Jump to content

Schimbarea Distributiei


Boops
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

In primul rand kit-ul de distributie cu accesorii, ulei si filtre. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pentru raspunsuri.

Deocamdata cred ca o sa ma programez pentru revizia de "30.000km" si atunci sa vad ce mai recomanda cei de la VW.

Conform serviceplanului ar trebui distributia (nu stiu daca se refera la kitul complet sau doar curele, ca spre exemplu pompa de apa nu vad ce uzura ar putea prezenta), lichidul de frana, lichidul de racire, filtrele toate, banuiesc ca si uleiul din cutie. Insa recomandarile pentru lichid de frana sunt general valabile si sincer ma indoiesc ca e o practica uzuala inlocuirea sa la 2 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se schimba distributia la 4ani daca nu ai km facuti;curelele sunt din cauciuc si chiar daca nu sunt folsite,isi pierd proprietatile,cauciucul imbatraneste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut baieti,

Am si eu un passat motor 2.5 TDI ,4 motion din 2004 si vreau sa-i schimb distributia.

Am fost la TESS unde mi s-a spus ca ma va costa in jur de 4000 ROn.

Imi poate recomanda cineva un service mai ieftin in Brasov?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar ca idee, unchiul meu din Brasov cu Audi motor de 2.5 l-a costat acum un an 1000 de euro distributia. Deci cred ca tot pe-acolo se invarte daca schimbi toate elementele necesare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti,

Am si eu un passat motor 2.5 TDI ,4 motion din 2004 si vreau sa-i schimb distributia.

Am fost la TESS unde mi s-a spus ca ma va costa in jur de 4000 ROn.

Imi poate recomanda cineva un service mai ieftin in Brasov?

Multumesc.

SALUT!

poti sa mergi cu toata increderea la service-ul LABELL in NOUA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Salut ! Am schimbat distributia la PBN. Cost total : 2470ron. A mai fost gasit si un burduf la planetara spart.Piesa si manopera aferenta in total 2825.27 ron.

Cand am fost sa ridic masina , am observat un cheder rupt la motor (nu era rupt inainte).Le-am atras atentia , binenteles ca l-am platit din banii mei si pe asta vreo 42 ron. Baiatul care mi-a lucrat la masina a fost ok , consilierul Sdrula Costin nu.

Impresii despre masina acum. Ieri am avut ocazia sa fac un drum pana la Iasi. La dus cred ca mi-a luat 9,8 fara AC , viteze max 150 km/h :P :D .La intoarcere consumul a scazut la 7 cu viteze de peste 150 km/h.Ma gandesc ca s-au rodat curelele .Poate stiti voi daca e normal.Cam atat.O sa pun mai tarziu si exact ce au schimbat la distributie. :)

Imi permit sa iti atrag atentia ca intotdeauna consumul pe ruta Iasi-Bucuresti va fi mai mic ca cel de pe ruta Bucuresti-Iasi datorita diferentelor de nivel. Am facut regulat acest drum si am observat asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ieri am schimbat si eu(la cei 240000KM ai masinii) distributia+pompa apa+ G12 si transmisia cu toate rolele si intinzatoarele ......costuri totale piese+manopera-2000 lei.Pe caroserie si pe certificat scrie motor AVF si cumpar kit de distributie ptr AVF dar cand da mecanicul jos observa ca nu se potrivesc rolele de la distributie si ma duc si schimb kitul cu unul ANU care se potriveste perfect....ce motor am pana la urma?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca in portbabaj, langa roata de rezerva este o eticheta cu mai multe coduri, printre care si codul motorului si cutiei de viteze. Asa cum a iesit masina din fabrica.

In mod normal la Passat B 5.5 cu motor de 130CP, sunt motoare AVF la cutiile de 6+1 si motoare AWX la cutiile de 5+1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Revin cu detalii asupra rezolvarii "problemei" pe care o prezentam pe acest topic in urma cu o luna: daca trebuie sa schimb sau nu distributia la masina din semnatura, fabricatie 2001, cu doar 25.000 km parcursi.

Dupa ce m-am chinuit sa-mi fac o programare cat mai devreme la unul din service-urile autorizate din zona (la cel din Iasi ma programasera cam intr-o luna) s-a ivit un drum in Germania; ca atare, mi-am zis ca n-or mai avea nimic inca 2000 km, ma duc si fac acolo revizia si imi lamuresc problema cu distributia. Ca sa n-o lungesc, se pare ca abstrakt a avut dreptate: nu se impune schimbarea distributiei. De fapt, mi s-a explicat in felul urmator: producatorul nu prevede un termen in ani pentru garantia curelei, ci doar numar de km; cica ei au masini de 8-10 ani cu mai putin de 10.000 km in bord si nu inlocuiesc curelele. Mi-au explicat ca oricum verificarea starii acestora intra in revizie si o sa fie atenti la aspectul acesta; concluzia de dupa: nu necesita inlocuire. Pentru tipul acesta de motor - AVF - se distributia se schimba la 120 mii si costul la ei ar fi fost de aproximativ 600 euro.

Mai multe impresii despre revizii VW in Germania si peripetiile aferente voi scrie in topicul despre acest subiect (stiu ca-l vasusem pe undeva, dar acum nu-l gasesc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu mi-a schimbat kit-ul de distributie(curea contitech parerea mea ca e cea mai buna chioar daca am vazut si pareri diferite,role ina,pompa de apa originala vw audi si amortizor de vibratii ina).costul total al pieselor 750 ron si manopera 250 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vwspezial, ca sa schimbi distributia la passatul tau AVF, incluzand si pompa de apa... nu te costa mai mult de 300 euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca tu te referi la pretul kitului de distributie, iar el zicea piese+manopera... 600e in germania mi s-ar parea f rezonabil. Inca cineva care zice de AVF la 120.000km. Oare chiar nu imbatranesc curelele astea in timp? Ma gandesc ca in afara de nr de km parcursi, uzura se face diferentiat si in functie de trafic, in oras cureaua invartindu-se in continuu, se uzeaza mai mult, daca faci 10 km in 2 ore ca in bucuresti.

Apropo de inspectii vizuale ale curelei: mie mi-a spus un mecanic ca dupa parerea lui la mine nu a fost schimbata distributia (in germania) pt ca nu sint urme de cheie pe suruburi :biggrin:

Alt mecanic: cureaua arata de parca a fost schimbata ieri :biggrin:

Adevarul: verificat VINul si cartea de service e reala, distrib a fost schimbata acum un an, acum 25.000km.

Legat de reglare avans dupa schimb distributie: eu stiu ca ceva se regleaza... dar nu stiu ce anume. Cand am venit cu masina din germania mi-a pus-o cineva pe VAGCOM si a spus ca nu a mai vazut nici o masina cu distributia schimbata cu un anumit parametru pe 0.0 Din pacate, nu va pot spune care anume era acel paramentru, insa parca ceva de avans mi-a zis ca este, si ca in romania toti mecanicii il pun pe langa 0, putin in plus sau in minus, fie pt ca nu se pricep, fie pt ca e motorina proasta.

Concluzii? greu in romania cu masinile astea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci pana la urma la cat se schimba la AVF cureaua? La 90.000km sau la 120.000km? ca am pierdut firul pe parcurs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la 120 000 prima oara si apoi din 60 in 60 mii km.

la masina din semnatura cu km reali, verificati , cu carnet de service real, pe langa faptul ca stampila de schimbare a distributiei este pe la 119 000 km si scrie intr-un loc chestia de mai sus, din 60 in 60 k km.de aceea am si schimbat-o la 180 k km, acum avand 193.000.

de remarcat ca daca aveti pe cineva in germania sa va aduca piesele de acolo iesiti muuuult mai bine , plus ca piesele sunt originale si in orice caz mai de calitate decat cele sa zicem italiene gasite pe la noi.

Modificat de c o s m i n
Nu mai da quote la mesajul anterior ! Foloseste butonul Add Reply
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cunostintele mele si cele citite pe forum:

Depinde de motor 60.000, 90.000, 120.000 km sau la fiecare 4 ani fiindca cureaua inbatraneste, dati jos capacul de la distributie si o sa vedeti pe partea dintata o gramada de crapaturi rezultate din cauza inbatranirii. Daca aveti doar 25000 km in 4 ani si tot in acest ritm adunati kilometrii atunci ajunge sa schimbati doar cureaua. La service o sa va zica ca sunt rodate fuliile si rolele bla, bla si trebuie schimbat totul ca numai asa luati garantie.... Au dreptate sa zicem 10%, intradevar se rodeza putin dar o rola sau o pompa de apa merge mai mult de 25.000 km. Procesul de inbatranire a rulmentilor nu este socotit la 4 ani mai degraba la 40. Depinde de bugetul fiecaruia ce isi permite.

La mine in cartea de service scrie 90.000 sau 4 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbat distributie (KIT de Distributie + Pachet de Accesorii), la TESS (reprez Brasov) ,pentru masina din avatar ,cost 3000 Ron acum 1 an de zile.

Aveti alta alternativa ,ma refer la alt service ,pentru urmatoarele interventii si revizii ?!?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua. Am achizitionat si eu recent un passat din 2000 si vreau sa ii fac distributia. Imi spune si mie cineva un pret la ce trebuie sa fac si unde as putea sa o fac mai ieftin in Brasov?

Si dac ase poate sa mi se spuna si ce anume va fi schimbat in aceasta suma.

Va mutlumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cureaua cam 150 ron, amortizor intinzator curea de distributie 150 ron, 2x role = 300 ron, pompa de apa 250 ron. Daca mai schimbi si intinzatoarele: intinzator clima cam 150 ron, intinzator curea accesorii e cam 300 ron. Plus manopera.

Referitor la service, poate colegii din Brasov pot sa-ti spuna mai multe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kostas, ma refeream la kitul distributie si manopera in service VW Germania, pretul fiind unul aproximativ. Am intrebat cat m-ar costa inainte de a verifica daca trebuie sau nu facut si asta si mi s-a dat acest pret.

Cat despre imbatranirea in timp a curelelor sunt intru totul de acord, dar daca mi s-a zis ca nu este cazul si au mai si semnat pe factura respectiva cum ca totul e ok legat de capitolul asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine imi poate spune cat ma costa sa duc masina sa mi se spuna daca a fost sau nu distributia recent schimbata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu da banii pe prostii!

nu are cum sa-ti spuna nimic de durata ei.doar daca iti prezinta istoricul full.ochiometric nu-ti poate spune nimic din ce nu vezi tu cu ochiul liber.

daca ai cele mai mici dubii,schimba distributia.paguba e mai mica asa.

Modificat de marius_antonio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo ATENTIE la urmatoarea chestie.

La piata, prin ziare jumatatea masinilor sunt proaspat aduse si cu distributia schimbata dar din cate stim schimbarea distributiei nu inseamna doar schimbarea curelei dintate de 150 RON ci implica mult mai multe piese. Asa ca aveti grija la schimburile facute pt piata. Nu prea cred, defapt stiu ca aproape nimeni nu baga intr-o masina adusa pt vanzare inca 300-400 EURO pt distributie mai degraba 50 EUR cat costa o curea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!