Jump to content

Et-ul Si J-ul


Northman
 Share

Postare recomandată

gigi72: jantele de iarna cu un ET 40 vor fi mai in afara cu 10 mm decat jantele OEM cu ET 50. Teoretic e posibil sa atinga aripile in viraje sau la denivelari mari, specifice iernii, mai ales daca rotile sunt incarcate cu zapada, noroi, etc.

am inteles, deci va trebui sa caut cu ET 50, ma gandeam eu ca nu degeaba le-a recomandat producatorul

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acidutzul, eu am astfel de jante (8x17) cu cauciucuri 225/45/17 si iti pot spune ca nu mi-au atins (si am si suspensie sport, iar masina este lasata bine). Totusi, cred ca este concludenta parerea colegilor care au astfel de jante/anvelope pe modelul tau de masina...la mine la A4 cu siguranta este diferit. Ai putea vorbi de exemplu cu Shtrumf2k care stiu ca are G5 4motion cu 2.0Tdi si are aceleasi jante cu mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult. Ai idee care e ET-ul default pentru jantele stock de marimea asta pentru A4 modelul tau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Momentan am pe masina cauciucuri 205/55 R16, si jantele au 6.5J (din ce zice site-ul de mai sus) si vreau sa-mi iau niste jante pe 16" (Brock B1) si din cate am inteles ar fi recomandat sa iau jantele cu maxim 7J dar peste tot unde ma uit gasesc doar 7.5J pentru acest model de janta. Ce sa fac? sa iau jantele cu 7.5J si sa cumpar cauciucuri mai late? (ma gandeam la un 215/55 R16 daca or exista, inca nu am cautat) sau sa raman cu aceste cauciucuri? Voi ce imi recomandati sa fac? si cu ET-ul? cat sa fie? (Pe site-ul de mai sus imi arata ET 42)

Modificat de Sergiu.B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca esti hotarat sa iei jantele astea si problema sunt numai cauciucurile, atunci nu vad de ce te-ai grabi cu cauciucurile noi inainte sa le incerci pe astea de 205. Intradevar, 205 se aseaza bine pe 7, dar nu cred ca 7.5 va fi prea mult. Daca totusi va fi, atunci mergi pe 215/55/16... diferenta la circumferinta rotii e acceptabila.

In privinta ET-ului, daca nu ai incredere in acel site, da jos o roata si uita-te pe interior. Trebuie sa gasesti undeva marcat ET-ul default. Fata de acesta, daca adaugi sau scazi pana in 5 mm nu vei avea probleme (sigur nu vei avea cu janta de 7 si cred ca nu vei avea cu 7.5 :D ). Daca diferenta e mai mare, atunci mai intreaba colegi cu Golf 4 care si-au schimbat jantele. Din cate tin eu minte, sunt colegi pe forum care au jante 7x16 ET35 pe Golf 5 fara probleme, iar janta default la G5 e 6.5x16 ET50.

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, mi-am luat jante de tabla pentru iarna. Ideea e urmatoarea:

ET-ul la jantele de fabrica este 39 iar la cele de tabla cumparate este 45. Din link-uri nu prea am inteles mare lucru sau poate sunt mai greu de cap si nici nu am gasit care ar fi parametrii admisi de fabricant respectiv intre ce valori ale ET-ului sunt ok pentru masina din semnatura. Dimensiunea 195/65/15 au ambele. Am montat una de tabla pe masina, am luat maxim stanga dreapta si nu atinge nicaieri dar as putea dormi mult mai linistit daca m-ati putea lamuri. Ideea e ca 6mm pot conta destul de mult.

Modificat de KLAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Klau: vei avea jantele mai in interior, ceea ce inseamna un ecartament mai mic cu 1,2 cm. In mod normal nici nu trebuie sa te ingrijorezi ca ar atinge afara (aripa), ci mai degraba inauntru (amortizor, etc), avand in vedere ca acum roata este mai in interior. Desi la 6mm de roata nu ar trebui sa fie probleme.

Eu am o alta intrebare al carui raspuns probabil te intereseaza si pe tine si pe altii: Modificarea ET-ului face necesara reglarea unghiurilor de directie? La mine modificarea a fost de 2 mm per roata (de la ET 47 la ET 45). Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrat acum pe configuratorul de la OZ .. si am ales masina golf IV 1.9 TDI si mi-a dat niste modele de jante .. cea care mi-a placut a fost OZ HYDRA cu aceste specificatii: 7

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@xpert Am inteles ca rotile vor fi mai in interior 3mm pe fiecare parte. Totusi ma interesa care ar fi toleranta maxima admisa la ET-ul jantelor mele :ceuameni: asta ca sa dorm mai linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai am primit mesaj de la cei de la OZ Romania .. si au spus ca pentru golf OZ HYDRA 7.5x16 et 35, dar vad la ei pe site ca au si 7x16 .. Pana la urma .. care imi recomandati sa le iau ? 7 sau 7.5, la cele cu 7 nu stiu ET-ul, dar banuiesc ca e tot cam atat :D Cam ce diferente majore sunt intre ele ? Va multumesc.

Modificat de Sergiu.B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu ceva.

am pe masina cauciucuri 195 65 R15 pe jante 6Jx 15 H2 ET38

si acum gasit niste roti de iarna cu urmatoarele dimensiuni:

205 65 R 15 pe jante de 6 1/2 J (ma gandesc ca ii 6,5) x 15 H2 ET33

Le pot pune pe masina? Masina este un golf IV. Care ar fi dezavantajele/avantajele ?

Va multumesc.

P.S. Nu ma trimiteti la calculatorul minunat ca oricum nu inteleg ce vrea sa zica :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noile roti sunt mai late, deci suprafata de contact cu solul va fi mai mare.

De asemenea circumferinta rotii va fi cu aprox. 2% mai mare, ceea ce inseamna ca vei rula in realitate avand o viteza cu 2% mai mare fata de ce iti indica pe vitezometru.

De potrivit se potrivesc, numai ca pt rotile de iarna se recomanda anvelope cu o suprafata de contact cu solul cat mai ingusta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru promptitudine.

Pe noile jante , de 6 1/2 J x 15 H2 ET33 se pot pune cauciucuri 195 65 R15 ? Ca ma gandesc ca acum sa umblu cu gumele de 205, iar cand vor trebui schimbate sa achizitionez cauciucuri mai inguste.

Merge?

Modificat de horean
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Eu am jante pe 17" 7J si anvelopele 225/45/R17, conform calculatorului pentru jante, ideal ar fi cel putin 7,5J pentru latimea de 225. In acest caz, de ce ar pune producatorul jante pe masina cu 7J daca nu ar fi bune pentru anvelope? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ce ai in talon sau in cartea masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

H2 - Double hump

Este o ridicatura pe partea in care anvelopa vine in contact cu janta, facuta cu scopul de preveni alunecarea anvelopei de pe janta.

Modificat de Zorro Classic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa schimb janta de 6.5J16 ET 50 cu una de 6J15 ET 47 ?

Ce se modifica ? Vreau sa-mi pun incaltari de iarna 195/65/15 si trebuie sa-mi iau jante de otel de 15

si am gasit pe un site 6J15 , 5x112X57 ET 47 fata de ET 50 cat am eu.

Ce inseamna Nr-ul 57 din datele urmatoare :5X112X57?

Modificat de viorelc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg exact ce vrei sa schimbi. Daca vrei sa afli daca poti utiliza pe masina ta 6J15 ET 47 in loc de 6.5J16 ET 50, raspunsul este ca da, se poate. Depinde insa mult si latimea cauciucului pe care o sa-l folosesti (ca sa nu atinga pe dedesupt).

ET nu afecteaza asa de mult cand e vorba de 3 mm. Vezi si alte posturi din topicul acesta sau mai bine citeste-l de la inceput.

Si inca o chestie: de regula iti iei cauciucuri dupa jante si nu invers. Adica mai intai iti cauti jante, care dureaza mult mai mult si apoi le incalti. Cauciucurile sunt consumabilele in ecuatia asta.

Parere personala: nu e cam mica o janta de 15 pentru Touran? De obicei lumea trece de la 16 la 17 sau la 18, deci in sus nu in jos...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam de raspuns.

ca sa fiu pe inteles : am masina echipata cu jante de otel cu cauciucuri de vara 205/55/16 cu janta 6.5J16 si vreau sa pun

anvelope de iarna 195/65/15 cu janta de rigoare.

Din cate am inteles eu din ce am citit pe aici pentru anvelopa de 195/65/15 e nevoie de o janta de 6J15

cu ET-l cat mai apropiat de cel original.

Relativ la intrebare in talon nu am decat omologare RAR pt janta de 16 si 15.

Adica pentru cauciucuri de 195/65/15 si 205/55/16 cu 91 T sau H , si optional 91V

Modificat de viorelc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • lupo_bv a închis acest topic
  • Marian a deschis acest topic
  • Bebeee unpinned şi pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!