Jump to content

Aparat De Presiune - Cu Apa


WRC
 Share

Postare recomandată

debit mare ai si la furtun. dar nu ai presiune.

presiune mare, fara debit - la fel nu e ok.

trebuie un echilibru...cum spune si Toni trebuie sa ai macar 130 bari presiune si debit cat mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ne vom rezuma la un k7...am fost de l-am vazut in Dedeman...

Nu prea ma incanta pistolul cu display LCD dar am vazut ca toate au asa...indiferent ca este normal sau premium...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum vechiul Karcher m-a lasat, i s-a spart pompa, acum trebuie sa cumpar alt aparat. Ce parere aveti despre aparatele pe benzina? De exemplu https://www.emag.ro/aparat-de-spalat-cu-presiune-waspper-207-bar-4-timpi-8-6-l-min-w3000hb/pd/DRLJFDBBM/?X-Search-Id=6ce8107a244c899fcbe4&X-Product-Id=17891257&X-Search-Page=1&X-Search-Position=1&X-Search-Action=view .Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

48 minutes ago, Laurentiu_LWR said:

Cred ca ne vom rezuma la un k7...am fost de l-am vazut in Dedeman...

Nu prea ma incanta pistolul cu display LCD dar am vazut ca toate au asa...indiferent ca este normal sau premium...

Daca nu ai nevoie de accesoriile de la Kaercher, cam la aceeasi bani poti lua un Kranzle 1050 TS, chiar daca pe hartie e putin mai slab. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au dealer/service pe Ro?ca eu nu am gasit nici macar preturi...:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://kranzle.ro/categorii/curatitoare-cu-inalta-presiune/-/-/232

eu am un Kranzle K145T, vechi de cand lumea (are vreo 10 ani de spalatorie), eu l-am luat SH. Merge impecabil, cu toate ca mai pierde ceva ulei pe la antrenorul mecanic al pistoanelor. El trebuie folosit culcat, sa se unga placa, insa fusese folosit doar in picioare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

20180115_133427.thumb.jpg.c95cbd3f9b010cff2f854cda946eb8b8.jpg

Am luat pana la urma K7 Premium full control plus...

Nu am apucat sa vad ce poate pentru ca vremea nu prea iti permite...:))

Doar ce am bagat apa in el si l-am butonat putin sa vad ce comenzia are...

Mai sunt posesori de K 7 sa schimbam niste impresii?

M-ar interesa partea de accesorii...si partea de samponare...am vazut ca exista acea duza dar K7 are si un orificiu unde bagi direct sticla de sampon...

Care este diferenta?Ce varianta este mai buna?

 

Modificat de Laurentiu_LWR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am bagat azi apa in K7 sa vedem ce si cum...

A fost docamdata doar o presapalare...deoarece inca nu am luat sampon...nu stiu daca sa iau doar sampon sau si lance speciala de spumare...

Dupa cum spuneam are orificiu special unde se infige sticla de solutie sa isi traga singur putandu-se seta de pe pistol concentratia...

5a60ee31ad169_20180116_1058561.thumb.jpg.3c3235463b5668c6a6a07116ff27b304.jpg

Tot de pe pistol se poate seta presinea...mai tare sau mai incet...in functie de ce vrei sa speli...

5a60ee847d41a_20180116_1059051.thumb.jpg.2caa6312d13008d5f209e87a5ff1d4f4.jpg

La maxim curata cam asa...ceea ce imi pare ok pentru o prespalare...urmand dupa aceea spuma...clatire...sampon...si finalizare...

5a60ed5d9e3eb_20180118_1549391.thumb.jpg.9ac1661e7a55d3c63bd62df5f61ff92b.jpg

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vrei sa speli corect masinile de firma?

daca nu, ia un bidon de spumare (nu ala de sampon al lor) si o spuma activa. in proportie mare ,iti faci treaba decent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu fac diferente intre masini...nu conteaza ca e a mea sau de firma...cu ambele ma comport la fel... :))

20180119_152508.thumb.jpg.142c1866692f78408422c584eac3a85c.jpg

Am luat deja detergent de la ei...urmeaza sa vad si cum este...

Modificat de Laurentiu_LWR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam ai nevoie de spuma activa nu stiu daca un detergent va face treaba

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are nimeni aparat de spalat pe benzina ? Merita achizitionat un astfel de aparat pentru a spala 2 masini pe spatamana ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merita!Eu spal doua masini cu Makita hw 111/Octavia si Suzuki Samurai/dupa o iesire in off road se aduna 2roabe de noroi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aveti idee , un aparat nu foarte destept dar care sa traga apa dintr-un butoi , galeata , etc , deci nu alimentat la apa curenta ?

mi-ar fi util la tara dupa ce merg la pescuit si masina se umple de praf , sa o curat asa de forma 2-3 minute , ca apoi iar se umple de praf

iar acolo unde e locul cel mai bun de facut balta , nu e apa curenta , dar am butoi cu apa curata pusa la incalzit ptr flori si legume

am vazut ca are Karcher la K4 ~ K7 facilitatea asta dar nu merita investitia ptr 2 luni pe an si 10 spalari

stiti ceva mai ieftin ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tavitara eu am facut mai demult un test cu un Bosch Aquatak 10 si tragea apa din galeata.

cred ca toate pot functiona asa. eventual pui butoiul pe un scaun sa ai "cadere"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pare ca din cele ieftine , Bosch AQUATAK 33-11 1300 W trage apa din butoi , fara sa aiba nevoie de cadere

deci exista variante ieftine , multumesc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

@snapisrl, de la K5 in sus, toate au pompa de aluminiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un aparat Lavor si m-ar interesa sa iau un furtun de presiune de 20m. mi-ar fi mult mai comod sa las aparatul intr-un loc fix cu apa si curent la indemana decat imi este sa intind la fiecare spalare cablul de curent si furtunul de apa.

se potriveste oare cel de la Karcher la mufarea pe aparat si pe lance? ca gasesc pe olx la preturi bune sh.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e simplu, mai ales ca esti din Buc : cu furtunul de la Lavor te duci in magazinele de bricolaj si il mufezi la un Karcher (sunt destule expuse pe raft)

iarna ai grija sa nu lasi furtunul pe afara cu apa in el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 19.01.2018 at 15:27, Laurentiu_LWR a scris:

Eu nu fac diferente intre masini...nu conteaza ca e a mea sau de firma...cu ambele ma comport la fel... :))

20180119_152508.thumb.jpg.142c1866692f78408422c584eac3a85c.jpg

Am luat deja detergent de la ei...urmeaza sa vad si cum este...

Am vorbit si la telefon dar scriu si aici:

Eu am K4 si treaba sta cam asa: 

 

- Samponul de la Karcher necesita si frecare cu buretele. Altfel...nu faci nimic. 

- Spuma nu o face cum trebuie daca se conecteaza bidonul cu spuma direct la aparat. E apa de ploaie...cu niste clabuci. 

- Ai nevoie de lance de spumare. Cu cat mai buna cu atat mai bine face spuma. 

- Pe langa lance, conteaza si detergentul folosit. Cu lance si detergentul Karcher...face spuma destul de slabut si foarte lichida. Cu un detergent de la MAFRA...mult mai groasa. Cu ceva spuma activa sigur ar face spuma mult mai groasa. 

- Lance de spumare. Sunt 2 modele la Karcher - una la 100 si ceva de lei (mare tehnologie dar de fapt e o prastie de lance) si una la 60 lei (foarte decenta pentru pretul ei). 

Eu folosesc lance de spumare la 60 lei...dupa cateva experiente negative cu cea de 100 si ceva de lei cu care am ajuns in service si cei de acolo au zis: luati-va aia mai ieftina ca nu aveti treaba cu ea. La astea...daca merge una din 10 e bine.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu la ceea ce spune @Emy D referitor la samponul K. Este pistol cu apa! Incearca cu o spuma activa de la Mafra

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!