Jump to content

Schimbare Injectoare Si Capul De Pompa


Bestie
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

azi s-a facut rotatia injectoarelor :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

ALH-ul a primit injectoarele de pe BORA ASV si soft nou (cum l-am numit eu 140HP smokeless)

ASV-ul (Bora) a primit injectoarele "BOSIO 520 replica" :) si cativa caluti peste 150 :( .. Vineri o sa ne revedem si mai fac ajustari daca sunt necesare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primele impresii care-au fost? :somnmare:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

ALHul (care reusise sa bata Passat 3c 2.0TDI 4motion cu injectoarele mari si fum garla) acum simte ca si-a pierdut caii. Sper sa-mi comfirme ca nu are fum decat in cantitate normala.

ASVul este aproape ca la primul chip (adica se simte diferenta in bine). Nu a testat decat usor ca era motorul rece dar mi-a promis ca pana vineri cand ne revedem o sa aiba ce sa-mi explice si eventual ajustam daca sunt neajusuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana acum nu am apucat sa ma dau la masina, decat finut. Oricum se simte diferenta, e mai nervoasa masina, mai ales in turatii mai joase. Adevarul e ca nu prea am apucat sa vad la turatii ridicate, nu am avut loc sa-i dau. Fum aproape deloc, parca ar mai merge fortat un pic. Astept seara sa se mai elibereze traficul. Tot mai pe seara dau o tura si pe autostrada, sa vad cum creste in viteza. Revin mai pe seara cu amanunte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu informatii. Numai lucruri bune am de zis, masina trage de rupe pana la 4500 rpm, nici vorba de fum. Fum putin da decat cand o calc brusc pe la 2500-3000, si asta pentru putin timp. Dupa asta trage, trage si tot trage. Sunt la fel de impresionat ca dupa remapare (cine are stie despre ce vorbesc, diferenta de la cer la pamant), nu ma asteptam la o astfel de crestere. In viteza maxima inca nu stiu cum se comporta, ideea e ca si dupa remapare o duceam in a 5-a pana la rosu, acum ma astept sa ajung mai repede acolo. Cand o sa ii dau va anunt. Mii de multumiri lui Voinea pentru mapele astea excelente (vineri ne intalnim sa dau o bere 2 3, nu vreau vreo modificare) si lui Catalin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totul e bine cand se termina cu bine.

@zoli_bsp sa te pregatesti de ambreiaj daca ai cuplu peste 330

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am scapat total de fum - masina nu mai trage la fel de performant dar nu e caruta - inca ma duc bine-bine :D

Sunt multumit si cred ca am sa ma opresc cu modificarile la aceasta masina - .

Zoli - In primul rand sper sa fi multumit de performantele masinii si in al doilea rand ca sa nu existe dubii in legatura cu informatiile furnizate - eu nu am zis ca sunt PP520 am zis ca sunt asemanatoare acestora , nu de alta dar sa nu zica lumea cum ca sunt neserios :D

in rest multa talpa !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, asa ai zis, am vazut pp520 in pm si nu am fost foarte atent.

@im570rm Cuplul este limitat la 320.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe seat cupra cica 350 are fi limita ,ma rog,fiecare cu parerea lui!Cati km are masina nu te supara peste 100k?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma supar :P Are 130K. De ce intrebi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

cat costa un set de duze si ce firma le aduce.... cred ca ma bag si eu :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

www.kermatdi.com

sunt din america astia?? nu am cont ..cam cat costa un set de injectoare.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai fa-ti cont,ca e gratis...au toate tipurile de duze posibile.

Eu le-am luat de la cineva din cehia,daca vrei vb cu el sa vedem ce are pe stoc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

La ASY, are vreun efect schimbarea capurilor de injector??

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De avut are, dar nu stiu exact sa-ti spun ce putere vei obtine. Un efect sigur este cel al cresterii consumului de combustibil. Nu foarte mult, e adevarat, dar ~ 2 l / 100 km fata de cat ai acum. cel putin asa e la mine :blink: Cel mai bine vorbesti cu Dragos Voinea sau cu im570rm ... ei sunt mai "iscusiti" :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La inceputul topicului se vorbea de o transformare ALH->ASV, dar din cate am vazut eu s-au sarit repede niste etape si s-a ajuns deja la 140 de cai (toti vreti putere mai mare si va inteleg).

Intrebarea mea este: ce modificari (hard si soft) ar trebui sa fac pentru a transforma un ALH in ASV si astfel sa ajung la 110 CP?

Din cate am inteles eu ar trebui schimbate obligatoriu duzele si softul (btw se poate pune in cazul asta soft original de ASV sau asemanator).

Corectati-ma si completati-ma dupa cum este cazul va rog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

am pe stoc doua seturi de injectoare luate de la KERMA TDI . PowerPlus 520 . Pot aduce si alte variante de pe situl lor. Se vand doar cu soft si montajul lor pe masina de mine. Pret fac la cerere.

bj> Daca doar vrei sa scoti 110CP dintr-un ALH nu merita sa schimbi diuzele . Un tuning low o sa-ti scoata pe dyno rezultatul dorit. Softul intradevar seamana cu cel de 110CP (dar nu in totalitate). Un tuning normal de ALH scoate cam 118-120 (rar 122CP). Daca se vrea mai jos este alegerea clientului (la mine). ALH cu injectoare de ASV e si pacat sa nu te duci spre 140CP :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ALH cu injectoare de ASV e si pacat sa nu te duci spre 140CP

Deci tot ce ar trebui sa schimb sunt injectoarele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...si sa inlocuiesti softul cu unul custom pe care ti-l va face Dragos in functie de parametrii motorului tau dupa inlocuirea injectoarelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

am si eu un Golf 4 Variant 90CP...ALH din 2000 si vreau sa-i mai cresc putin caii cu minim de investitie si eventual un maxim de eficienta...sa zic ca m-as duce undeva spre 116-120 de cai...nu vreau nici sa solicit motorul prea tare...e bine intr-o depasire sa mai ai ceva cai...nu e o masina cu care sa te dai la curse, mai ales ca acum nu vreau sa atrag atentia...am ceva probleme cu permisul si.... :lol: regulamentar si exemplar sa nu ma traga pe dreapta...

ceva sugestii?chiar azi vreau sa ma duc sa curat intercoolerul si EGR-ul....eventual sa ma uit putin si pe la debitmetrul de aer...mi se pare ca s-a cam puturosit putin si mai consuma si multa motorina, desi sincer nu scoate un gram de fum...filtrul de aer e schimbat recent...nici nu cred ca am facut 500-1000KM....astept raspunsuri...merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

AlexALX> ce vrei tu nu este in topicul asta. De la 90CP la 115CP = doar chiptuning. Aici discutam de cresteri de peste 40-50CP la ALH/ASZuri.

Ca tot ziceam mai sus ca am doua seturi de Kerma TDI Powerplus 520. Mai am doar unul :lol: . Un set l-am pus ieri pe un Golf IV 90CP. Omul a avut pana saptamana asta powerbox programabil Unichip. A avut inainte 120CP si 260Nm. Nu stim inca la ce putere/cuplu e acum dar stie ca simte cu mult mai bine. Sper sa-si faca dyno in acelasi loc si sa gasim un 145CP :) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!