Jump to content

Defect Geam Electric ?


Clao
 Share

Postare recomandată

Salut

Cu ocazia incalzirii vremii am incercat ieri sa deschid geamul stanga fata, cel din partea soferului. Geamul este electric, se aude un pac ceva inauntru, ca si cum ar incerca sa il deschida, dar geamul nu coboara. Am mai observat asta o data, asta iarna, s-a intamplat o singura data, dupa care a mers ok, m-am gandit ca o fi fost din cauza inghetului. Ieri a facut la fel. S-a mai intamplat cuiva? Tb desfacut geamul/usa? Restul geamurilor functioneaza corect.

Modificat de Clao
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Releul ala care il auzi tu este releul de protectie al motorasului macaralei electrice. Daca motorul cere prea mult curent atunci 'releul' ii taie alimentarea.

Deci la tine geamul e posibil sa fie blocat. :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Releul ala care il auzi tu este releul de protectie al motorasului macaralei electrice. Daca motorul cere prea mult curent atunci 'releul' ii taie alimentarea.

Deci la tine geamul e posibil sa fie blocat. :blink:

Merci de raspuns.. Blocat de ce? Mizerie oare? Masina e spalata destul de regulat. Sa incerc sa trag de geam in jos cu manacand apas butonul? Se strica ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E destul de riscant ce vrei tu sa faci. :) . Cel mai bine desfaci portiera. Geamul din cate stiu e prins de macara prin 2 piese din plastic ???? . ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca prin sectiunea de passat b5 s-a discutat de o problema similara... ajuta sa citesti zic eu, topicul contine cuvantul macara geam... bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat, merci. Am aflat ca este un defect destul de frecvent la passat. Speram sa aflu ceva de genul ca isi revine singur :) sau ca nu e grav si nu tb sa desfac portiera..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Am aflat ca este un defect destul de frecvent la passat.

Nu numai la Passat ! Si la Golf e cam aceeasi chestie . Se rup acele cleme de plastic si ... gata . Un astfel de topic o sa gasesti si in aria Golf 4 . Incearca sa le citesti si-apoi desfa usa si vezi ce are . :) Succes !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca se rup clemele, nu ar trebui sa cada geamul? La mine nu coboara. Oricum, imi puteti recomanda unde sa merg sa rezolv problema? As prefera sa merg la cineva care a mai facut asta si nu face experimente pe mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Problema rezolvata: desfacut portiere fata si uns mecanismele, macaraua si restul cu un ulei/spray de mecanisme. Totul functioneaza. Se adunase praf pe mecanismele culisante si in combinatie cu umzeala nu mai permitea coborarea geamurilor fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei sa desfaci gemul e f simplu si nu rupi nimic :

pas 1-desfaci suruburile fetei de usa(unul sus cum deschizi usa pe lateral,unul pe cealalta parte,unul la maner)

pas 2-dupa ce ai desfacut surubul de la maner dai jos capacul ala din plastic si o sa vezi 1 sau 2 suruburi (usa din spate are 1 surub cea din fata 2)

pas 3 ridici fata de usa cu grija si cu ajutor desfaci toate mufele(boxe ,bec,geamuri electrice)

pas 4 poate rezolvi problema singur si te privesti mandru in oglinda fara sa fi dat bani la jepcari :vaidecapulmeu:

eu asa am riedicat gemul de pe spate care se lasase intr-o parte f putin dar indeajuns pt a intra picaturi de apa la spalatorie

p.s pt a da geamul jos cu tot cu macara se desfac cele 4 suruburi din lateral (atentie sa nu spargeti gemul :unsure: )

Modificat de dorobantun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am si eu o problema cu geamul din dreapta-fata. Cand e uscat, functioneaza normal. Totusi, daca prinde putina umezeala (ploaie, spalatorie)...urca pana la un punct, dupa care se impiedica iar apoi coboara.

Am inteles ca ar fi ceva plesnit pe la macara, poate cleme. Intrebarea e daca gasesc clemele separat sau numai tot kitul? si nu in ultimul rand, cat costa.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@lucian_itr

Lucian, o posibilitate este ca s-a dus o rotita din aceea din plastic prin care trece sufa. Datorita calculatorului de confort geamul se ridica si cand simte ca se stranguleaza il trage inapoi. Solutia sigura este de obicei o noua macara. Pretul pentru A6 nu il stiu. In alte cazuri - daca ai cunostinte la un service unde sunt tratate mai multe astfel de masini se poate gasi o rotita din aceea de plastic. Sper sa iti fi fost de ajutor.

Toate cele bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Readuc topicul in actualitate:

Iar nu mai coboara geamul de la sofer; acum nu mai merge nici cel din dreapta. Nu mai tine cu curatat, dat cu spray etc..

Am fost si la service, i-a dat cu spray, l-a ciocanit, intr-un final au plecat, mi-a luat 200 ron si a doua zi iar nu mai merg.

Puteti recomanda pe cineva care se pricepe sa se uite pe acolo (service sau particular, meserias, cunoscator etc)? Cand se apasa butonul se aude click-click si atat. Am desfacut portierele, dar mai departe, in afara de privit, dar cu spray si rugat de ele sa plece nu prea stiu ce sa fac..

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Citeste aici deoarece la A3 (1997-2003) ca si la A6 (1998-2005) este vorba de aceleasi cleme de plastic care se rup.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...
Salut, va rog ajutati-ma si pe mine cu problema urmatoare:
- dintr-o data nu am mai reusit sa deschid geamul stanga fata (geam cu inchidere electrica),cel din dreapta e perfect functional, oglinzile la fel inchiedrea functioneaza perfect doar cel din stanga e mort.
-am verificat motorasul si macaraua si sunt perfect functionale, am schimbat modulul de comfort de pe usa cu una din dezmembrari dar care e functionala ( placuta electronica de sub motoras) si la fel nu functioneaza, de auzit se aude ca primeste curent in placuta electronica deoarece se aude un cantanit in bobina dar geamul tot nu se mica ( stie careva ce ar putea fi? ma chinui de aproape un an si nici cum nu-i dau de cap Va multumesc mult.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!