Jump to content

Schimbarea Distributiei


Boops
 Share

Postare recomandată

"frei", nu "fry"! :)

scuze, nu de asta am postat.voiam sa stiu care este rola asta de la clima.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect "frei".Rola de la clima este rola de la compresor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si se schimba asta preventiv?n-am prea auzit sa se duca!cum se manifesta?e greu de schimbat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa spui si asa dar ideea este ca nu cumva dupa ce ai platit o gramada de bani pe manopera sa o iei de la capat pentru o singura rola.Ca si grad de dificultate nu reprezinta nimic in plus fata de celelalte role.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut.

Cer si eu sprijinul celor care se pricep. Pe masina mea adusa din Germania scrie (pe grila fata sub capota) ca s-a schimbat cureaua de distributie la 123000..acum are 140000. Cum nu prea ma pricep, as vrea sa fac o verificare vizuala cu voi dc pare curea de 25000 sau de mai mult.

O sa incerc sa atasez cateva poze...

http://img211.imageshack.us/my.php?image=img0231mj7.jpg

http://img132.imageshack.us/my.php?image=img0232pp7.jpg

Credeti ca am de ce sa-mi fac probleme sa ma gandesc la o curea nou cu role, etc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai pozat cureaua de accesorii. Este CU TOTUL altceva. Asta nu prezinta pericol in caz de rupere.

Iar cureaua de distributie daca scrie 123.000, atata o fi avand. Oricum la motoarele mai noi stiu ca se schimba la 120.000 sau 4 ani, deci e foarte credibil ca s-a schimbat la 123.000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Intre timp am aflat si eu ca nu aia e cureaua...totusi o sa incerc sa ajung si la cureaua de distributie. Este adevarat ca doar ca sa o vad nu trebuie dat jos decat un capac?

Modificat de c o s m i n
Nu mai da quote la mesajul anterior !
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite capacul ce trebuie dat jos (incercuit cu galben). Are niste cleme lateral.

Asta bineinteles dupa ce dai jos capacul de pe motor.

La tine cred ca e transversal motoru, deci capacul cu pricina e undeva in partea dreapta.

post-8441-1208423630_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Multumesc Cosmin pentru indicatii. Am reusit sa dau jos capacul si..am reusit cateva poze.

Astept pareri...credeti ca aceasta curea are ~17000 km sau are 75000? De fapt..credeti ca trebuie schimbata sau nu?

http://img210.imageshack.us/my.php?image=img0264lh3.jpg

http://img170.imageshack.us/my.php?image=img0265ru3.jpg

http://img59.imageshack.us/my.php?image=img0275xd6.jpg

http://img233.imageshack.us/my.php?image=img0278fx0.jpg

Multumesc pentru raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer, cureaua aia arata ca noua. A mea la 90.000 era varza, crapata toata. Eu zic sa mergi linistit pe mana celor care au zis ca are 17.000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur cureaua aia e schimbata recent. Cea veche a mea de 100.000 era plina de crapaturi. Stai linistit :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci, m-am mai linistit. Am mai aratat pozele cuiva care zicea ca se "pricepe" si zicea ca santurile alea cu maro care se vad sunt crapaturi. Dar sunt pre perfecte si simetrice, cred ca e un fel de model ? Mai zicea ca faptul ca are moatele alea pe laterala curelei sunt clar nivel de uzura. Si ca proeminentele alea trasversale de pe curea (dintii ei ) ar trebui sa fie mai patrate...Era vorba de un mecanic care cred ca nu are de lucru si vrea sa-si cumpere miei de Paste pe banii mei.

Modificat de 63kry
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut!

Am adus zilele astea un passat 1,6 benzina 2001.As fi curios sa mi spuneti cat ar costa un kit de distributie cu tot cu manopera... am inteles ceva de konti ca ar avea un raport bun calitate pret...Astept pareri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Va salut. Eu am un passat din 2002, masina din profil. Are 78.000km si inca nu a fost schimbata distributia niciodata, pot sa stau linistit pana la 90.000 km? sau sa ma agit :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Poti sa te agiti linistit :icon_cool:

Au trecut demult cei 4 ani care ii garanteaza producatorul pentru curea. Deja ai cam 6.

In locul tau n-as mai face decat drumul pana la service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cartea masinii si acolo nu scrie niciunde ca trebuie schimbata la 4 ani, scrie numa de 90.000 km. poti sa imi zici si mie de unde stii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Nu cartea masinii terbuie sa-ti garanteze asta, ci producatorul curelei. 90.000 sau 4 ani. Mie asa mi-au dat si garantia de la magazin.

Nu gasesc acuma sursa, dar stiu ca e 4 ani, datorita imbatranirii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
alexhitman2000

Salut,

A venit vreamea distributiei si la mine, un sfat va rog, unde imi recomandati sa merg, sint din Bucuresti,

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca este o mica greseala... in cartea service scrie clar: se schimba la 120.000. La 90.000 doar pt Sharan. Atasez si cartea de service scanata. Precizez ca "nur" inseamna numai si "auBer" inseamna in afara de. Nu stiu germana, da cu google translate si dictionare ma mai descurc... :somnmare: Sper sa ajute, nu am mai vazut pe forum carti de service.

Eu am motorul de 2.0 100kw 136cp, cod BGW, cu filtru de particul DPF

Rog pe cineva daca poate sa imi spuna la ce se refera pasajele subliniate cu rosu de mine... e vorba de schimbarea unui aditiv ceva legat de filtru de particule...

post-7575-1212933622_thumb.jpg

post-7575-1212933640_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La unele se schimba la 90000 si la altele la 120000km. am cartea in Ro, daca vrei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e f ciudat... singura explicatie pe care o gasesc ar fi ca in romania au pus intervalul mai jos din cauza conditiilor excelente. In germania se schimba la 120.000 la toate, din ce am vazut eu in germania, si am vazut destul de multe. Vorbim de TDI, nu de benzina, da ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista curele de distributie care rezista 90k si curele care rezista 120k.

Neamtu, pe care il omoara pretul la manopera si nu la piesa, nu se uita 30 euro (estmativ) diferenta dintre cele doua stiind ca oricum inainte de ai face pe urmatorii 120k o va vinde.

Asa ca pe la ei nu renteaza sa pui din cea ieftina si ca atare nimeni nu se gandeste la cea de 90k.

In partea asta a europei treaba sta altfel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

mie l a service in ro(la bosh) mi-au spus ca distributia se schimba la 60.000km, si daca e originala la 90.000km.in germania la masina mea a fost schimbata la 87.000. nu mai inteleg.de ce a schimbat-o neamtu la 90.000 daca putea sa o schimbe la 120.000?

Modificat de R_a_z_v_a_n
Te rog nu mai da quote la mesajul anterior. Citeste regulamentul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil a plecat in vacanta. La 90000 se schimba. Astea cu 60000km numai in Ro o sa le auzi, eu stau pe afara si cand vorbesc cu mecanicii mei rad, doua schimburi 180000km, in Ro fac trei. 2 in 1. Sa manince si gura lor de la 3-400 euro de la fraieri. Si iarasi, cum se scuza ei- conditiile de exploatare- vax, exista si mai rau..Cipru Grecia pe unde stau temperaturile erau de 40 grade din luna mai, traficul oraselor infernal..dar nu a zis nimeni de 60000km..asa ca sa va traiasca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt mai multi colegi pe aici pe forum care sustin(si chiar au facut) schimbarea distributiei (de dupa cea de fabrica) la 60.000 km.

caldurile se pun si ele la socoteala, traficul infernal la fel....dar praf mai mult ca in Bucuresti este undeva?nu se pune si asta?

ma apropii si eu de 150000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!