Jump to content

Aparat De Presiune - Cu Apa


WRC
 Share

Postare recomandată

Treaba sta in felul urmator.

La toate modelele de aparate cu presiune nu ofera date certe doar ceva de genul "145bar max". Parerea mea este ca un aparat Karcher se apropie de valorile descrise.

Am aceasta parere ca sunt la al doilea aparat de presiune si am mai cochetat cu altele. Primul aparat a fost un "no name" care s-a stricat dupa 2-3 ani. Al doilea aparat este un Karcher  k5 care la momentul cumpararii avea valori aproape egale cu cel "no name" dar diferenta la lucru este imensa. Detin acest aparat de 4 ani in care nu s-a stricat absolut nimic la el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La toate modelele de aparate cu presiune nu ofera date certe doar ceva de genul "145bar max".

Si Kaercher e in aceeasi categorie. Oriunde te uiti, scrie doar presiunea maxima/debitul maxim.

Doar putina neatentie si cumperi cu totul altceva decat crezi.

Dar o sa-mi astept randul la Zipper. Prietenul care mi-l trimite, lauda firma Zipper ca fiind un producator cautat in Germania pentru calitatea sculelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

 La K5 se poate pune furtunul pe rola cum e la K7 din filmuletul de mai sus?

Mi-e atat de greu sa strang furtunul de la pistol.... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folosesc relativ frecvent (sa zicem ca medie de 2 ori pe luna) la spalat masina/barca/moto un K5. Deoarece nu mai functiona cum trebuie, pana la momentul la care nu a mai functionat de loc (pompa mergea dar nu mai facea presiune) am dus aparatul la garantie (mai avea 1 saptamana din cei 2 ani de garantie). S-a inlocuit complet pompa.

La alta locatie folosesc ceva mai rar (de 2-3 ori pe luna in lunile fara zapada) un bosch aquatak 100 pt spalat o motocicleta de teren (noroi mult, bine ascuns in locuri mai inaccesibile). Bosch ul il am cam de 5 ani, cu aproximatie. Am mai avut unul identic dar care s-a stricat deoarece a fost depozitat intr-o magazie fara incalzire si a inghetat apa in le (pistol si pompa sparte).

F rar mai folosesc si un karcher tip "poseta", gama cea mai mica pe care o gasim in comert.

Strict din experienta mea, nu merita K5 pretul aprope dublu fata de aquatak 100 (sau 110, nu sunt f sigur). K5 a fost undeva la 1450 lei, aquatak, in jur de 750.

Pentru spumare nu prea vad rostul unei lancii dedicate, un recipient de 8 litri in genul celui pot stropit pomii e perfect si are consum mult mai mic de substanta activa. Pt spalare am incercat si mafra si kymicar, mafra nu facea mai nimic, indiferent de cat de murdara era masina/barca/moto. Ca era si mi scumpa mafra nici nu mai zic :)

Amestecul il fac undeva intre 1/8 si 1/10, fara o regula

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt spumare exista rost, cand dai din vermorel pulverizezi lichid, nu spuma. acesta curge mai repede de pe masina fata de spuma care sta mai mult si actioneaza.

la spuma ai grija cu amestecul, din cate stiu producatorul recomanda altceva (kimicar). produsele lor sunt mai agresive.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare baieti,astazi am trecut la un aparat de spalat cu presiune pentru masina mea (Black&Decker PW1700SUPREME, 1700 W, 130 Bar, 370 l/h) dar dupa cum am si citit si in acest post lancia de spumare cu acel bidonas lasa de dorit... si asa e,ce sfaturi imi puteti da legat de cuplarea unei duze de spumare de la Kärcher pe acest black and decker?si daca are efect,mersi.

Modificat de alecs.ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

esti din Timisoara, cu 179 lei iti iei o lance buna si nu mai iti bati capul.

 

altfel, incerci lucruri mai ieftine si dupa ce iti dai seama ca nu fac treaba, tot acolo ajungi.

 

suni la acest nr.0727 206 806 ii spui ce aparat ai, si cu 179 lei ai luat ceva bun.(te intalnesti cu el in oras, el sta in Giarmata vii)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu Utiu

De Masina de spalat cu presiune Black&Decker 1500W 120B stiti ceva? E suficient de buna si puternica pt spalat masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut bidonul de spumare kaercher (cel cu robinet pt densitate spuma) si l-am folosit pe un aparat Bosch Aquatak, folosind un adaptor luat din Praktiker. daca retin bine, aveau adaptoare si pt black&dekker (vreo 20 lei).

am fost multumit de spuma facuta, desi aparatul meu era mai slabut, avea 90-100 bar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tind sa-i dau drepatate lui muale, in sensul ca tb cumparate "chestii" separate, ca un lego, si apoi ansamblata, ca intr-un final sa ai un aparat cat de cat ok...trebuie gasita combinatia ideala, ca sa obtii un produs calitate pret cel mai bun...

Modificat de waf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru sfaturi,eu nu am acea lancie de la Karcher si costa undeva la 70-80lei plus adaptoarele asa ca am sa incerc sfatul lui adifox sper sa isi faca treaba sa nu dau banii degeaba:) ca mai am una acasa cea de la black and dacker si e degeaba...

Voi ce spuma activa folositi?Reusiti sa faceti pe masina voastra spuma asa ca frisca cum fac la spalatorie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

 

Cosmin a ajuns Zipper-ul?

Sunt curios cum este.

Tocmai ce am comandat si eu unul din Austria :) (222 euro + 6.95 eur transport in Austria). Dureaza 5 - 7 zile livrarea si la sf lunii mi-l va aduce cineva acasa.

 

Sper sa fie conform asteptarilor

 

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alecs, spuma de la spălătorie (aia frișcă) e făcută cu nebulizator (o butelie cu soluție și aer comprimat). Din aparat cea mai groasa spuma o faci cu minim 130 bari și lance CYC (eventual apa calda și spuma de calitate).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti multumesc pentru sfat Muale,aparatul are 130 bari deci mai ramane acea lance sa o detin si o spuma buna,de acea va intreb pe voi ce tip sau marca de spuma folositi voi?

Eu am cumparat la 1l o spuma super activa cica asa ii zice pe sticla dar sunt dezamagit de ea...e alba la culoare iar din cate am vazut pe la spalatorii folosesc de culoare roza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La spuma nu contează culoarea. E pusa doar sa ia ochii (spuma în 3 culori la spălătoriile automate). Este mai important ph-ul (sa nu afecteze elemente cromate, plastice sau sa curețe eventuala ceara de pe masina) și puterea de curatare/înmuiere a mizeriei. Eu am autobrite magifoam . Alta care îmi vine în minte- Valet pro. Ceva mai accesibila este cea de la mafra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin a ajuns Zipper-ul?

Sunt curios cum este.

Tocmai ce am comandat si eu unul din Austria :) (222 euro + 6.95 eur transport in Austria). Dureaza 5 - 7 zile livrarea si la sf lunii mi-l va aduce cineva acasa.

 

Sper sa fie conform asteptarilor

 

Numai bine

Al meu inca nu. Hai ca esti mai rapid ca mine. Chiar is curios si eu ce treaba face. :)

Te rog sa revii cu impresii de cum il pui la treaba. 

 

Ai luat HDR230, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

HDR 230 am luat.

Undeva prin 1...2 mai ar trebuii sa ajunga la mine.

Ma intreb cum va fi cu garantia.

Putine magazine d ela noi il vand si ma gandesc ca ar trebuii sa se poata face garantiile si la noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci o primesti inaintea mea...

Garantie in Ro nu exista, am intrebat eu. In caz de nevoie, se repara contra cost. Cel mai apropiat dealer e in Ungaria.

Dar se gasesc piese pentru ele. Mai greu, dar se fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astept pareri dela voi baieti (Cosmin si adij) in legatura cu zipper-ul...

 

imi puteti spune pretul pe care l-ati platit ?

 

la noi am gasit cu aprox 1300 ron

 

 

http://sculewebshop.ro/index.php?option=com_virtuemart&Itemid=28&page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1644&category_id=55&utm_source=price-ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe mine m-ar interesa sa stiu si cat a fost transportul...ca sa avem aceeasi baza de comparatie..

 

din cate stiu, amandoi, atat Cosmin cat si adij, au apelat la altii pt transportul catre Ro... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Cateva posturi mai sus aveai si costul transportului:

 

Salut

 

Cosmin a ajuns Zipper-ul?

Sunt curios cum este.

Tocmai ce am comandat si eu unul din Austria :) (222 euro + 6.95 eur transport in Austria). Dureaza 5 - 7 zile livrarea si la sf lunii mi-l va aduce cineva acasa.

 

Sper sa fie conform asteptarilor

 

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi interesant un test comaparativ cu karcherul...

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

transport catre Au.

colegul intreaba in Ro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare destul de evident ca ii este ulterior adus de o cunostinta  dar daca trebuie sa facem teoriea chibritului...

Oricum daca isi pune astfel de probleme acum iti dai seama ce o sa faca daca trebuie doamne fereste sa il trimita la garantie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!