Jump to content

Et-ul Si J-ul


Northman
 Share

Postare recomandată

Doar diametrul (15 sau 16) trebuie sa fie identic cu al anvelopei.

Pentru 195/65/15 cred ca merge si 6,5J15 si chiar si 7J15. Vezi pe siteurile producatorilor de jante ca au fel de fel de calculatoare si tabele de compatibilitate.

ET ul poate si el sa fie variabil in limite destul de mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa iei si J-ul in considerare daca vrei sa vezi cat e de iesita janta.

De ex: 6,5 J 15 ET47 e cu 3 mm mai iesita in afara decat 6,5 J 16 ET50

dar 6 J 15 ET47 e cu vreo 3 mm mai inspre intrior decat 6,5 J 16 ET50

P.S. Se poate sa nu imi fi iesit calculele, dar sper ca ai prin ideea.

Modificat de rex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

J-ul nu are dimensiune ci forma si nu influenteaza cu nimic nici un calcul :vwrullz: . La ce te referi tu acolo este ET-ul. Intr-adevar, conteaza ET dar la 3-4 mm poti sa nu-l iei in considerare, crede-ma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o janta de otel r15 de la un passat are dimensiuni la fel cu o janta de otel r15 de la golf v ( ma refer la et si j)??? Ca eu am o janta ovala si as vrea sa o schimb dar nu am gasit nicaieri de vanzare (doar la set de cate 4) si am un prieten care are passat si o zis ca mi-o face cadou (el are acum jante de aliaj). Problema e ca jantele lui sunt la 200 km departare si nu l-as pune pe drumuri daca nu imi este buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic vroiam sa spun ca si latimea (sau "depth" = adancimea) jantelei (acel 6 sau 6,5) conteaza la cat e de iesita in afara. Intr-adevar J-ul e forma jantei si nu are nici o importanta in caulcularea offset-ului, dar pentru usurinta am spus "J-ul". Sorry pentru confuzie/neintelegere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ideea.

Parerea mea este ca poti sa jonglezi cu 6 si 6,5 fara probleme. La fel si cu ET 50 pana la ET45 tot fara probleme. Nu e asa e mare diferenta.

@coltz: R15 = R15, indiferent de janta. Probleme ar putea veni de la: numarul de gauri, pozitia lor, ET si asa mai departe. Passat de care? Teoretic la VW sunt cam uniforme jantele pe generatii de masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

R15 = R15, indiferent de janta. Probleme ar putea veni de la: numarul de gauri, pozitia lor, ET si asa mai departe. Passat de care? Teoretic la VW sunt cam uniforme jantele pe generatii de masini.

si pe golf 5 si pe passat prezoanele is 5x112. Dar pe mine m-ar interesa daca ii acelasi et.

ps: poti sa ai pe masina jante cu et diferit? ce efecte sunt ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Et-ul e pentru a vedea cu cat iese janta insepre afara sau cat se apropie de elementele suspensiei.

Daca ai 2 jante identice cu ET diferit, una dintre ele va fii mai aproape de suspensie decat cealalta (egal cu una va fii mai iesit decat cealalta).

Daca ai loc sa pui ET mai mic atunci nu este nici o problema. Problema ar putea aparea daca incerci sa pui un ET35 (de ex) si nu ai loc. Atunci cauciucul va atinge aripa. Haide azi la intalnire si iti explic ce si cum :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, poti. Perechea de pe fata si cea de pe spate pot avea ET diferit. Rotile de pe fata trebuie sa aiba ambele acelasi ET, la fel si cele de pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar daca ai pe spate jante cu et diferit ce se intampla? ce se strica...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vrut sa spun ca ambele roti de pe o punte trebuie sa aiba acelasi ET.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut o multime de opinii. Din intamplare, o sucesiune de oferte, am ajuns sa iau cauciucuri 205/55/16 si jante 7,5x16 care conform spuselor de aici ar trebui sa faca masina mai sensibila la gropi (normal pentru ca se lateste cauciucul mai mult dupa janta). Le-am montat si am mers cu masina:

- senzatia mea este ca e foarte agila, iar gropile nu le simt mai tare decat cu celalalt set (215/55/16 si 7X16 - cel de vara).

Oricum, ma bate gandul sa le chimb intre ele la primavara (dupa ce reconditionez actualele jante care au fost SH).

Ochiometric, diferenta pare afi un talon mai mic acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am jante 6.5Jx15 ET 47 model Misano cu anvelope 195x65 R15 si am gasit sa-mi cumpar jante de tabla de 6Jx15H2 ET37 pt anvelope iarna 195x65R15. Deci sunt cu 10 mm mai iesite in fiecare parte. In TUV scrie ET >= 22.

Daca nu freaca in tabla sa le cumpar sau sa caut cu ET47?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Datorita faptului ca primele jante au latimea de 6,5 si celalalte au latimea 6 cred ca diferenta intre cele doua nu e de 10mm. Cred ca diferenta e undeva pe la 4mm.

Daca nu freaca poti sa le cumperi :).

Modificat de rex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg cu siguranta. Diferentele sunt prea mici. Cam asa diferente au fost cand mi-am luat si eu jante de iarna la masina mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o nelamurire, din ce am citit ET si J se afla pe interiorul jantei de aliaj? corect? se poate citi valorile acestora fara a da janta jos, caci eu m-am chinuit sa le gasesc si nu am reusit, ce e drept era noapte afara si nu aveam decat o lanterna mica...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt scrise de obicei pe spatele unei spite. Cam trebuie sa te bagi sub masina sau sa dai roata jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms...aveam impresia ca scrie pe interiorul jantei dar mai in fundal...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa am pe masina (puntea spate) jante cu et diferit??? una are et45 si una et47

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei probabil ca da ai o diferenta de 2mm dar nu e recomandat deloc

masina se va comporta nefiresc avand sprijinul pe roata in locuri diferite

nu stiu dar m-ai facut curios..

probabil e ca atunci cand mergi cu o roata de rezerva de dimensiuni reduse

deci atentie si i pana in 80km/h parca asa nu?

Modificat de cristibt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei probabil ca da ai o diferenta de 2mm dar nu e recomandat deloc

masina se va comporta nefiresc avand sprijinul pe roata in locuri diferite

nu stiu dar m-ai facut curios..

probabil e ca atunci cand mergi cu o roata de rezerva de dimensiuni reduse

deci atentie si i pana in 80km/h parca asa nu?

dar daca am pe puntea fata et45 si pe puntea spate am et47? asa e ok? Am o janta ovala si a mele de pe masina is et45. Am facut de 2 jante dar au et45

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca asa e mai bine

et mai mic pe spate si mai mare pe fata

vei avea stabilitate mai buna rotile iesind mai in afara aripii fata de cele din fata

si pe acelasi principiu vei murdari mai putin masina cu noroi

Modificat de cristibt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt passatul din semnatura ce ET imi trebuie la niste jante de tabla pe 15' ? am cumparat unele cu et45 si nu sunt bune, nu au loc de etrier.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine masina a venit stock cu 205/60 15 cu 7J si ET38

acum am pe masina 225/45/17 cu 8J si ET35

sunt un pic mai iesite in afara dar OK

daca ai B5,5 cred ca ok sunt intre 35-40

mai bine cauti ceva cu ET mai mic

Modificat de cristibt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M am uitat la un prieten pe un passat si are et 37, ai dreptatate, trebuie sa fie mai mic, cred ca 33 ar fi cel mai indicat. multumesc pt raspuns! :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • lupo_bv a închis acest topic
  • Marian a deschis acest topic
  • Bebeee unpinned şi pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!