Jump to content

Echilibrare Roti....da Sau Nu?


gabimok
 Share

Postare recomandată

maurice2001

Eu echilibrez rotile de cate ori schimb cauciucul si dupa 30000km le masor profilul.

Cand diferenta dintre grosimea profilului fata-spate ajunge la 1mm le schimb pe cele de pe fata pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • AndyG

    5

  • razdan

    5

  • Aditu

    5

  • Cowboy

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

saalutare, am si eu o intrbare, ieri am pus cauciucuri noi pe fata si am si echilibrat rotile, este bine ce am facut sau mai trebuia sa merg ceva chilometri cu ele si dupa aceea sa le echilibrez?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai facut bine, si mai faci o verificare dupa citeva mii de km, asta daca nu simti nimic in volan si trebuie sa faci echilibrarea mai repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Sa mai revigorez topicul asta: ieri nu am avut ce face si am zis sa fac un bine masinii. Si anume sa ii verific echilibrarea rotilor. Tin sa mentionez ca nu aveam prea multe motive de echilibrare, dar am zis ca le am neechilibrate de aproape 1 an jumate si destui Km.

Asa ca am mers ieri dimineata sa le echilibrez. Mi-a gasit 2 bune si 2 cu f putin dezechilibru(1 buna pe spate si alta pe fata). Bun. Cand ies pe centura cea noua a Pitestiulu, surpriza. La 120-130 si dupa... vibratii in volan si parca si in masina. Dupa serviciu merg inapoi sa ma iau de ei sa le mai faca odata. Au pus pe alt aparat. Baiatul era acum altul. A gasit la toate dezechilibru, cate 10g, 5g, si pe spate parca a pus un 30g. Bun. Ies iar pe centura, 120 - ok, 130 - ok, 000...incepe sa se simta, insa la 000 deja se cam simte in volan nasol si se tine asa si la 000... Si se simte si in maisna nu doar in volan.

Sa fie deci din dezechilibrare (alta proasta echilibrare) sau ...? Mentionez ca inainte de ziua de ieri la 140-160 statea frumos si linistita.

Prima data mi-a si spalat rotile intr-o masinarie, si mi-e sa nu imi fi inversat rotile stanga dreapta...

Modificat de X-Ecutor
viteza peste max legala.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca si alta masina de echilibrat. Patronii romani de vulcanizari cred ca daca isi cumpara o masina de echilibrat nu trebuie s-o intretina deloc... doar sa scoata profit. Si conteaza si meseriasul care face echilibrarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai de dimineata mi-au echilibrat pe o masina si seara pe alta masina, si de fiecare data alt "meserias".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar la acelasi atelier...

Daca ai anvelope cu sens de rotatie poti sa vezi daca a inversat rotile (st-dr) sau nu.

Conteaza foarte mult unde pune 'meseriasul' acele greutati functie de tipul jantei... Unii le pun doar pe mijloc la jante de aliaj, si doar lateral-exterior la cele de tabla... Am vazut ca multi nici nu selecteaza latimea jantei (cei care au aparat mai modern). Lasa pe automat. Ma gandesc ca optiunea nu e pusa aiurea acolo.

Iar legat de intretinere, intradevar, mai trebuie si (re)calibrata scula.

Eu caut sa merg la echilibrat roti, unde gasesc aparatul mai nou. Desigur ca si aici e cu dublu tais... Degeaba aparatul nou daca 'meseriasul' nu stie lucra cu el...

Numai bine!

Modificat de Predator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu au sens de rotatie anvelopele, jantele sunt de tabla. E posibil sa nu fi tinut cont de latimea jentii, sau sa fi pus plumbii aiurea...Nu stiu. Mai bine le lasam asa ca erau bine. Acu de la 140 nu mai e bine...si regret ca nu le-am lasat asa si am mai dat si bani ca sa mi le strice :P Doar nu mi s-au uzat bucsle asa dintr-odata cand la 120 cand la 140 la ora.

O sa pun curand rotile de iarna si sper sa nu fie nevoie sa le echilibrez. Si la primavara le reechilibrez pe asta de vara.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vin si eu cu o intrebare mai :Driver: Acum vreo doua saptamani am schimbat rotile de vara cu cele de iarna. Pana sa le schimb, cele de iarna au sta pe un suport de genul asta:

cauciuc.th.png

Le-am mai rotit periodic si puse pe masina nu-mi par sa vibreze. Citind experientele colegilor, cu jumatate de gura intreb: oare mai trebuie sa le echilibrez? :hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasa-le asa mai bine daca nu iti vibreaza la nici o viteza. Eu nu am avut ce face si mai rau le-am dezechilibrat cu masinariile si mecanicii astia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am avut mereu probleme cu echilibrarea rotilor.....nimeni nu le facea corect....

pana am ajuns la autosoft,unde le-au echilibrat perfect.masina ruleaza perfect...."smooth as silk" cum ar zice May

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ultima oara inainte de treaba asta le faceam la un atelier de anvelope si ieseau bine. Dar ieri am fost duoa 1 an jumate cu ele ok, la un alt atelier unde ... mai bine nu ma duceam. Am fost incantat ca mi le si spalau acolo. Dar cred ca cu urmatoare ocazie o sa merg acolo unde pana cum au iesit bine (unde nu m-au deranjat cel putin, ca poate nici acolo nu au fost perfect facute).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut ... citind acest topic, cam am ramas in dubii ... in primavara cand voi pune jantele de aliaj cu cauciucurile de vara sa le echilibrez sau nu ? ... Parerile le vad impartite ... un sfat se poate ? ... mie teama si mie de "meseriasii" astia ai nostrii :frigbaitata: ... ce pot spune este ca nu a vibrat nimic la masina anul trecut cand le-a, avut pe masina :biggrin: ...

Modificat de davides
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Echilibrarea se reface dupa demontarea/schimbarea anvelopei sau in cazul in care roata a fost lovita. Mai exista si cazul in care greutatile atasate pe janta cad si roata incepe sa vibreze.

If it ain't broke don't fix it...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu a trebuit sa echilibrez 2 roate de iarna pt ca si-au schimbat forma chiar daca au fost depozitate corect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa le pui pe masina mai intai, mai ales ca ai jante de aliaj. Dupa ce faci cativa km cu ea, inclusiv la viteza mare, iti dai seama daca-i cazul de o echilibrare. Poate parea deranj in plus, dar antevorbitorii au dreptate. In dorinta de a face tot ce trebuie, cateodata o dai in bara, din motive care tin inclusiv de pricerea "meseriasilor" de la noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n-am citit tot topicul ,ci doar am spicuit,,,,,,,,Toate jantele trebuie echilibrate la 5.000 km,,,,,cel mult 10.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este nici o regula, echilibrarea fiind o masura de corectare a unui defect nu de prevenire a lui. Dictonul "mai bine previn decat sa vindec" nu functioneaza in cazul asta. Sau functioneaza cel mult prin evitarea gropilor (ai grija de jante)... sau verificarea geometriei periodic (grija de anvelope).

Becurile de pe masina le schimbi cand se ard, nu la un nr. de km. Pentru ca unii merg cu ele toata ziua aprinse, la alte masini constructiv becurile pe faza scurta se ard mai repede. Asa ca nu ai cum sa faci o estimare corecta.

Daca nu strambi janta in gropi si uzura anvelopelor este uniforma, si nu ai pana sa demontezi anvelopa poti sa le echilibrezi o data in viata lor, la montare.

Cand ai probleme cu trepidatii, primul lucru este sa mergi la o vulcanizare sa examinezi starea rotilor si echilibrarea lor. Daca nu disapre simptomul, incepi sa sapi mai adanc la articulatii.

Modificat de r&d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu m-am referit la anumite reguli de la producatori,ci la regulile noastre zilnice.Nu poti trai in Romania,unde daca faci 1 km dai in 20 de gropi,si mai ocolesti cateva......Nu stiu pe unde mergi tu dar in Moldova trebuie echilibrate periodic...

Eu nu m-am referit la anumite reguli de la producatori,ci la regulile noastre zilnice.Nu poti trai in Romania,unde daca faci 1 km dai in 20 de gropi,si mai ocolesti cateva......Nu stiu pe unde mergi tu dar in Moldova trebuie echilibrate periodic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Made in Germany, nu e neaparat cheia succesului, mai dau si ei rateuri.

GY OptiGrip 205/55/16, montate 01.octombrie,rulat aprox 600km. Bateau de noi, pe cele mai bune le-am montat pe fata. Dupa 2 saptamani am trecut la cele de iarna.

Acum 2 saptamani am trecut din nou la ele, facea masina ca toti dracii, de-mi venea sa o vand, parca mergeam pe roti de caruta, trepida la viteza si huruia la viteze mici.

Dupa ce m-am facut de ras cu intrebari tampe de la ce o fi venind zgomotele astea, m-am dus la vulcanizare cu gandul sa fac geometria . Era coada si atunci m-am gandit sa fie totul ca la carte, asa ca am inceput cu echilibratul rotilor...erau dezechilibrate total. Tipul nu a facut doar echilibrarea, le-a dat jos de pe jante, dupa care le-a remontat si echilibrat.

Acum s-a schimbat total comportamentul masinii(adio topaiala si huruit).

Tipul recomanda la cauciucurile noi o reechilibrare dupa ~500km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Minunea a durat...fix o zi. Huruiala este la ea acasa. Articulatiile sunt verificate de mecanic de 2 saptamani(a zis ca bucsele mari sunt putin imbatranite,dar cred ca asta doar asa de amorul artei), gropile am prostul obicei sa le ocolesc... Are rost sa-i fac geometria sau sunt bani aruncati pe fereastra?

Sau am nimerit eu 4 cauciucuri proaste si trebuie sa ma impac cu gandul asta!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina mea trepideaza la 160-170

am vazut diferite opinii

merita echilibrate rotile si anual sau cand se schimba cauciucurile o verificare

dupa cum stiti si voi drumurile din Ro nu sunt totusi blande

aici am o confuzie (confund balansul cu unghiul de fuga) balansul se face cand se pun cauciucuri sau e lovita roata(cum zicea un coleg mai sus)

dar si geometria directiei ar trebui verificata periodic

eu aia o fac odata la 6 luni (sa zbor pe autobanda fara nici o grija si in liniste)

respect,

Marius

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am pus din nou rotile de vara, montaj 16 lei la Adax. A durat 10 minute si nu le-am echilibrat. Testat ulterior pe A3, adica Turda-Gilau pt. necunoscatori. Fara repros. Sper ca primavara a venit si nu mai prind zapada in mai. :icon_thumright:

Totusi am o nedumerire: una din anvelopele fata avea uzura neuniforma, era putin frecata pe interior. Dat fiind ca a venit de la mama ei de noua, impreuna cu Golfuletul, am mers asa cu masina cca. 8 mii km, dupa care am trecut pe roti de iarna. Atunci cand le-am schimbat nu am observat acest aspect. Acum, cand am dat jos rotile de iarna, acestea nu mai prezentau uzuri de tipul celei mentionate. Care sa fie explicatia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai fă şi tu o geometrie şi unghiurile, pentru siguranţă. Poate o perioadă vechiul proprietar a mers cu o problemă la maşină.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Inainte de Paste am schimbat rotile de iarna cu cele de vara. De la 0 - 150 km/h nici o bataie doar ca i-mi trage putin dreapta, presiunea fiind aceasi in toate rotiile. Oare scap doar cu echilibratu lor sau trebuie sa fac si unghiu de fuga? Mentionez ca cu cele de iarna nu am avut nici o problema.

Modificat de muri84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!