Jump to content

Greierasi


raduking
 Share

Postare recomandată

Alea sunt usor normale. Caroseria flexeaza la torsiune(coborare borduri, etc) si produce astfel de sunete. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, eu am scapat in sfarsit de greierasi prin aplicarea de burete in zonele de contact dintre plastice, problemele au fost la extremitatile bordului unde atinge acel colt negru al portierei de extremitatea bordului, sub bord in parteea pasagerului unde se imbina laterala consolei centrale cu partea inferioara a bordului, aplicarea de burete pe clemele capacelor din extremitatile bordului si cam atat. mai am un greieras in partea soferului pe undeva pe sub volan dar de acesta ma voi ocupa la vara intru cat este destul de suportabil deoarece apare rar in zone cu denivelari serioase. Pot sa spun ca acum in masina este o liniste adormitoare.

 

In ori ce caz aceasta problema cu greierasi necesita o atentie deosebita pentru a depista sigur de unde provin deoarece puteti desface alte zone din care nu provin si puteti inmultii zgomotele, mai necesita si multa rabdare si timp in care sa va ocupati personal deoarece apeland la un service sau alta persoana nu veti reusi sa scapati de greieri. 

 

Andrei, tin sa te contrazic, eu nu am nici un fel de zgomot cara sa provina din stalpi, intr-o masina nu trebuie sa se auda absolut nimic, ei dupa ce le scot pe poarta fabrici le supun unui numar de teste dintre care si acesta al suspensiei si sonorizarii interioare. Eu am mers cu un phaeton destul de vechiut printre primele modele produse si pentru acel sofer nu prea conta pe unde merge si cum merge si la gropi si la denivelari nu se auzea absolut nimic decat zgomotul de suspensie

 

 

Succes

Modificat de viktor25
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baros, sa nu comparam mere cu pere. Asa, nici Audi-ul A6 C5 din 2002 pe care l-am avut nu scartaia, chiar si dupa 14 ani de activitate. 

 

Vrei sa-mi spui ca masina ta cand cobori o bordura inaltuta nu se aude nimic nimic? Caroseria ta e ca la masina lui Flintstone, din piatra? Nu flexeaza deloc? 

Iarta-ma, dar nu te cred. Torsiunea apare si la Logan, dar si la S-class. Se manifesta proportional cu nivelul ori orientarea catre comfort a masinii respective.

 

In rest, fanfara e in largul ei in orice B6, fie el din Ro sau din Wonderland, Germania.  

Modificat de Andrei_Tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:))) Si ce te agiti asa prietene........... Da la mine cand cobor o bordura mai inalta nu se aude nimic, vino si testeaza. Cumva masina din flinststone are bucse, amortizoare si etc.(din contra masina din flintstone ar trebuii sa zdrangane) de flexat flexeaza prietene dar nu se aude nimic, si asa e normal. Daca plasticele din interior sunt bine ancorate si fixate nu ar trebuii sa se auda nimic. Cum se face ca exista aceleasi masini, acelasi model una zdrangane de iti zboara creierii iar cealalta nu zdrangane.

 

Vinde passat-ul si iati audi-ul inapoi:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Ai inteles totul, ca de fiecare data. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salut, am si eu o problema cu un greeras" maricel in zona incercuita cu rosu parca se aude de undeva de sub bord :( a mai avut cineva ? 

grileB72.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Vezi sa nu fie de la capacul de plastic, scoatel de acolo si arunca un ochi sa vezi ce si cum, dar mai inainte sa il scoti pune pe cineva sa apese cu mana in zona respectiva in timp ce tu mergi cu masina pe un drum mai prapadit.

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat problema . Era de la imbinarea bordului cu parbrizul 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Dumitrache Florin

Buna seara.

La mine se aude ca un rontait de soarece, sunetul este neregulat. Se aude in partea stanga in bord. Soarece nu e sigur ca nu avea ce sa manance atata vreme. Mentionez ca se aude numai dupa ce se incalzeste motorul.

Cand am cumparat masina din germania nu se auzea acest zgomot.

Modificat de Dumitrache Florin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

eu cred ca am o piulita, surubel sau o pietricica cazut langa parbriz, in gurile alea de ventilatie si se tot mura de colo colo 20 - 40 cm

am sanse sa o scot de acolo, fara sa desfac bordul ?

plansa-bord-passat-b6-b7-cc-cu-garantie-6bd311967d5903ff08-0-0-0-0-0.jpg

134681664_1_644x461_vand-plansa-bord-vw-passat-b6-cu-kit-airbag-an-2007-radauti.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca de acolo este ci mai degraba ti-a cazut ceva in spatele celor doua sertare! Adica este mult mai plauzibil scenariul asta si poti verifica usor, demontand ansamblul sertarelor ... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se desfac cele 2 sertare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfaci trimurile din jur (ceas, superior sertare, buton avarie, casetofon) si vei avea acces la doua suruburi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
On 24/04/2016 at 8:03 PM, danu992 said:

salut, am si eu o problema cu un greeras" maricel in zona incercuita cu rosu parca se aude de undeva de sub bord :( a mai avut cineva ? 

grileB72.jpg

De cand a venit frigul si la accelerație trepidanta se aude un ronțăit tot in zona accea, ma enervează, zici ca e o sticla care scârțâie, poate fi de la îmbinarea bordului cu parbrizul? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cum desfac si eu acel trim, am incercat sa trag de el dar nu prea vrea sa iasa, ma scoate din sarite un zgomot de geam care "lucreaza", care cred ca dispare daca pun ceva intre bord si barbriz!

plansa-bord-passat-b6-b7-cc-cu-garantie-6bd311967d5903ff08-0-0-0-0-0.jpg.0deed1620015c7093331bfe12a5b1b6f.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Hai să îți răspund eu, problema cred că este in zona dintre bord si parbriz, la sfaturile unui coleg de aici, am pus burete pe toată lungimea bordului, dar trebuie împins în jos cu o racleta de aceea de pastic, pentru ca bordul din ce am simțit are o bordură mai jos si atinge de geam! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci Ionut, dar ești sigur ca asta e cauza? Zgomotul asta e:

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu cred ca e din interior, mergi și vezi sa nu îți trepiedeze ceva în compartimentul motor, verifica în service, am si eu ceva asemănător, dacă Iau de volan sau mașina sta mqi sus de o parte se amplifica! 

Modificat de Boditza
Fara quote la postul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

buna seara.

imi poate spune cineva codul piulitelor elastice cu care este prins scutul termic 9cel de aluminiu0 de deasupra tobei finale?

20180330_133332.jpg

20180330_133343.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult.Solutia de moment...dopuri de ICE TEE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
petro.ionut
On 9/29/2010 at 10:04 AM, D@ny said:

obsess3d - si eu am acel greieras care se aude DOAR cand sunt singur in masina, cand este asezat cineva in scaun nu mai face! Am incercat cu centura, cu schimbatul pozitiei scaunului si nimic, nu am depistat ce poate sa faca zgomotul ala.

Cert este ca atunci cand face si pun mana pe scaun, zgomotul dispare. Ciudat ...

Salut ai rezolvat problema asta, mai tii minte ce avea, cred ca aceeași problema o am si eu! 

On 2/1/2018 at 11:54 PM, petro.ionut said:

Hai să îți răspund eu, problema cred că este in zona dintre bord si parbriz, la sfaturile unui coleg de aici, am pus burete pe toată lungimea bordului, dar trebuie împins în jos cu o racleta de aceea de pastic, pentru ca bordul din ce am simțit are o bordură mai jos si atinge de geam! 

Cam așa arată fără parbriz! 

20180412_120035.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine mă omoară de aproximativ două luni un zgomot (zornăit) sub lunetă... cred că în tabla de sub polița aia din material textil. Am luat Aluband, o să o desfac bucăți că mă scoate din sărite. Sper să o rezolv săptămâna viitoare cel târziu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

petro.ionut
On 5/3/2018 at 7:25 PM, KISSSKY said:

Pe mine mă omoară de aproximativ două luni un zgomot (zornăit) sub lunetă... cred că în tabla de sub polița aia din material textil. Am luat Aluband, o să o desfac bucăți că mă scoate din sărite. Sper să o rezolv săptămâna viitoare cel târziu.

Vezi sa nu fie partea de sus a lunetei, eu acolo am pus burete!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!