Jump to content

Schimbarea Distributiei


Boops
 Share

Postare recomandată

nici macar atat nu baga.curatata si data cu ulei,e noua-noua. daca a stat mult cu ea la vanzare, o curea din dezmembrari e super de ajuns.

Modificat de marius_antonio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista si Spray-uri pt intretinere curele si arata ca si noua dupa ce dai pe curea dar din pacate curelel "inbatranesc" si dupa 4 ani isi pierd proprietatile(ex: flexibilitate) ca si pneurile care dupa 6 ani sunt bune numai pt carute.

Ca sa stie toata lumea care nu a citit topicurile complete in multe cazuri nu se rupe cureaua din cauza uzurilor ci se gripeaza pompa de apa sau rola de ghidaj care ulterior duce la ruperea curelei care la randul lui la indoirea/ruperea supapelor in chiulasa.

Cureaua de distributie daca va uitati putin pe net se gaseste in stet cu intinzator si rola ghidaj (ex Conitech, SWAG). Pompa de apa vine separat. Se gaseste doar cureaua in magazinele de piese auto si se vinde si asa undeva la 120-200RON. Se schimba doar cureau in cazul in care se fac putini kilometrii (ex 30.000-40.000 km in 4-5 ani).

curea distributie de la dezmambrari = chiloti de la Second Hand ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"curea distributie de la dezmambrari = chiloti de la Second Hand " :lol:

corect :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am inlocuit azi tot kitul de distributie la reprezentanta, curea + role + pompa apa + intinzatorul de la cureaua de la alternator (ala cu telescop) + curea alternator + curea A.C. toate originale + manopera m-au costat putin peste 1700 ron.

Am fost nevoit sa fac treaba asta, desi aveam doar 20 k km cu vechea distributie, din cauza rolei intinzatoare a curelei care a inceput sa planga (din cate tin minte rolele erau Ruville). Si cica garantie se da numai daca schimbi tot kitu .......

Si de aici o invatatura de minte: cat traiesc nu imi mai iau distributie pe producator, pt ca asa-i omu: umbla dupa eftin.

Acu macar dorm linistit pe perna. Da si cu ceva gol prin portofel ......

Astia de le Service imi ziceau ca am garantie pe 60 k km. Pana la urma la cati km trebuie sa o schimb din nou? Eu stiam de ceva de genu 90 k km.

Sanatate

Modificat de FLORO
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FLORO,

nu te supara dar esti sigur ca piesele erau originale?mi se pare ieftin cat te-a costat.te intreb daca erau originale pt ca in iasi la vw a fost un prieten de-al meu si a dat 100 ron pe un set de placute pe fata dar nu erau originale.asa a cerut el mai ieftine.de asta zic(sunt sigur ca de calitate sunt dar ma repet inca o data mi se pare ieftin).intr-un service normal daca schimbi si amortizorul de vibratii pe care spui tu ca l-ai schimbat(ina costa in jur de 300 ron) tot kit-ul de distributie costa in jur de 1000,00 ron(dupa calculele mele cu piese de calitate adica curea conti,role ina,am. vibr. ina,pompa apa gk germany ) iar manopera vreo 250,00 ron.cam mica diferenta

Modificat de c o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piesele sigur au fost originale.

Cu o singura mentiune pe care am omis-o: pe intinzatorul ala de la cureaua de alternator am dat doar 2 mil in loc de 5 (prietenii stiu de ce).

Si piesele sunt convins ca sunt originale, ei ca reprezentanta sunt obligati sa puna original (pt a putea oferi garantia producatorului)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

De ce trebuie schimbata distributia la PD 131 din 60kkm in 60kkm dupa efectuarea primei schimbari. In carte scrie clar la 90.000 km prima si a doua la 180.000km. Ori sa inteleg ca nu aveti incredere in ce cumparati(ma refer la curea si role). Daca eu am 148,000km, iar la 90.000 s-a schimbat in Germania (curea Contitech si role Ina) chiar e nevoie sa o mai schimb la 150.000km cand incarte scrie negru pe alb ca urmatoarea vine la 180.000km. Sa nu veniti cu afirmatii de genul ca nu as sti cati km are cu adevarat masina mea si ca totusi ar fi mai bine sa o schimb pentru binele meu. Clar daca se poate - unde scrie ca a doua schimbare e la 60.000 si nu la 90.000, si nu povesti de la mecanicii carpaci de pe la noi "E mai bine asa."

Pentru edificare vedeti pagina 15 din 1.1 Service Plan. Acolo in partea de sus a paginii scrie "Alle 180.000 km" se refera la schimbarea distributiei la toate motoarele mai putin motorul pe benzina cu 4 cilidri ..etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred că distribuţia trebuie schimbată din 60.000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La care fabrica te referi?Dupa cate stiu,de exemplu,nu exista nici un motor diesel VAG Com la care este recomandata schimbarea distributiei la 60000km.Tu,daca n-ai ce face cu banii,poti s-o schimbi si mai devreme de 60k.Pana la urma ce-i distributia asta,un set de curele,care poti sa le verifici si tu personal.Intr-adevar,o poti schimba si mai devreme,depinde cum folosesti masina,in oras cu regimuri variabile de functionare sau pe distante lungi unde se merge in regim constant,mai batraneste sau sport.Dupa cum am mai spus pe un topic,stiu masina careia i s-a schimbat distributia si la 180k si n-a avut nimic.Dar cred ca e mai bine sa respecti specificatiile constructorului,vorba aceea:"Paza buna trece primejdia rea",deci ca sa nu se intample altele mai grave.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am deja 60.000 cu actuala curea. Nici nu ma gandesc s-o schimb mai devreme de 90.000...

Primul schimb s-a facut in Germania la 90.000, al doilea l-am facut eu la 182.000, asa ca, nu sant probleme.

Ca si marci recomandate ar fi Contitech si Gates.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un coleg care are un VW Caddy din 2004(motor 2000 55 kw) si tocmai a schimbat distributia la 120.000km. Pare mult, dar asa cere producatorul(sau "recomanda fabrica"). Ce vreau sa zic este ca aceasta masina are rapoarte de putere in cutie, astfel ca motorul merge foarte turat fata de passatul meu. Am mers cu colegul cu masina lui si avea in oras 50k/h in treapta a 5-a la 1300rpm. Si in genere cand schimba treptele din 1, 2, 3, 4 se tureaza mult si nu prinde viteza mare. Ce vreau sa subliniez e ca la el cureaua de distributie este mult mai forjata ca la mine(AWX 130- care merge mai putin turat) mai ales ca o schimba si la 120.000 km. Dupa ce a schimbat-o s-a uitat la aia veche si arata foarte bine, fara crapaturi si fara inflorituri. Concluziile le trageti singuri. Eu sincer consider ca producatorii de astfel de curele stiu recomandarile producatorilor astfel ca atunci cand produc curele de distributie le fac cu simt de raspundere sa se poata incadra in specificatiile producatorului masinii. Daca nu s-ar incadra si s-ar rupe mai devreme de 90.000, iar clientul primise garantie de montaj si nu au existat vicii de montaj a curelei, atunci producatorul de curele de distributie si-ar da cu firma in cap si bineinteles ca in virtutea garantiei trebuie sa dea omului inca o curea de distributie gratuit. Asa ca parerea mea e ca si cea mai proasta curea de distributie respecta termenul recomandat de producator(ex la passat 1,9 130 unde se cere schimbare la 90.000km) cu o marja de eroare care difera de la producator la producator. Banuiesc ca daca mergi mai sport nu o sa iei cea mai ieftina curea de distributie si sa te astepti sa te tina 90.000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu, acum am trecut de 60.000 si in octombrie de 4 ani de cand a fost schimbata cureaua (distributia). Nici eu nu stiu ce sa fac, am desfacut capacul cureaua arata ok (fara inflorituri, crapaturi) doar pe partea dintata parca ar avea solzi (ca pestele) nu stiu daca este normal. De exemplu pe cureaua mea scrie Volkswagen AG, asta inseamna ca este curea originala, NU? Defapt a fost schimbata in oct 2004 la reprezentanta VW din Oradea. Ei pun original cu inscriptia VW AG sau au trecut numai in cartea service acest lucru? Nu inteleg de ce merge originalul 90.000 km si cele pe care le pui dupa doar 60.000 km, asa recomanda service-ul si producatorul si asa acorda garantia. Se vinde in comert o curea de calitate mai precara sau este vorba doar de marketing? Eu sunt adeptul sfaturilor-prescrierilor producatorului si nu doresc sa risc, dar cu 1000 RON as-i putea sa fac si alte lucruri. In ordinea asta de idei vreau sa iau decizia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vorba de calitatea pieselor in parte, dar cred ca mai mult de calitatea mainii de lucru.

Colegul Zabin cred ca ne poate spune mai multe. Fratele lui lucreaza la reprezentanta VW / AUDI in Franta.

Si el a subliniat ca, indiferent de ceea ce s-ar crede, distributia se schimba la 90.000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In franta la reprezentanta distributile se schimba din 90 in 90 si la modelele mai noi se schimba la 120

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum intrebarea:

In Franta se acorda si garantia pana la 90.000 km fara limita de timp (sa zicem pana 6-7 ani) sau se face la fel ca in tarisoara noastra 60.000 km sau 4 ani garantie si restul de km o faci pe barba ta?

Argumentul serviceurilor de la noi ar fi ca nu sunt aceeasi conditii de trafic ca si in franta sau germania si cureau se uzeaza mult mai repede la noi. Consider ca acest lucru este un argument cat se poate de real mai ales daca ne uitam la traficul din orasele mari. Mai putem lua in calcul ca la noi ''nu'' sunt nici autostrazi unde sa te poti deplasa nestingherit de carute si oameni bauti pe biciclete.

Eu cred ca producatorul curelelor si a pieselor mobile calculeaza cel putin cu o marja e eroare de + 35-50% avand in vedere traficul din tarile mai putin ''civilizate''

:frigbaitata: In ordinea asta de idei ar trebui sa ne schimbam si electrocasnicele plus o gramada de alte chestii dupa 1-2 ani ca a expirat garantia si la ce a expirat obligatoriu se strica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu sunt de parere ca daca stii sigur cati km are masina si cand a fost schimbata nu are rost sa o schimbi la 60000.stiu tot de 90000 dar acum stiti si voi cum e cu mecanicii astia din romania(nu toti) 10 mecanici 10 pareri diferite.am auzit o gramada de variante...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

msanyix , Se da garantie pe 5 ani sau 90.000 de mii.la noi calitatea pieselor lasa de dorit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu ca distributia se schimba la 90 000.Am avut un prieten si nu si-a schimbat distributia...de inconstient si la 180 000 i s-a rupt cureaua si a cam facut ravagii.Deci eu o voi schimba la 90 de mii.ca asa mi se pare normal si asa scrie si in cartea masinii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alex, daca prietenul tau schimba cureaua la 179.000 km nu stia nici el si nici noi cat poate tine o astfel de curea. Asta e viata. Unii invata din greselile lor, altii din ale altora. 90.000km pentru a o schimba e termenul la care ader si eu. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit cu un mecanic care a lucrat cativa ani si la reprezentanta VW si lucreaza si acum ca mecanic auto.

Mi-a zis ca 90.000 km sau 5 ani se schimba mai ales daca ai curea originala ca de exemplu la mine schimbat la reprezentanta in 2004 si scrie VW AG pe el, dar este bine sa-l verifici ochiumetric din cand in cand.

Asa ca si eu votez pt 90.000 km defapt cum scrie si in cartea service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu doar in Franta se schimba la 90 mii km pt motoarele 19TDI PD ca sunt si alte tipuri de motoare la care inlocuirea se face la f multi km. E studiez in Grecia si mai tot timpul stau pe acolo si la orice service VW se recomanda si se garanteaza 90mii km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt anumite tipuri de motoare tdi la care se schimba distributia si la 120 de mii ca si la golf e la fel sunt anumite motoare care au distributie extinsa si o duce pana la 120 de mii fara prob si da vw e garantat pana la 90 de mii avind in vedere ca are insertie de panza in curea care ii prelungeste durata de viata resp nr de km de functionare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PASSAT 1,9 TDI-PD ATJ 2000 180000KM DISTRIBUTIE SCHIMBATA IN BRASOV PE STR MORII(EBEXIM COMPANY;INTREBATI DE CATALIN;MECANIC F BUN) KIT DISTRIBUTIE(CUREA DISTRIBUTIE GATES+CUREA A/C+CUREA ALTERNATOR+

INTINZATOR CUREA INA+ ROLE INA+ POMPA APA RUVILLE+ AMORTIZOR VIBRATII INA)+ FILTRU MOTORINA+ MANOPERA:

TOTAL 1683 RON IN DOUA RATE,PRECIZEZ MI-AU ACORDAT 20% DISCOUNT LA PIESE PENTRU CA LE-AM LUAT DE LA EI SI

LA MANOPERA AU LASAT DE LA 350 RON LA 250 RON :D

Art.2 - Scrierea nejustificata cu majuscule, litere

Modificat de c o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piesele sunt originale sau "originale"?! ,e firma mare ,sau un service de cartier? :D

cate ore a durat intreaga operatiune??

ti-ai schimbat si Kit-ul de accesorii(curea de la climatizare,etc) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!