Jump to content

Schimbare Injectoare Si Capul De Pompa


Bestie
 Share

Postare recomandată

  • 1 month later...

La golful meu am schimbat duzu injectoare stock cu duze DSLA150P764 s-a simtit diferenta am schimbat turbina stock cu GT1749VB de 150cp s-a simtit diferenta mare schimbat map de 3 bari si am si pompa de injectie cu cap de 11mm 

Eeee toate bune si frumoase masina merge bine nu ma plang trage foarte bine dar asa e omul ... Vreau mai mult 

Ce fac cu ecu nu pot sa il remapez prin obd ?

Aveti idee o fi greu sa ii modific instalatia la ecu sa iau un ecu dupa 2000 si cu instalatie ? merita?

Am auzit ca la modificarile care le am la motor se poate duce pe la 200cp in fine vreau sa il iau mai usor gen 150 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

am gasit pe net aceste duze pentru motoarele 1.9tdi ve alh asv etc...vanzatorul zice ca sunt bosch de 0,275 honuite?(adica regaurite?)ma bate un gand sa le achizitionez si sa le pun pe motorul meu impreuna cu o turbina de arl pe care o am deja...dar ma intreb nu sunt prea mari 0,275?ceva pareri de la cei care au facut aceste modificari...multumesc

91776292_1_1000x700_diuze-tuning-19-tdi-0275mm-alh-afn-ahu-ahh-1z-asv-agr-etc-brad.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Si eu vreau sa imi iau duze  DSLA150P764, le-am gasit la un pret bun, am deja turbo de ARL pe masina, merge foarte bine...dar parca ii lipseste fumul negru :P. Acum intrebarea mea este daca merg puse si atat, sau mai trebuie facut ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Pot monta pe un alh din 1999 un ecu și injectoarele de asv? Am vrut să schimb doar injectoarele și softul dar nu se poate pe obd . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut!

Daca rescriu softul de pe ALH cu cel de pe ASV e ok ? Un calculator se termina cu HA si cel de 110 cu CL. Mi-a facut un prieten modificarea asta ... din cauza ca eu imi schimbasem injectoarele fara sa stiu cu altele de ASV.

Acum masina in treapta 1-2 pana in 2000 ture tre sa ma dau jos sa o imping, dar dupa 2000 rupe pamantul.

iar in treapta 3 pe 2600 ture pana in 3 mii daca ii calc pedala ...parca ii taie cineva alimentarea.

daca merg usor ...fara sa calc brusc pedala masina merge binisor....dar la fel puterea se simte cand intra turbina...in rest e lisinata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă pun injectoare de asv pe un alh fără alte modificări se simte o diferență?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@red_viper Prea mica diferenta daca nu faci si soft. Cu injectoarele de asv si un soft stage 1 ajungi pe la 140 de cai. Dar, aici trebuie sa te ajute alti colegi, s-ar putea sa fii nevoit sa schimbi ambreiajul si franele, iar deja costurile cresc considerabil. Cea mai ieftina varianta ar fi un soft simplu fara alte modificari mecanice si nu cred ca vei mai avea alte investitii de facut. 

 

Ambreiaj + volant sunt la fel pe ALH si ASV? Pt ca daca sunt identice si ASV-ul duce un stage 1 fara probleme, atunci si ALH-ul cu injectoare ASV ar trebui sa fie la fel.

La fel si in cazul franelor, atat ALH cat si ASV au aceeasi dimensiune la frane, dar aici depinde de modul de condus al fiecaruia. Daca la stage 1 pt ASV nu se recomanda schimbarea franelor, atunci si cu ALH-ul modificat vei fi ok, in cazulul unui mers normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

De unde se pot cumpara duze DSLA150P764 ?  Eu le am stock pe masina de la semnatura si pentru ca are 500 000km+  ma gandeam ca e timpul sa le schimb. pe configuratoarele online nu le gasesc nicaieri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Teoretic ar trebui sa gasesti la BOSCH Diesel Service, ca ei si repara injectoarem, dar cred ca trebuie sa afli care e codul bosch. Daca vrei ceva mai ieftin poti cauta de la Firad, 7Diesel echivalentul celor originale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am un cap hidraulic de 11mm sau pompa cu garniturile schimbate, am si injectoare cu duze dsla 150p357  adica 5x0.190 x150 grade,

adica merg puse pt upgrade in locul celor de alh agr 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
On 12/3/2017 at 1:08 PM, red_viper said:

Dacă pun injectoare de asv pe un alh fără alte modificări se simte o diferență?

Da. Oleaca performanta in plus si scade si consumul totodata. Asta presupunand ca ramai cu ecu si soft de alh de fabrica.

In teorie, duzele mai mari permit ca intreaga cantitate de motorina sa fie injectata intr-un timp mai scurt, oferind de aici unele avantaje, gen timp mai indelungat la dispozitie sa arda motorina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...
Nenciu Victor

Si nu scoate fum ? La accelerari mai bruste ? Si eu tot ALH am si as vrea sa ii fac un soft intai, ceva usor nu agresiv, de mers zilnic si ma gandeam si eu la injectoare cu duze mai mari la fel sa nu aiba lag ... ma gandesc ca fac fata si cele de ALH, curatate, schimbate saibele de foc, verificate si montate la loc. Dar cu cele de ASV ma gandesc ca va rula mai rotunt, avand pe unde sa iasa motorina de care are nevoie motorul sa scoata putere ... Si la pompa de injectie, vasuzem pe youtube, un tip a luat un ax cred ca e, nu ma pricep, de la o alta masina tot VW posibil Golf, Bora sau Octavia cu cutie automata, alea cica au nu stiu ce duze de 11mm fata de 10mm cat au cele cu cutie manuala si pot livra mai multa cantitate de motorina ... 

Astea 3 modificari si ar trebui ca ALH-ul sa ruleze impecabil ... bine si reglat din soft bine :D 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare , ma poate ajuta cineva cu un cod exact de pe duzele injectoarelor de Asv ( Bosch Dsla 150P...),injectoarele de 220/300Bar( 038130202B)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

cod original? nu se gasesc separat pe original.

Poti merge pe bosio PP520

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!