Jump to content

Echilibrare Roti....da Sau Nu?


gabimok
 Share

Postare recomandată

Poti incerca sa faci echilibrarea jantei(adica sa vezi cat plumb cere)fara cauciuc pe ea si apoi tragi concluzia ca altfel nu ai cum...sigur sunt deformate ca alta explicatie nu vad.

Adica este ovalizata(descentrata).

Modificat de sdR+
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • AndyG

    5

  • razdan

    5

  • Aditu

    5

  • Cowboy

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

o sa verific la o vulcanizare..oricum le-am pus pe masina si le-am pus pe fata sa vad cum se simte directia dar par sa fie ok..la 80 la ora unde drumul este bun am lasat volanul si masina mergea in continuare drept fara trepidatii sau ceva...deformate nu par eventual o sa pun o poza cu ele...sau la ce te referi mai exact cand zici deformat? 

 

in poze se vede si plumbul de pe ele

 

132423.jpg

148104.jpg

Modificat de golf3 1.8
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Salutare, 

Am luat 4 anvelope noi Nokian Wr D4 de iarna. Am fost cu ele la un service și am făcut testul de vibrații, toate 4 au picat urat la teste. Adică valori între 120-160, când max e 65. Din câte am înțeles de la service sunt foarte multe Nokian cu probleme vândute în România.

A mai făcut cineva teste de genul? Sau ati mai avut probleme cu Nokian? 

Acum nu știu ce sa fac, nu știu dacă îmi face retur având în vedere ca a le-am pus pe janta(dar nu am făcut nici 1 m). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ce consta testul asta de vibratii ? Nu am mai auzi pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil se refera la echilibrare si valorile sunt de fapt gramele de plumb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E un sistem mai complex de echilibrare a roților, și le verifica ca și cum ai merge pe sosea. Iar valorile respective sunt road force. Uite un video 

Asa arata  rezultatul la o roata DSC_2410_1.thumb.JPG.0cd117c16ec0a930e4d7829191aa3ccf.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

punctul rosu de pe anvelopa a fost montat in locatia opusa valvei de pe janta ( daca "diametrul incepe de la valva , punctul rosu trebuie sa fie in capatul celalalt) ?

pot sa fie erori de asamblare, janta cu probleme, anvelopa ce intruneste standardele producatorului dar nu si min/max al aparatului, anvelopa este posibil sa fi plecat in stare buna dar din cauza depozitarii incorecte sa fi fost usor deformata.

 

ce am spus sunt doar presupuneri. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum am inteles, vorbeste de aparate de echilibrare cu road force. In Bucuresti nu stiu vreo vulcanicare care sa aiba asa ceva (chiar ma uitasem dupa asta intr-un timp), poate doar la reprezentata sa aiba. De obicei cand apar cazuri de astea primul lucu e sa rotesti anvelopa pe janta si sa vezi daca situatia se imbunatateste, cei de la vulcanizare ar trebui sa stie deja asta. Colegul de mai sus a explicat deja care sunt posibilele cauze. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!