Jump to content

Et-ul Si J-ul


Northman
 Share

Postare recomandată

17" 7.5J ET45 cu anvelope 225x45 R17. Directie un pic mai greoaie, dar restul ok.

20180328_221949.thumb.jpg.06a09da8fd6fa401bb9973167588ff34.jpg

Modificat de golfaholic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact aceleasi specificatii si la mine, mi se pare ca vin perfect fata de aripi.

Sunt mai in afara cu circa 1,77 cm fata de rotile de fabrica.

https://www.willtheyfit.com/index.php?width=205&aspect=55&diameter=16&wheelwidth=6.5&offset=50&width2=225&aspect2=45&wheel_size=17&wheel_width=7-5&offset2=45

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna,  am pe masina mea (passat b6), jante 16" j6,5 cu cauciucuri iarna 205/55/16.  Acum vreau să cumpăr jante cu cauciucuri vara 205/55/16. Am gasit jante cu cauciucuri,  singura diferenta este în j-ul (j7). Ma intereseaza daca j-ul mai mare creste greutatea rotilor si consumul, si cum afectează performantele masinii (negativ sau pozitiv)? Multumesc anticipat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

     Doresc asa achiziționez un set de jante pentru un vw passat b7 din 2013 si am gasit jante de audi cu specificațiile 6,5x16H2 cu ET 50. Jantele originale de pe masina sunt cu ET-ul 42.

      Are cineva montate pe passat b7 jante cu ET ul de 50. Cum se comporta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Verificand site-urile producatorilor de jante AEZ , OZ si BBS , observ ca acestia recomanda mai multe dimensiuni pentru jante pentru un anumit tip de masina (in cazul meu VW Tiguan 2), total diferite fata de cele date de VW, pentru care cei de acolo au si anumite certificate. Au aceste certificate pentru jante vreo acoperire ? Este ok montarea jantelor recomandate de producatori conform cu configuratorul lor ? In cazul eventualelor probleme ale puntilor datorate utilizarii jantelor recomandate de acesti producatori, pot fi trasi la raspundere in vreun fel ? Sunt acele certificari in acord cu VW ? Nu gasesc dimensiuni de jante identice cu ceea ce am din fabrica pentru masina care sa-mi placa  si de aceea aceste intrebari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomandarea mea ar fi sa utilizezi dimensiunile recomandate de fabricantul masinii.

Producatorii jantelor o mai zbarcesc , am patit-o personal cu jantele la Oz . In teorie se potriveau , cand am ajuns la vulcanizare ....nu . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

O intrebare scurta. La al meu Passat B8 nu am roata de rezerva, asa ca vreau sa cumpar rapid o janta de tabla, cauciuc am deja.

Cauciucul e 215x60R16 ( la fel cu ce am pe masina de vara/iarna ).

E buna janta asta: https://www.emag.ro/janta-otel-alcar-golf5-6-octavia2-leon2-jetta-black-6-5x16-5-112-50-9915/pd/D3TKQBBBM/ ?

Latime (mm)6.5
Diametru (inch)16
PCD112
ET50

Multumesc anticipat.

 

Le: sau e mai buna asta cu ET41 ?

https://www.emag.ro/janta-otel-alcar-black-6-5-16-5x112-et41-8426/pd/DWL6P9BBM/

Modificat de AdrianBV85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nevermind ... am rezolvat-o pana la urma. Dupa cautari infinite, am gasit un site unde am selectat masina/model/an/motorizare si mi-a dat jantele care se potrivesc.

https://www.oponeo.ie recomand pe viitor celor care cauta dimensiuni. Am luat-o pe cea de 41.

Modificat de AdrianBV85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

am citit aproape tot topicul si tot nedumerit am ramas asa ca, rog un coleg 

care este mai documentat in ale jontelor/rotilor sa ma ajute cu o informatie:

eu am pe masina jante de 16' cu ET 41 si 6 si1/2 J. si vreu sa tin ca rezerva oo janta cu ET 40 si 16x6J ( care nu stiu ce inseamna ).

Pot sa pun pe janta asta anvelopa de 215x60x16 si sa o folesesc la masina (cea din semnatura) fara probleme ca rezerva cand/daca va fi cazul ?

multumesc frumos 

toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit niste roti de tabla de la un Passat cu ET37, oare merg pe un Golf unde ET ul e 43? Calculatorul online zice ca vor iesi cu 11mm mai in afara fata de rotile actuale de vara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

n-am reusit sa gasesc ce ma intereseaza.

O3 2014 1.6tdi

am jantele originale de 16” cu anvelope de vara si vreau sa achizitionez jante de otel/tabla pentru a pune pe ele anvelopele de iarna ce au dimensiunile 215/55/16.

Nu sunt lamurit cu offsetul (ET).. am vazut ca trebuie sa fie 46 dar va intreb ce jante imi recomandati sa iau si cu cat pot devia ETul

fara sa afecteze.

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. O intrebare am si eu.

De xurand am cumparat un passat b7 2013 si vreau sa o incalt cu anvelope de iarna in curand insa vreau sa iau si jante. Ca si cauciucuri m-am interesat de cele 215/55/R16. Imi poate spune cineva ce specificații trebuie sa aiba jantele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Imi poate confirma cineva pentru Passat B8 jantele pe 16 de aliaj au dimensiunile 6,5J PCD 5x112 si ET 42?

Multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

eu am model SEPANG 5x112 6,5j et 41.
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@markTDI multumesc mult. Pe Shop Vw vazusem de ex la Corvara ET 42 si de asta am intrebat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Aș dori si eu sa stiu daca pentru Golf 6 2.0 tdi 140 merg jante de audi originale pe 16 cu 7J si ET 38? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut! 
Pentru masina din semnatura caut niste jante pe 16. 
Am gasit un model, dar are ET44. 
Momentan am jante de tabla pe 15 cu ET47. 
Nu va fi prea mic ET-ul?

Dintre cele 2 modele ce ati alege? jantele din ultima poza au ET50. 

image;s=1000x700.jpg

image;s=1000x700[9].jpg

Modificat de b34life
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta nu este mare si nu o sa fie probleme.Eu as alege cu ET 44 ,ajuta putin la stabilitate. Se mareste putin ecartamentul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel si eu, ET 44, plus ca mi se par mai frumoase cu spite duble.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vor iesi prea in afara rotile la ET44?

Nu are cineva poze cu un Touran cu jante et44? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Janta va fi cu 11 mm catre exterior fata de janta standard pentru modelul tau 6.5J et 50 cu 205/55 R16  . Si eu cred ca nu o sa ai probleme sa atinga in aripa , dar nimic nu e garantat avand in vedere ca jantele pe 16  cu et44 nu sunt official suportate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Romeo Dumitrascu

Salut. As dori sa imi iau o roata de rezerva si voiam sa va intreb daca este ok ca ET-ul sa fie putin diferit. Jantele mele sunt de aliaj 5x112,  16 inch 6.5 J si ET 46. Intrebarea este daca gasesc una  la fel, dar care sa aiba ET 41 in loc de 46, este ok? Cam care poate fi diferenta de ET pt a nu avea probleme ? Fiind vorba de roata de rezerva... probabil nu va fi folosita mai deloc, dar sa fiu eu impacat :)  Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai problema decat estetica, este cu 5mm. mai scoasa in exterior, pentru rezerva e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna seara

Va rog sa ma ajutati (sunt nou pe aici )

Am un passat cc , 2010, momentan am jantele de iarna model phoneix pe 235/45/17  et41 

Mi-am achizitionat jante noi pentru vara, model Brescia 235/35/19 7.5 j

Intrebarea ii ca vreau sa fie la aripa identic ca cele pe 17 , ce distantiere imi trebuie sau nu este foarte vizibila diferenta ?

multumesc

Modificat de Ovidiucoroi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Am si eu o intrebare. Octavia 3 jante vara in coc am 7j 17 et 49 225 45 r17. Eu am niste jante cred de pe octavia 2 cu specificațiile 7j 17 et 54 225 45 r17. Sunt ok? Pot merge linistit cu ele? Afecteaza stabilitatea sau rulmentii/bucse?

Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Bebeee unpinned şi pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!