe cilindru receptor , si am ales sa desfac conducta de pe el , cand am pus cutia si m am apucat sa pun conducta la loc , cred ca am strans prea tare de el , si sa fisurat stutul acela , am cautat pe la N dezmembrari si nu l gasesc , am cautat pe la toate magazinele si degeaba , va rog frumos un sfat daca se poate sau cunostinte pe unde il gasesc

va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e tot ansamblul de stuturi si oring-uri de la cilindrul receptor (cel din fonta). Zi-mi ce ai nevoie.

post-22869-0-78532400-1302929376_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut , este piesa din dreapta cea de aluminiu , exact aia imi trebuie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare din nou , am refacut piesa la un strungat , ma costat un pic cam mult 100 de ron , piesa e din alama si sa pupat perfect la locul ei , desi a costat cam mult omul a facut-o bine daca aveti vreodata problema d-nul marian 0722916149 bucuresti , berceni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi si tampoanele de la motor.Eu am patit-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut. Nu stiu daca acest lucru e normal dar de cand cu frigurile astea mari pe la Cluj, pedala de ambreiaj imi merge mai greu si se apasa mai greu.(parca in reluare).

Vreau sa stiu daca e normal sa se intample treaba asta sau ceva piese dau semene de oboseala. Va mutlumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambreiajul este hidraulic si foloseste lichidul de frana. Probabil este mai vascos la temperaturi scazute si daca nu a fost schimbat la fiecare 3 ani, fiind higroscopic adica absoarbe apa, chiar poate ingheta in conducte. ( Eu nu l-am schimbat niciodata in ultimii 6 ani de cand am masina).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie schimbat lichidul. particulele de apa din lichid se cristalizeaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai mie imi schimba bine vitezele, nu am probleme dar s-a mai intarit pedala. S-ar putea sa fie normal cu frigurile astea prelungite si oricum o sa schimb cu lichidul de frana ca se poate sa fi facut picaturi de apa cum ziceau si colegii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!