Jump to content

Transplant...


wabbit
 Share

Ce motor s-ar preta mai bine pe Scirocco?  

6 voturi

  1. 1. Ce motor s-ar preta mai bine pe Scirocco?

    • 1.8 16V
      7
    • G60
      5
    • 2.0 16V
      10
    • VR6
      6
    • Altceva... dar ce?
      3


Postare recomandată

pai am ocazia ca e masinutza mea, KR-ul ala ce l-ai vazut pe scirocco.ro

acum se reface. stiam ca e mecanica injectia dar nu's de ce am zis ca e CIS-E. asa is krurile si plurile pe scirocco, toate is pe partea soferului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un pic offtopic: Scirocco, daca tot esti din Cluj, hai sa ne intalnim :scratch: Ne arati masina ta, le vezi si tu pe ale noastre, mai schimbam o parere la :bere: :ok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Un pic offtopic: Scirocco, daca tot esti din Cluj, hai sa ne intalnim :salut: Ne arati masina ta, le vezi si tu pe ale noastre, mai schimbam o parere la :bere: :ok:

cand vrei ... ce numar ai ? al meu e un rocco 16v negru cj-27-rco

da-mi un mail la luci@transart.ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am dat mail. Ne adunam incet-incet... :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Discutie veche, pare sa fi murit ...

Intervin pt. ca am o nedumerire>doua de fapt>

1. Like, Andi (cred) ma mir cum dracu pe motorul KR de scirocco (ala din poza) sint dispuse piesele altfel decit pe golf 2 ? Nimeni n-a raspuns la problema asta

2. Pe ce va bazati cind ziceti ca motorul de 2litri, 16valve are 150 de cai? Eu am vazut numai masini (pe mobile.de) si taloane (pe la noi) in care pe motoarele de 2.0 cu 16V erau trecuti exact 100kw, deci 136 de cai. Din informatiile mele numai cele fabricate dupa 1994 pe passat '94-'97 au 150 cp. Chestia e ca am gasit unul de vinzare, dara daca are mai putin cu trei cai decit al meu (KR de 139), nu-l iau.

Sau sa-l iau? Are 150CP? Sau e mai bun cu ceva daca are totusi cai mai putini-136 doar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate eu o sa te dezamagesc cu manualele, pentru motoarele de fabricatie germana (KR cum am eu) NU SE GASESC MANUALE !!! Bentley si Haynes sunt pt cele din state/mexic deci ... :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt.cristiGTI - esti o comoara la casa omului

pt. CristiP - am afirmat eu pe undeva p-aici ca sunt manuale si pentru KR, alea traduse in romana. Nu-s foarte grozave, da' mai gasesti cite ceva. :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt.cristiGTI - esti o comoara la casa omului

pt. CristiP - am afirmat eu pe undeva p-aici ca sunt manuale si pentru KR, alea traduse in romana. Nu-s foarte grozave, da' mai gasesti cite ceva. :salut:

sunt cateva pagini foarte interesante despre 16V (motor, injectia K-Jetronic - 16V) in manualul de Golf-Jetta.(daca vrei ti le trimit) In rest, ar trebui sa ne strangem si sa luam un Bentley. Costa 30-50 para, dar sa aveti pe cineva dincolo sa le trimita/aduca... . Ce ziceti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pot sa va spun ca o sa luati degeaba Bentley-ul, doar pt chestii care nu tin de motor (body&interior) e bun. am intrebat eu la Bentley Publishing si mi-au spus clar ca NU acopera decat Golfurile produse in State, Mexic si Canada.

eu am CD-ul de la Dragos... si asa este :salut: :)

de unde gasesc traducerile in romana de care vorbiti ? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi repet ca nu sunt o grozavie, o sa-ti spun de unde sa le iei dupa ce o sa-l intreb pe sokrul meu - la el la service am vazut mai multe manuale pentru diferite marci de automobile. Poate maine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

... topic re-opened :lol: AB-33-WOB este invitat sa ne tina la curent cu modificarile aduse masinii, avand in vedere ca masina lui este subiectul sondajului :ok:

PS: Pozele sunt binevenite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, ai dreptate, trebuie sa povestim pe tema asta, eu inca nu shtiu ce tip de motor e KL sau PL. e 1.8 gti injectzie mecanica, admisia vine din partea dreapta, deci nu ca cel de care vorbetzi mai sus, scirocco 2, nu shtiu daca nu e diferentza asta pt ca al meu e 8v nu 16...ma rog..

intre timp s-au facut ceva operatzii pe el: ushurare de volant (-2kg) shlefuiri in interior, bielete etc, am si segmentat motorul (deci ma ashteapta un rodaj) curatzat injectoare, planata shiulasa (marita ushor compresia) ...offf..m-au costat treburile astea peste 6 mil. plus partea mecanicului de 120 euro pt manopera. motorul e asamblat, acum sunt la faza montarii pe caroserie, unde e a dreak de greu, tre' sa improvizez suportzii care nu se prea potrivesc (unii), si nici nu gasesc in dezmembrari ce-mi tre'.

pana una alta ma delectez cu schimbatul luminilor din bord, a ceasurilor, si ashtept sa se mai incalzeasca afara ca nu-mi prea vine sa pun mana pe fier :40: .

pana la urmatoarea etapa va las cu bine si curaj in a ma sfatui cu diverse...... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...WOB, motorul tau nu esyte KR, nici PL. Alea is 1.8 16v. Ambele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!