Jump to content

Suspensie Si Articulatii - Golf 5 / Jetta


cipus
 Share

Postare recomandată

Ce PR code pentru suspensie spate ai?

 

Diametru de 32mm au masinile fabricate pana in 25.04.2006 cu PR 0FG + 1KD, adica Disk Brake + Mosel manufacturing sequence.

Cod rulment 1T0598611B.

 

Tot ce este fabricat peste aceasta data sau inainte pe alte PR-uri, este rulment de 30mm.

Cod unic: 1K0598611 care din 01.06.2013 se inlocuieste cu 8V0598611 iar din 01.09.2013 se inlocuieste cu 8V0598611A.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalinmiti

PR code pt frana spate este 1KY, discurile sunt de 286mm. Din cate am gasit pe site-urile de piese autohtone erau cu codul final si 611 si 611A, avand intre ele diferentele spuse de mine mai sus... Deci ei zic ca astea 2 coduri nu sunt compatibile intre ele... Ciudat

daca iti trimit vin-ul mi-ai putea spune? Am stickerul cu coduri pr insa nu stiu care dintre ele se refera la suspensia spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pot sa decodez VIN-uri, posteaza pe topicul dedicat si cere decodare.

 

Sau pune foto cu stick-ul de PR-uri.

Le poti decoda pe fiecare la http://prsearch.planetvag.com/

 

O sa ma uit dupa PR-ul tau de discuri spate, cred ca este suficient, dar asa cum ti-am spus mai sus, cred ca se aplica acel cod unic 8V0598611A.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalinmiti

Am vin-ul decodat dar abia diseara ajung acasa. Ma voi uita pe sticker de acele coduri mai tarziu putin...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat, pentru frana spate 1KY, codul rulment este 1K0598611 care din 01.06.2013 se inlocuieste cu 8V0598611 iar din 01.09.2013 se inlocuieste cu 8V0598611A.

 

post-21653-0-89518500-1430843528_thumb.j
 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalinmiti

Acum am ajuns acasa...nu am niciun cod PR 0FG sau 1KD. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1KY ai? Daca da ramane valabil ce-am spus.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalinmiti

Da...voi lua echivalentul 1K0598611 gasit pe site-uri...cel cu 8v0.....A este cu 200 lei mai scump ca si piesa aftermarket

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piesa OE are pretul sugerat pentru dealer de 205,28€.

Avantajul este ca vine cu tot cu surub care se schimba obligatoriu, acesta separat  WHT000229A costa 4,88€, precum si cu capacul 1J0501249C - 2,5€.

 

Daca cumperi AM sa nu uiti sa cumperi surubul si capacul daca nu vin in kit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalinmiti

Vin si surubul si capacul in kit...cred ca voi lua FAG sau daca are altcineva o recomandare si mai buna... astept

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar si un rulment mai slab calitativ rezista binisor daca surubul respectiv este strans la cuplu, la fel este valabila si afirmatia ca un rulment OE se va defecta mai repede daca surubul nu este strans bine.

 

- 180 Nm şi se roteşte în continuare încă 180°

-  înlocuiţi după fiecare demontare

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat si eu de curand pe stanga spate,am ales SKF 350 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Am o problema la masina: in timpul rularii, la trecerea peste o groapa sau ceva denivelari, se aud niste zgomote metalice in spate, ca niste troncaneli. La drum drept n-am sesizat nimic dubios.

Masina, un Golf 5 benzinar de 1.6, e programata la service zilele astea... dar as vrea sa stiu din timp care-ar fi cauzele posibile, sa stiu la ce sa ma astept.

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica prima data daca roata de rezerva este stransa bine in portbagaj, verifica si protectia de tabla de la discurile de frana.

Daca zgomotele se aud cand masina este goala cel mai probabil este vorba de un amortizor.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am roata de rezerva in masina, portbagajul este gol; sunetul mi se pare ca se aude de jos. O sa verific ce mi-ai sugerat, mersi de reply.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aurelian.paratu

Colegi am si eu o problema cu masina. Rotile de pe spate imi tocesc cauciucurile dinte de fierastrau.De ceva timp am observat ca pe drumul unde sunt denivelari sau daca merg pe dunga alba intrerupta masina da sa fuga de spate. Am schimbat amortizoarele si tot mai face.Am tras de brate nu se misca si nu troncane. Ce as putea verifica? Mai am da facut unghiul de fuga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

 

Am revenit cu problema mea, se pare ca vinovata e suspensia, mai exact arcul spiral punte spate dreapta. Pare rupta o spira de sus si arcul a fugit de pe garnitura prinsa de lonjeron.

Intrebarea mea e urmatoarea: cele doua garnituri (am atasat si o poza, item 4 & 5) pe care se sprijina arcul sunt identice, indiferent de producator? Dureaza mult sa ajunga aceste garnituri (aftermarket) pe comanda, dar am posibilitatea sa iau garnituri originale si arcul separat aftermarket.

Ma gandesc ca nu cumva ultima spira, cea mai de sus, sa difere de la un producator la altul, si atunci sa nu fie bune garniturile OEM.

 

PS. E vorba de masina din semnatura.

 

9Soqcfim.png

Modificat de Lastun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piesa 4 - 1K0512149B - taler - 4,23€

Piesa 5 - 1K0512297D - patina arc - 4,23€

Preturi MSRP

 

Piesele 4 si 5 sunt universale, problema este la arcuri.

Se schimba in pereche dar pe langa acest lucru, cand le comanzi, chiar AM, trebuie sa fi atent ce cod de culoarea au (ex. 1 linie alba, una galbena, sau 1 linie alba si 3 linii cromate maro).

Acestea sunt pictate pe spire spre spate, se vad bine daca masina este pe elevator, suspensia destinsa, arcurile sterse.

 

Inainte sa cumperi arcuri AM identifica codurile originale de la tine, ca sa alegi exact exact AM-ul care se potriveste pe codul tau.

 

Ce PR code de suspensie si ce PR Code de "weight range" (0YX ?) ai?

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Dolfin

Mersi de raspuns. Codul de culoare de pe arc se poate afla si altfel decat cu masina ridicata? Din seria de sasiu etc.

 

Cele doua coduri sunt:

L02 (Suspension range 02 installation control only, no requirement forecast)

0YB (Weight range 2 installation control only, no requirement forecast)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rar se filtreaza codurile de arcuri cu seria VIN chiar si la dealer, de obicei se face identificare vizuala.

 

Daca nu-ti raspunde nimeni pana seara ma uit in ETKA sa vedem ce coduri se poat identifica.

PR code pentru suspensia spate nu cred ca este cel pe care-l urmaresc, ma asteptam la ceva de forma ... 1JA...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut specificat "suspension" si am presupus ca acel cod l-ai cerut.

Intr-adevar am si un cod 1JA - Rear shock absorption, basic design 1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru PR 1JA + 0YB codul este:

- 1K0511115BD 1 linie culoare alba si 1 linie culoare galbena

Pret recomandat: 74,26€

 

Pentru AM cauta arcuri care sa inlocuiasca exact acest cod de piesa.

Sugestia este sa incerci SH, cod identic (inclusiv cod de culoare) si pentru ca poti sa schimbi pana la urma doar unul singur daca esti constrans de buget.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Dolfin

Mersi, a fost ridicata masina pe elevator astazi (pentru alte operatiuni) si intr-adevar e galben cu alb pe spate.

O sa merg totusi pe un arc AM nou, nu vreau SH.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu nu are ce sa se strice la un arc, insa este adevarat ca depinde cum a fost utilizata masina.

 

Daca mergi pe AM trebuie sa schimbi ambele arcuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!