Jump to content

Pedala ambreiaj foarte tare


misufha
 Share

Postare recomandată

io am de aproape 1 an un vw passat din 2002.abreajul este tare ,mai tare ca la orice marca de masina,dar si cel care mi ad at o si alti oameni care se pricep zic ei spun ca ambreajul la passat trebuie sa fie asa tare.Deci este ok ca ambreajul este tare sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt premiumfaraplumb si silencer: am schimbat eu si am explicat aici:

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=28036&st=0

Daca doriti ceva detalii, PM :icon_cool:

pe scurt: volant, la modelul meu de Passat, a fost 1500 ron iar kitul de ambreiaj 640.

In cazul meu masina s-a schimbat clar: nu mai am pedala asa tare si "sus" iar tremuratul ce aparea dupa ceva trafic prin Bucuresti a disparut complet.

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cand am luat masina din Germania de prima data m-a frapat pedala tare a ambreiajului ( la servici am tot Passat si am putut face comparatie) .Am investit intr-un kit de ambreiaj si totul e OK ; pedala usoara ca un fulg :rolleyes: .Cand am dat jos ambreiajul vechi mecanicul mi-a aratat ca rulmentul de presiune se incastrase practic in placa (soarele luase forma rulmentului) si de aici pedala tare si cuplatul sus. Succes :soothe[1]:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

si la mine prinde tot sus,pedala este cam tare(oare se apropie sfarsitul?) :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La passatul meu ambreiajul e destul de tare dar tine normal. Comparatia am facut-o cu A4, inseamna ca daca e pedala tare e pe duca?

Eu unu nu cred ca daca e pedala tare e pe duca ambreiajul. Tare e de cand am luat-o si am facut 35.000 de atunci fara sa imi patineze vreodata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am aceleasi probleme(ambreiaj tare care tine sus) cu toate ca am schimbat tot kitul.Se pare ca este una din `bolile` passaturilor de vreme ce am mai incercat si pe la altii si majoritatea,dupa un numar de km., au aceleasi simptome.De patinat ,nu imi patineaza dar prezinta oarece discomfort la condus , mai ales din cauza ambreiajului tare.Daca cineva stie remediul rog sa ne anunte si pe noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Pana la urma a rezolvat cineva problema cineva problema pedalei de ambreiaj tare? Dar in totalitate, ca sa stim sigur ce a fost cauza. Ma confrunt si eu cu aceeasi problema de cand am masina. Si dupa 50.000 de km e la fel de tare pedala de ambreiaj. Cu volant sau cu discul nu pot sa zic ca am probleme. Debraiaza normal - cam la jumatatea cursei, nu tremura, decat daca il incing prin oras - tremura putin. Eu as merge pa varianta Pompa de ambreiaj - cilindru receptor. volant se exclude din start, neavand nici o implicare in miscarea pedalei sau a discului de ambreiaj pe priza de la cutie. Totusi nu exclud placa de presiune (cu arcuri prea tari), sau rulmentul de presiune, probabil culiseaza greu pe priza.

Daca cineva a rezolvat pe deplin problema, il rog sa posteze sa imi spuna si mie rezolvarea. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin, eu cand am luat masina din Germania , am avut si eu pedala foarte tare. Am schimbat kit-ul de ambreiaj si a revenit la normal. Placa de presiune luase forma rulmentului . Dupa ce am schimbat tot kitul (fara volant) la 1 luna am ramas fara pedala de ambreiaj....ramasese la podea si nu mai cupla/decupla deloc. La revenirea in service nu a mai facut nimic totul era normal. Cred ca o garnitura din pompa lua aer sau pierdea lichid . Culmea e ca nu se vedea nimic curs pe la pedale. La fel si la cilindrul receptor. cei de la service au zis sa schimb volant dar nu i-am lasat . Au curatat-o un pic ca se albastrise si gata de atunci nu am nici un fel de problema. Incearca , stiu ca e foarte costisitor, sa vezi daca nu cumva e rulmentul...ramane blocat sau apasa mai mult decat trebuie pe placa de presiune. Sau in cel mai bun caz schimba pompa de ambreiaj cu una noua (200-300 RON) si verifica si cilindrul receptor ca nu cumva sa aiba scurgeri ceva... cu toate ca astea se vad la nivelul lichidului de frana. :exclaim: Safe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lichidul nu se pierde pe nicaieri. Deci sa inteleg ca problema ar fi la placa de presiune si rulmetul. Adica mai degraba placa de presiune. Ca rulmentul banuiesc ca daca nu face galagie, e ok. Oricum, nu e asa o suma mare. Mai greu e cu volant daca ajungi s-o schimbi. Desi deviez de la topic, e greu de dat jos cutia? Intreb pentru ca oricum o demontez eu, nu merg la mecanic. Mersi mult Radu. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin, cu placere. Ca sa fiu si eu off-topic cu tine, referitor la montat/demontat cutia de viteze. din ce am vazut eu la service nu e chiar greu daca ai sculele potrivite (spun asta ca eu nu am nici o scula nimic) si ar trebui sa mai fie cel putin o persoana cu tine(e grea si depinde daca ai elevator sau rampa).Cei de la service au ridicat-o pe elevator si au pus sub ea si un cric de vreo 2 metri inaltime ca sa o sustina. Succes Cosmin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci ca sa inteleg mai bine, la tine mergea greu pedala, si si-a revenit abia dupa schimbarea placii de presiune si a rulmentului. N-ai umblat la partea de pompa de ambreiaj si cilindru receptor. Corect?

Deci situatia s-a remediat total, pedala merge ca la orice Passat, dupa schimbarea celor 2 componente. Am dreptate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact ..era foarte foarte foarte tare la inceput . Eu am stiut din prima ca nu trebuia sa fie asa ( la servici am multe Passaturi ). Cum am schimbat placa, discul si rulmentul ( si atat) totul a revenit la normal. Imagineazati soarele placii de presiune cum arata cand luase forma rulmentului spre interior ( lamele nu mai erau drepte formau un fel de scara din cauza rulmentului ) :rolleyes: safe.

PS nu am umblat la pompa si nici la cilindrul receptor

Modificat de radu sarbu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca e destul de clar ce se intampla cand e tare pedala. Acum ramane sa strang bani pentru o placa si un disc, si eventual un rulment. Mersi mult Radu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este ca duritatea pedalei nu este data de placa, ci doar de pompa sau cilindru receptor, furca sau rulment blocat pe ax. Placa nu poate bloca pedala de ambreiaj, iar in timp soarele devine mai moale nu se intareste. Chiar daca face guler sau ceva nu e suficient sa se intareasca pedala. Chiar pedala gripata pe ax ar putea fi o cauza, dar in nici un caz ambreiajul propriu zis.

Pentru cei care au observat modificari dupa schimbare volant de fapt eu cred ca au sesizat efectele schimbului de rulment, a aerisirii cilindrului receptor (si implicit a impuritatilor din el) sau ale altei piese din acest care a fost schimbata, i s-a modificat pozitia sau a fost gresata.

Evident volant sau discul nu pot avea nici un amestec. Una din probleme poate fi cauzata de spalarea motorului care a degresat unele din piesele ambreiajului, cum ar fi de exemplu parghia care actioneaza rulmentul sau altceva.

Inainte de reparatia majora de schimbare a ambreiajului gresati ceea ce este de gresat, schimbati lichidul garniturile cilindrului si ale pompei (operatii fara batai de cap si foarte simple si ieftine) si mai vedeti dupa aceea.

Revenind la pedala, de la o vreme se aude tot mai des (mai ales de la mecanici "priceputi") ca daca tine pedala sus sau e tare inseamna ca ambreiajul e uzat. Nu cred in aceasta afirmatie deoarece daca tine pedala sus inseamna ca jocurile in actionare sunt minime, nu exista aer pe circuit si placa are arcurile inca ferme. Vreti sa tina mai jos, nici o problema, lasati niste aer pe circuit. Despre taria ei mi-am exprimat parerea.

Ambreiajul e uzat cand patineaza, cand trepideaza (ceea ce inseamna ca arcurile discului sau volantei s-au distrus sau nu mai corespund) nu mai decupleaza, face zgomot in functionare (rulment gripat sau in contact permanent cu placa) etc.

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu tine in cele mai multe privinte :lol: . Si eu am intalnit pirghie gripata sau rulment care nu culisa liber pe priza de la cutie. Dar Radu ne-a relatat ceea ce s-a intamplat la el. Poate la altii a fost altceva. De aceea am spus, cine s-a confruntat cu problema si a rezolvat-o, sa ne spuna si noua... :)

De curios, ne incadram in topic oricum :P , cam cat ar fi un set de garnituri la pompa de ambreiaj sau la cilindrul receptor, desi banuiesc ca daca ar fi uzate, ar scapa lichid pe langa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer (si nu vreau sa ma bag in seama) cred ca atunci cand sunt probleme cu pompa sau cilindrul receptor pedala de ambreiaj devine pur si simplu inerta ...ramane jos.Aer pe instalatie nu poate ramane ( si va rog sa ma corectati daca gresesc) pentru ca se aeriseste automat datorita instalatiei de franare. Spun asta deoarece atunci cand am avut problemele descrise mai inainte am intrebat daca nu cumva ar trebui sa fie schimbat si lichidul ...de ambreiaj. Mecanicii (dupa zambete discrete) mi-au spus ca lichidul de frana actioneaza si asupra ambreiajului de aici concluzionand ca nu poate ramane aer pe instalatie.Repet daca gresesc va rog sa ma corectati pentru ca chiar vreau sa aflu si eu varianta/rezolvarea corecta a acestui topic. :nono: Safe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La passatul de la sevici (B5 de 116 cai si 6 viteze, AJM parca) nu numai ca merge f greu ambreiajul, dar de multe ori ramane blocata in vit.1 - de ex. daca stau la semafor, bag vit.1, fac 10 metri si opresc din nou, apas ambreiajul, si nu mai pot sa scot din viteza pana nu se incetineste masina aproape de zero. Am senzatia ca nu debraiaza complet. In rest, nu sunt probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema cu cilindrul receptor nu este ca ar curge, ci ca s-ar bloca datorita uzurii sau deformarii garniturilor ceea ce ar putea determina dificultati in actionare.

Ajm am si eu dar merge perfect ambreiajul si se apasa usor. E ciudat ca nu o poti scoate din viteza, ar putea fi de vina ambreiajul, dar daca ar ramane ambreiat ar trebui sa patineze daca accelerezi. Practic la turatii f mici poti scoate din viteza fara ambreiaj. Sa nu fie o problema la furci sau la mecanismul de zavorare al acestora.

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vali, cum ziceam si mai sus, daca ai avut de-a face cu asa ceva, ai idee cat e un set de garnituri la pompa de ambreiaj si la receptor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La vag nu stiu dar ar trebui sa stie volksman ce anume se gaseste pentru asa ceva (garnituri sau kit cu tot cu pistonase sigurante si alte maruntisuri).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Practic la turatii f mici poti scoate din viteza fara ambreiaj.

accelerez tare intr-antaia, apoi apas ambreiajul sa ma opresc din nou la semafor. In acest caz ramane blocata in viteza, desi am ambreiajul apasat complet, nu pot sa scot maneta pe punctul mort, degeaba trag de ea, si masina este in frana de motor, deci nu "curge" pana in locul in care trebuie sa opresc, ci merge in cap, in frana de motor in vit. I. Cand viteza tinde spre zero (estimez ca 3-5km/h) pot sa scot din viteza.

M-am obisnuit insa si nu-mi mai bat capul cu aceasta problema, dar daca cineva stie rezolvarea, ar fi interesant de aflat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sharanel, la tine chiar e problema cu ansamblul pompa de ambreiaj - cilindru receptor. Asa se comporta cand se spune ca "nu ai ambreiaj", adica ai aer pe instalatie sau probleme cu pompa de ambreiaj. N-am mai intalnit la VAG, dar am avut de-a face la alte masini. Deci pedala isi face cursa pana jos, dar de fapt nu debraiaza. Daca era asa si la mine, stiam unde am de cautat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema apare doar in cazul descris mai sus, in rest merge fara probleme, nu caraie nu huruie, doar ca merge pedala foarte greu. Asa am preluat masina, cine stie de cat timp e asa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca merge si pedala greu, e foarte probabil sa ai si problema mea (cu placa de presiune si rulment uzate) si in plus de asta sa ai probleme cu pompa de care spuneam. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!