Jump to content

Pedala ambreiaj foarte tare


misufha
 Share

Postare recomandată

C o s m i n

Luna viitoare sper ca va veni momentul adevarului, si o sa ajung sa dau jos cutia sa vad care e motivul pentru care e asa tare pedala. Pana atunci vreau sa ma documentez. Cu riscul de a deveni offtopic, daca stie careva detalii de demontare, il rog sa posteze. Eu imi fac probleme doar pentru timonerie. Tocmai am vazut ca am probleme si acolo. Am un joc cam de 1cm la un cuplaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact problema lui sharanel o am si eu. In viteza 1 mi se intampla sa imi ramana blocata si nu pot scoate decat dupa re-apasarea ambreiajului. Si plecarea de pe loc la mine este un dezastru - extrem de infranata, in rest la toate celelalte viteze merge perfect. Nu mi se intampla chiar de fiecare data cand dau viteza 1 ci doar cam 40-50% din timp. Pedala e foarte tare si ea dar nu face poc, nu vibreaza...totul OK. De nevoie si din lipsa banilor penttu o schimbare de tot ce tine de ambreiaj...m-am obisnuit cu el asa.

Modificat de dexterius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Si eu aveam aceleasi probleme ca si voi ,la masina din semnatura care are 260000km,aveam pedala tare cam de vreo 700000de km dar in rest mergea ok,ieri a facut poc si din nefericire trebuie sa schimb si volant,pur si simplu mi-a cazut pedala de ambreiaj .Totusi sunt un pic ,,fericit,,pt.ca a cedat acasa,acum o saptamana am fost in Germania si cred ca era grav daca ma lasa pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceeasi problema si eu,pedala tare,si cand apasam aproape de podea scrajnea destul de tare...

masina mergea normal ,asta cam 13.000km,pana cand a inceput sa patineze ambreiajul

schimbat kit ambreiaj cu SACHS - 1200 RON

schimbat volant bimasica SACHS - 2000 RON

manopera - 500 RON

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul meu la fel am schimbat tot chitul inclusiv volant.Costuri:

-Kit ambreiaj Valeo 2600 ron, inclusiv volant ,de data asta cu masa simpla

-manopera 300 ron

Sevice reprezentanta Sqoda din Ramnic,dicount 40% la manopera,tot e ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Buna,

La mine se intareste pedala de mabreaj din cand in cand, in mers. De intrat intra usor in viteze nu am avut probleme pana de curand cand in panta la plecare (intr-o intersectie) am auzit ceva huruit dar de intrat in viteza cum am mai spus intra ........

Care ar fi cauza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Huruitul poate avea n cauze, una din ele ar putea fi ca nu s-a debraiat suficient.

Cosmin, daca nu ai demontat inca cutia, nu e chiar mare scofala, se scot planetarele pe urma se desfac pe rand toate suruburile si componentele montate pe cutie (mai putin tamponul de fixare pe sasiu), se sustine motorul (cricul de 2 m de care zicea un coleg mai in fata la asta a folosit), se scoate si ultimul surub care tine cutia, si se scoate afara :). Pare simplu asa in 3 randuri, insa este nevoie de a 2-a persoana, cutia fiind destul de grea (~30-40kg ? sau mai grea). Nu stiu exact ce forma are cea cu 5 viteze dar cea cu 6 viteze am scos-o destul de greu necesitand multiple rasuciri si intoarceri pentru a o scoate de sub masina. Operatiunea am facut-o in garaj. Masina trebuie suspendata cat mai sus. La remontare trebuie centrat discul de ambreiaj, altfel va fi aproape imposibil de apropiat cutia de blocul motor. Centrarea se poate face destul de simplu, dupa imaginatia mecanicului. Eu am folosit ceva apropiat ca diametru gaurii din arborele cotit pe care am infasurat ceva sa cresc diametrul corespunzator gaurii din discul de ambreiaj. Cu discul destrans l-am centrat dupa care l-am strans bine. Pe unele din suruburi trebuie pusa pasta de blocare.

A rezolvat cineva problema ambreiajului care prinde sus? Cand se mai urca cineva in masina mea, cam greu pleaca de pe loc... :king:. Ambreiajul prinde abia in a doua parte a cursei, adica dupa ce este lasat ~70%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[quote name='driver

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am schimbat discul, nu are simptome de uzura, pot trage o remorca de 1500 kg lejer dupa masina, chiar si pe feleac in sus, nu cred ca asta ar fi problema.

:) cred ca nu m-am exprimat eu bine in postul anterior, am vrut sa spun ca atunci cand se mai urca cate cineva la volan, in sensul de altcineva, pleaca greu ca nu gaseste punctul in care prinde ambreiajul, fiind prea sus.

Modificat de driver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai faptu ca prinde sus ii simptom de disc de ambreiaj uzat. Inca nu iti patineaza dar aia urmeaza... incet incet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine prinde sus ambreiaju...au condus-o mai multi prieteni si toti au zis asta...dar asa imi prinde de cand am luat-o si am facut aproape 35 de mii cu ea.

Sa ma astept la un schimb de ambreiaj? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Il schimbi doar atunci cand incepe sa-ti patineze sau sa-ti fie foarte tare pedala si/sau scartaie puternic cand apesi (cum a fost in cazul meu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

eu am alta problema, ambreiajul meu e tare, si prinde numai sus , dar nu patineaza nu face figuri , schimb vitezele normal , deci nimic interesant doar ca e tare la apasari si prinde sus

ce ziceti ca ar fi problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi dar mare lucru nu inteleg de acolo deoarece sunt mai multe posturi si mai multe pareri, si deci nu am un raspuns mai clar :P

Modificat de C o s m i n
Nu mai da quote la mesajul anterior. Foloseste butonul ADD REPLY!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Nici raspunsul meu nu e clar? Pentru ca de fapt acolo te ducea link-ul (postul 174):

Pedala tare e din cauza placii de presiune.

Ambreiaj care tine sus e din cauza uzurii discului.

Tremuratul e din cauza arcurilor din disc(daca are) sau / si a volantei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

are cineva idee daca awx sa poate pune tot setul de AVF (cu volant)?

sau se poate pune doar discu si placa de avf? :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Daca pui kitul de ambreiaj de AVF cu tot cu volant de AVF, da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pui kitul de ambreiaj de AVF cu tot cu volant de AVF, da.

sigur? adica incape 240mm pe 5 trepte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Diametrul volantei e acelasi. Difera doar diametrul discului, suprafata de contact a placii de presiune si prinderea placii pe volant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Buna,am schimbat kitul de ambreiaj,am schimbat volant,rulmentul de presiune,nu am pierderi a lichidului de frana si PEDALA E Foarte TARE!!! nu pot sa-mi dau seama de ce?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai aerisit pompa de ambreiaj?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da mia aerisit meseriasul,dar nu a aerisit mult doar 2 pedala,oare de aia?mai trebuie aerisit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La passatul de la sevici (B5 de 116 cai si 6 viteze, AJM parca ATJ) nu numai ca merge f greu ambreiajul, dar de multe ori ramane blocata in vit.1 - de ex. daca stau la semafor, bag vit.1, fac 10 metri si opresc din nou, apas ambreiajul, si nu mai pot sa scot din viteza pana nu se incetineste masina aproape de zero. Am senzatia ca nu debraiaza complet. In rest, nu sunt probleme.

Au mai trecut 3 ani in care am parcurs 160.000 (am ajuns la 375.000 in bord), problema nu s-a rezolvat si nici nu s-a agravat. Circul bine-mersi cu simptomele descrise mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!