Jump to content

Suspensie Si Articulatii - Golf 5 / Jetta


cipus
 Share

Postare recomandată

:icon_thumright: de asta exista Passat ...si de aia vreau eu suspensie sport... ca asta pe CL topaie ca aia pe SL dar nu sta la fel pe sosea :lol:

niste cauciucuri cu talon mai mare vor da senzatii tari la viteza mare...si astea pe 15 is cam mult :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jantele pe 15 vin cu anvelope "balonate" bine. Mie mi se pare f comfortabila suspensia, nici urma de sportivitate. Sa vezi la jante pe 17 cum e....depinde si ce vrei de la masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm, este rigida, cred ca este pretul pe care trebuie sa il platim pt stabilitatea sporita. O sa incerc si rotile de iarna, cauciucurile par mult mai inalte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am pacalit luandu-ma dupa reclamele lor stupide: "Cu Golf V orice denivelare e o linie dreapta", etc. si dupa faptul suspensia de golf IV, pe care o stiam bine, este mult mai placuta. Asa ca am fost neatent la drivetest si nu am bagat de seama schimbarea majora a suspensiei de la G4 la G5. M-au incantat plasticele alea de prin bord si aspectul masinii, dupa care mor si acum.

Din pacate pentru mine am fost azi la medic si mi-a spus ca daca ma mai dau 2-3 luni cu masina asta o sa vin la el sa ma opereze (la coloana). Deci va trebui, sa ma orientez catre site-urile de anunturi pentru a vinde o masina nou nouta cu 700km la bord :blink: , bineinteles in pierdere. Apropo, exista rubrica de vanzari pe forumul acesta? Sau cum se poate proceda aici, ca ma gandesc ca cel mai bine poate aprecia un VW un om care este pasionat de aceasta marca. Masina este Confortline 1.6 - 102CP, United Grey cu climatronic si cotiera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danutz76: sa inteleg ca acum ai jante R15? Dupa cum ziceam, poti incerca tot R14 sau R15 cu talon mai mare. Apoi poti umbla putin si la reglajul lombar al scaunelor, de care beneficiezi avand in vedere ca ai CL. Si nu in ultimul rand, atentie la gropi si denivelari: o denivelare luata cu viteza mica si cu atentie, eventual chiar ocolita sau semiocolita, e mai buna decat una luata din plin la viteza mare. Si pt tine si pt masina. Sincer eu cand aveam R15 parca mergeam cu vaporul, acum cu R17 s-au schimbat lucrurile :D Nici nu vreau sa ma gandesc ce ar insemna pt tine niste jante mai mari si cauciucuri cu talon mai mic... :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu asta am cautat sa fie o masina rigida.... nu ai facut test drive inainte sa o iei sa vezi daca-i pe gustul tau?

sry pt problemele medicale :blink:

Modificat de aviasol
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru sfaturi. Jantele le am de 15, eu zic ca sunt destul de mici. Ca sa incerc cu 14 mi se pare exagerat la masina asta mai ales ca nu sunt trecute in certif. de inmatriculare si s-ar putea sa am probleme cu politia.

In ceea ce priveste suportul lombar, am incercat toate variantele, am chiar unul separat ca doar sunt "profesionist" in domeniu. Ajuta, dar nu poate suplini suspensia pentru ca sunt doua lucruri diferite. Suportul lombar este pentru a preveni oboseala coloanei datorata unui drum lung, dar nu atenueaza socurile datorate denivelarilor. Acesta este rolul suspensiei.

@aviasol: Am facut test drive dar uite ca mi-a luat ochii masina asta si in cele 5 min. de drive test mi s-a parut ok suspensia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt adeptul rularii impecabile, dar pentru chestia asta exista Mertz. La inceput am fost putin dezamagit de confortul suspensiei, dar in timp m-am obisnuit atat de bine, incat acum chiar imi place. Nu mi se pare deloc inconfortabil. Acum nici Avensis-ul nu ma coafeaza mai tare. :lol:

Danut, daca nu aveai probleme medicale sigur ti-ar fi placut aceasta suspensie nemteasca. Scaunele mai tari par un pic dure la inceput, dar acum ma simt ciudat intr-un scaun moale. Consider suspensia Golf-ului un compromis foarte bun intre confort si sportivitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te salut danut76,

Vreau sa-ti spun ca am o experienta de ... viata mult mai lunga, cu multe vertebre tasate, cu discuri herniate, cu un istoric neurologic "incredibil", cu foarte multe consultatii neurologice (inclusiv RMN) si neurochirurgicale si evident cu multiple propuneri chirurgicale ...

Pana la urma, acum patru ani am scapat fara operatii si de trei ani ma delectez intr-un Golf V 2.0 TDI sportline (acela cu suspensia mai dura decat CL) cu jante de 17" si cu motor remapat (~ 170 CP).

Ca sa iti dai seama cum merg cu masina e suficient sa-ti spun ca azi, la revizia de 45.000 km, mecanicii au constatat ca trebuie schimbate bucsele, lucru nemaiintalnit de ei la un golf V cu asa de putini km. si lucru foarte rar intalnit in general la golf V ...

Cel mai rau m-am simtit in masina in primii 250 km facuti cu ea, pentru ca nu am verificat presiunea din anvelope si am mers cu 4 atmosfere si roti de 17" ...

Intamplator lucrez in aceeasi bransa cu persoana care ti-a spus sa vinzi golful si tot intamplator am si probleme asemanatoare probabil cu ale tale.

In principiu afectiunile de care vorbim sunt in mare masura autolimitante si la un moment dat nu mai avanseaza deloc asa cum am invatat pe vremuri, ci mult mai lent sau deloc.

Sfatul meu este sa mai ai putina rabdare, sa nu "pleci la drum" cu ideea preconceputa ca vei ajunge la operatie si sa iti mai acorzi niste sanse atat tie pentru ca vad ca iti place masina, cat si masinii asa cum este ea acuma.

Eventual mergi mai usor la inceput, mai mult de cateva sute de km dar pe drumuri cat mai bune. fara sa te gandesti ca iti face rau, si treptat este posibil sa nu mai ai senzatiile initiale si sa te simti bine in ea.

Bafta si multa sanatate! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine spune ca golful 5 comfortline nu "sta " pe drum.............apoi ala nu a condus alte masini....am avut un G4 cu suspensii de drumuri grele . Erau noi si era barca pe langa michiduta asta care l-am achizitionat . Pe drum dinspre germania inspre romania l-am probat pe piatra craiului la urcare si coborare si pe izvorul crisului la fel. Si nu a comentat. Intr-adevar gropile le simti mult mai tare pe G5 ...dar cine zice ca trebuie sa le iei pe toate ?

Confortabile sunt mercedesurile si SUV-urile pt drumuri romanesti . Adevarate barci pe valuri . Da banul e ban .....

Pt ce iti ofera o masina de 18000 de euro............e suficient . Mai mult nu poti cere .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cda, ai expus foarte elocvent.

ma intreb, banuiesc ca si la voi e la fel, acum ma refer la acele gropite mici de la reteaua de gaze pe care aproape ca nu le vezi, la mine cel putin cand trec peste una socul este foarte puternic, nu o sa cedeze cumva mai devreme anumite compenente ale sistemului de suspensie, etc?

avantajul rotilor late este ca uneori nu scapa roata, calca pe marginea gropii, eu am sesizat chestia asta dupa ce de multe ori strangeam din dinti ca nu aveam cum sa ocolesc si totusi ... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si totusi, am observat ca sunt unii pe-aici care isi modifica suspensiile, in sensul ca pun arcuri mai tari, amortizoare sport, etc. Oare nu as putea si eu sa pun arcuri mai moi, sa schimb amortizoarele? Va rog, cei care lucrati pe la service-uri, puteti sa ma ajutati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai moi nu exista....decat poate daca gasesti sa se potriveasca de pe altceva... :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

suporti etrieri schimbati pe garantie, si stanga si dreapta.zgomotul a disparut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca bieletele antiruliu nu au joc in articulatie sunt mari sanse ca zgomotul sa vina de la flansa cap amortizor.

Au fost ceva cazuri cu aceste flanse.

In general amortizorul nu prea face galagie decat cand este "mort""fleasca"

pentru cei care nu mai au masina in garantie pret flansa 70ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ground Clearance 5.4 (137 mm) la rabbit, dar mie mi se pare ca seamana cu golf v :)

Dimensions (Rabbit)

2-Door

Wheelbase 101.5 in (2,578 mm)

Front Track 60.6 I (1,540 mm)

Rear Track 59.8 (1,518 mm)

Length 165.8 (4,210 mm)

Width 69.3 (1,759 mm)

Height 58.2 (1,479 mm)

Ground Clearance 5.4 (137 mm)

Dimensiuni (Golf V)

Lungime/latime/inaltime (mm) 4204 / 1759 / 1485

Ampatament (mm) 2578

Ecartament (mm) 1539 / 1528

deci..pe undeva pe acolo ar tb sa fie

http://www.vw.com/rabbit/completespecs/en/us/

Modificat de gts
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Niciodata o suspensie de seri nu este atat de dura incat sa iti clantzane dintii... poate doar la Megane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-R vorbesti din auzite nu din realitate. Scuze de offtopic !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate a avut timp sa vorbeasca numai prostii pe toate topicurile... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze de offtopic si de poluarea aiurea dar chiar merita..... :icon_thumright: in locul lui imi treceam cel putin BMW in semnatura !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Merg cu geamul deschis in ultima perioada...si de cate ori trec peste denivelari mai mari, sau chiar peste bucatile alea de cauciuc menite sa te mai incetineasca... se aude un "pssst" asa... Ca si cand iese aer pe undeva :) Pana de curand nu mi s-a parut ...dar abia de o cateva luni merg cu geamurile deschise ca sa-mi dau seama.

Pe cine am intrebat mi-a zis ca e normal. :)

Am suspensie stock, CL.

Asadar...la voi face "psst" la denivelari? :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, si la mine face. Am fost la service si au zis ca sunt normale.

Dar, daca sunt normale, de ce sunt numai la stanga face si la dreapta nu?????

P.S. Am suspensii sport.

Modificat de rex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca nu face si in dreapta la fel, nu auzi tu, eu acel fasait il auzeam si la Cielo, cu geamul deschis bineinteles la viteze mici peste denivelari, e normal, lucreaza amortizoarele :rolleyes:, se mai destind si ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!