Jump to content

Suspensie Si Articulatii - Golf 5 / Jetta


cipus
 Share

Postare recomandată

Nicu...

 

Arcurile de ce sa le schimbi ????vrei mai jos vrei mai sport? .....sachs nu mai este ce a fost ..daca nu pui original poti sa le arunci ...mergi pe kyb oricare ar fi ele sau pe bilstein ....sachs am este slab 

Modificat de iahimmihai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua. Trebuie sa schimb mai multe piese la masina.. printre care arcurile si telescoapele. Mecanicul a recomandat sa schimb si flansele(rulmentii). Intrebarea mea pentru voi este daca intradevar trebuie schimbate si flansele si daca puteti sa imi recomandati ceva medium ca pret la arcuri, amortizoare si rulmenti. Merci! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- Amortizoare Kyb, Bilstein, nu mizez pe Sachs, am pus Monroe si is praf.

- Arcuri Sachs

- Rulmenti flanse Sachs, nu pune Kyb mi-au mancat zilele rulmentii.

- Restul daca vrei brate sau bucse, pivoti, bielete - Lemforder, nu fa greseala mea sa iei low cost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vopmihai, de ce trebuie sa schimbi arcurile?

Flansele de amortizoare se schimba pentru ca la schimbarea de amortizoare oricum se desface ansamblul suspensiei, deci ar fi pacat ca la atata manopera sa nu se schimbe si flansele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 31.10.2020 at 22:19, Dolfin a scris:

@vopmihai, de ce trebuie sa schimbi arcurile?

Flansele de amortizoare se schimba pentru ca la schimbarea de amortizoare oricum se desface ansamblul suspensiei, deci ar fi pacat ca la atata manopera sa nu se schimbe si flansele.

Salut, arcurile sunt rupte.. Multumesc de raspuns! 

On 31.10.2020 at 21:17, Ciurdea Ionut a scris:

- Amortizoare Kyb, Bilstein, nu mizez pe Sachs, am pus Monroe si is praf.

- Arcuri Sachs

- Rulmenti flanse Sachs, nu pune Kyb mi-au mancat zilele rulmentii.

- Restul daca vrei brate sau bucse, pivoti, bielete - Lemforder, nu fa greseala mea sa iei low cost.

Salut, mi s a propus: arcuri sachs, amortizoare sachs, si flanse tot sachs. capete de bara lemforder. Ce parere ai? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In afara de amortizoare e ok ....sachs doar de fabrica 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vopmihai, e ok mai putin amortizoarele sachs, personal sunt de parere ca nu este necesar sa cumperi toata flansa, este de ajuns doar rulmentul si e ok sachs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Ce este tampon echilibror? Cica ar fi rupte si se aude o pocnitura pe partea stanga. Masina este cea din semnatura, va rog dati-mi un cod. 

Modificat de ovidiu_vr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Va salut! 

Am si eu o problema la masina, cand franez usor se aude un cloncanit sub masina, doar la franare, eu am suspectat cadrul, am strans ieri toate suruburile de la cadru si bascule si tot se aude, mentionez ca masina franeaza normal, este stabila pe viraje. Banuiesc ca ceva se misca metal pe metal la franare dar nu imi pot da seama ce. Aveti vreo idee ce sa verific ce sa schimb? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutari! Are cineva de aici suspensia sport din fabrica? Este normal sa fie atat de tare? Imi cad plamanii la speed bump-uri. Masina parca "te arunca" cand treci peste speed bump-uri si se aude un zgomot de amortizor. Se aude fix precum amortizoarele de hayon cand il deschizi, acel "fasait", trebuie inlocuite sau e de la bucse, ceva? Ma gandesc ca imi trebuie suspensie sport identica daca e sa-mi schimb..Golf 1.6 8v din 2006.  Are o tendinta de a subvira la 80+ km/h

Modificat de Bogdan-97
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am suspensia sport din fabrica si asa este, te zdruncina mai tare  ....dar reduc viteza la denivelari ca sa nu deranjezi pietrele de la rinichi 😀

In anumite situatii a inceput sa se auda si la mine un zgomot pe spate, am gasit protectiile de plastic de la amortizor ca s-au desfacut (cred ca este o garnitura din spuma poliuretan, habar nu am 

Cu ceva ani in urma m-am documentat un pic ca sa ma pregatesc pentru atunci cand aveam sa le inlocuiesc si eram hotarat sa merg pe Bilstein: 48-135238 - BILSTEIN B16, a mai pus cineva asa ceva pe Golf 5?

 

1214117322_Bilstein48-135238-BILSTEINB16.thumb.png.c805afebf6a572c2862873b370289664.png

Amortizor spate stanga.png

Amortizor spate dreapta.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Va salut, ce parere aveti de amortizoarele bilstein b4 pt un golf 5?

Am arcuri eibach pro kit si as vrea sa fac un refresh si la amortizoare iar pe spate am amortizor clasic cu ulei si doresc sa pun pe gaz cum este si pe fata ca sa fie putin mai stabila pe viraje

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!