Jump to content

Aparat De Presiune - Cu Apa


WRC
 Share

Postare recomandată

Am sunat la reprezentanta si au acest ulei dar la pret de cca 90 lei/L plus curier ajunge pe la 100. Am inteles ca in motor se pun cca 200ml deci restul pana la 1L ar fi inutil si cam scump. Am sunat la service-ul de la noi, care reprezinta si Karcher si surpriza, "nenea" de acolo a zis sa pun ulei de motor 15W40 cca 200ml. Nu stiu ce sa mai zic; uleiul indicat in link, din traducere se pare ca e un ulei de transmisie pentru pompe de turatie mare. La service indica ulei de motor; daca e totusi cineva care a inlocuit acest ulei sunt curios daca merge motorul fara probleme ulterioare, cu ulei de motor.

 

pune linistit 15w-40. La al meu Kranzle, in carte scrie chiar 15w40. Si tot pompa de bronz are.

http://kranzle.co.uk/Use.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant link-ul. Vad ca scrie si cantitatea de ulei care se pune in functie de model. La Karcher n-am gasit asa ceva. Mi-a zis cel de la service ca daca pun prea mult ulei se dilata la cald si se poate deteriora pompa. Da nu mi-a zis cat trebuie sa pun, a zis ca el stie din experienta (dupa ochi), asa ca e cam loterie, la noroc. In link-ul indicat mai sus scrie la Kranzle. Ma asteptam si de la o firma ca si Karcher sa dea asemenea indicatii...

L.E. Daca tot scrie despre ulei, sa inteleg ca este prevazut sa fie schimbat la un anumit interval? Are locas pe unde se scoate si inlocui eventual? La Mine nu am remarcat asa ceva, mie mi-a curs cand am incercat sa desprind pompa de pe motor pe la zona de imbinare; tot pe acolo am completat pana a inceput sa  curga afara; dar cel de la service a zis sa-l inlocuiesc pe tot sa nu las asa amestecat cu ce mai era in motor si sa nu pun prea mult  ( nu a curs tot cand am desfacut,decat o parte).

Modificat de goofy4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune o intrebare la dealer/service sa ai un raspuns ok.

"la ochi" nu merge.

e pacat sa strici un seria 7 (nu bmw :) ) pt 200 ml de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare logic ce ti-au spus cei de la service.

Exista o anumita cantitate care se baga. E ca la orice angrenaj. Prea mult poate face pagube.

Legat de amestec... de asemenea. In niciun motor nu e bine sa amesteci uleiurile. Il inlocuiesti.

In privinta inlocuirii periodice a uleiului... s-ar putea sa ai dreptate. Nu cred ca un ulei e lifetime (cum spun cei de la bmw pentru cutiile lor de viteze).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune o intrebare la dealer/service sa ai un raspuns ok.

"la ochi" nu merge.

e pacat sa strici un seria 7 (nu bmw :) ) pt 200 ml de ulei.

Dealer-ul e in Bucuresti; nu se pricep au zis sa intreb un tehnician; la service-ul de la noi asta mi-a zis ca el "stie" dupa ochi; daca am insistat cat e totusi a zis sa pun cam 2 „deț-uri" .In DEX  „deț” este pahar de tuica de 25 sau 50 ml, asta ar fi cam 100ml sau 50.... Deci alta dilema. In link-ul indicat de colegul de mai sus la aparatul Krantle in f. de model se indica cca 200 ml, dar probabil difera motorul. Eu cand am completat ce a curs am pus cam 80 ml pana la plin. Dar mai era ceva ca mai curgea daca-l lasam. Oricum nu l-as duce la service sa-mi puna ei uleiul la cine stie ce pret cu manopera daca un tehnician mi-a dat un astfel de raspuns ambiguu. Mai caut sau astept poate stie cineva care s-a lovit de problema asta. 

@COSMIN despre o inlocuire periodica nu scrie nimic in manualul de utilizare. M-am gandit eu facand comparatie cu aparatul Krantle din link-ul de mai sus unde se indica si tipul de ulei si cantitatea. La modelul de mai sus se indica schimbarea la un nr. de ore; poate are si orificiu prevazut pentru asta; la K7.91 nu am vazut. La modelele noi am vazut ca scrie ca au ceva ochi de vizionare a nivelului de ulei.

Modificat de goofy4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca in Cluj sunt vreo 2 dealeri Kaercher.

La unul in Floresti am fost eu. Vorbeste cumva cu un meserias de-acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De pe site-ul oficial am luat, singurul service reprezantanta Karcher e Epinvest, in Floresti; cu ei am vorbit.

Am gasit ceva aici https://www.youtube.com/watch?v=q2c2uUlP13s la min. 5.39 arata cat ulei se pune. Pompa seamana cu cea de la mine, doar ca asta e de pe un Karcher cu motor pe benzina, la mine e montata pe motorul electric. Eu nu am luat jos partea cu arcurile, doar am desfacut putin suruburile (cele4) si tot pe acolo am completat inapoi uleiul pana la plin daca am vazut ca a curs, ansamblul motor pompa fiind in pozitia orizontala. Deci nu e ok,am pus prea mult. Daca e asa ca in video, probabil ca nu e prevazut sa se schimbe uleiul la un anumit interval decat in caz de interventie/reparatie. Dupa flaconul din care toarna ulei pare a fi de motor; uleiul special de la Karcher e la 1L si are eticheta galbena.

Modificat de goofy4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o intrebare ca sa fie.... La mine la Krnazle am "ochi" de nivel. NU exista asa ceva si la tine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am remarcat. Pompa arata ca in clipul de mai sus unde am indicat cum toarna uleiul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

K5-ul meu spala gainatul de pasare doar din presiune. Insist cam 3-4 secunde pe zona inmuiata in prealabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca il lasi la Epinvest sa ai grija.

Eu am un K5 care avea ceva probleme cu 2 sapatamani inainte sa iasa din garantie si l-am dus la Epinvest unde mi-au zis ca au deblocat regulatorul de presiune dar sunt convins ca problema este de la pompa si cum garantia era pe sfarsite s-au gandit sa nu inlocuiasca pompa.

Despre modul cum s-au comportat consilierii de la receptie si despre faptul ca l-am ridicat plin de zgarieturi (in conditiile in care aparatul era intr-o stare impecabila fiind folosit doar de vreo 10 ori) nici nu mai vorbesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

K5-ul meu spala gainatul de pasare doar din presiune. Insist cam 3-4 secunde pe zona inmuiata in prealabil.

Am specificat ca nu am insistat foarte mult pt. ca oricum dau si cu peria din dotare. Ce este cert, oricum as spala, fara perie sau spuma daca este murdarie pe caroserie depusa bine, in timp (in partea de jos lateral si spate in special, unde arunca rotile murdaria cand ploua) tot raman urme, nu e perfect. Probabil ca daca insist mult, inmuiat cu multa apa, curata dar cum scot deocamdata apa manual din fantana pt. a alimenta butoiul (pana o sa montez hidrofor)  prefer sa dau si cu peria pentru a nu consuma prea multa apa. K5 vad ca are presiune asemanatoare cu 7.91 al meu asa ca n-ar trebui sa fie diferente.

@Septimiu, multumesc de info. Banuiam dupa cum am discutat cu tehnicianul la telefon ca nu e ca in vest pe acolo asa ca o sa inlocuiesc eu uleiul ca e relativ simpla desfacerea pompei. Nu eram sigur de tipul de ulei si cantitate dar cu informatiile acumulate o sa ma descurc. Poate sunt paranoic dar m-am gandit si eu ca poate-mi inlocuiesc pompa cu una mai uzata (aparatul meu e putin folosit la anii lui) sau alte "greseli" tipice pe la unele service-uri. In caz ca se va strica ceva vreodata o sa-I evit si incerc acolo in Baciu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Eu mi-am montat si statie de dedurizare a apei ca sa nu am probleme cu calcarul.

Pot sa las masina fara sa o sterg si nu raman urme foarte vizibile. Recomand la toata lumea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Ne recomanzi si un model? Eu am probleme cu calcarul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu, da ne mai multe detalii, eu daca nu sterg masina mereu raman urme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Nu e vorba e un model anume. Orice statie de dedurizare face aceasi treaba si anume sa opreasca calcarul care e periculos pentru orice aparat, robineti, si materiale care intra in contact cu apa.

 Eu am montat un model de capacitate mai mare, ca sa acopere consumul de apa al intregii case (Atlas Filtri ~3000 lei).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Filtrul cu polifosfati o fi bun pentru curte exclusiv?

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei sa te feresti de calcar, polifosfatii nu elimina calcarul din apa, doar opresc tendinta de depunere.

apa nu va fi potabila.

vrei pt a nu avea pete de calcar pe masina la uscare sau pt a nu se depune pe motorul pompei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si una si alta.Daca folosesti polifosfati alimentari este si potabila dar nu doresc decat pentru furtunul de gradina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Cosmin a ajuns Zipper-ul?

:icon_cheesygrin:

42909341QFB.jpg

 

Goofy, uite aici cat ulei trebuie bagat:

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai numai o poza?! :( teaser pic,nu faci un video unboxing/use ceva sa ne clatim si noi ochii ca nu am gasit absolut nici o informatie despre brand,parca ar fi unknown.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

E de aseara de cand am primit-o.

Ma ocup zilele astea ca parca acum s-au adunat toate pe capul meu...

Am vazut ca-s foarte putine review-uri despre ele. Ma bucur ca am reusit s-o iau la pretul vechi (189E). Imediat dupa, s-a scumpit cu 30E.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

L-am probat azi. Nu m-a impresionat.

E ok, dar e departe de un aparat profesional din spalatorii.

Face treaba ok, are furtun de 8m (nu 5m cum scrie in documentatiile online), e mult mai silentios decat un Kaercher, dar ca si caracteristici eu as zice ca-i cat un K5.

Pretul care l-am dat eu pe el il merita. Dar deja 220, 230E + transport... nici vorba.

Ma intreb ce facea un biet Parkside...

 

42929583JYU.jpg42929582jxM.jpg

 

 

PS: si curenteaza daca priza de alimentare nu are impamantare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci pentru feedback,pare slabut.duza este cumva reglabila?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!