Jump to content

Aparat De Presiune - Cu Apa


WRC
 Share

Postare recomandată

Bai fratilor, cine are posibilitatea, pe timpul verii sa-si spele singur masina (cine are curte etc.), va recomand cu incredere sa va achizitionati aceast aparat.

Eu unul, am cumparat unul luna trecuta si ardeam de nerabdare sa-l testez....zis si facut. In acest week-end am fost la curte si pe un frig zdravan ~ 5 grade (in nici un caz vreme de spalat masina), m-am apucat de treaba (mentionez ca aveam si solutie ecologica profesionala Ma-Fra):

Rezultatul?

Absolut fantastic !!!

Dupa opinia mea nu mai merita, nici in ruptul capului, sa mergi pe perioada timpul cald, la nici o spalatorie auto.

D-abia astept urmatorul week-end...:lol:

Aparatul a fost achizitionat de la Plus si a costat 180 RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am un astfel de aparat pe care vara il folosesc cu mare placere si pot sa spun acelasi lucru: merita 100%!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca aveti si celelalte "accesorii" (adica o laveta semiumeda pentru sters, o perie textila pentru indepartarea mizeriei mai accentuate,solutie pentru innegrirea cauciucurilor si de ce nu, si niste ceara) va garantez eu ca la nici o spalatorie auto nu veti obtine calitatea de acasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nicky, toate aceste accesorii se gasesc foarte usor, spre exemplu laveta am luat-o de la o spalatorie ca mi s-a parut mie mai smechera si am dat 5 Ron pe ea, si sterge de milioane....si assa mai departe.... :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

accesoriile da, dar unde gasesti curtea cu apa si canalizare???

ca eu si asa mi-o ceruiesc si dgresez singur.

daca cineva are disponibil asa ceva platesc eu tot deranjul, decat sa mai merg la spalatorie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aparat de spalat sub presiune; in genul celui din poza :lol:

post-3949-1173630538_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune cineva o poza cu aparatul asta plus? sau un link?

Problema mea este cum amesteci solutia speciala cu apa ? Are bidonas special? :lol: Si eu vara asta intentionez sa-mi iau.

S-a mai discutat despre astfel de aparate aici: http://vwforum.ro/index.php?showto...11675&st=20

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu amesteci solutia cu apa. Procedezi ca la spalatorie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 180 RON are si bidonas de solutie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la spalatorie o amesteca.

In cazul solutiei mele 10-20ml solutie la 10 l apa. (e f. concentrata). Se da cu spuma alba pe masina - se lasa 5 min si se da cu apa. Toata mizeria se duce.

La spalatorie au un fel de buteliute in care fac amestecul Am inteles ca exista aparate (peste 300 ron ar costa) la care poti atasa intr-un recipient de pe pistol solutia (se da pe pozitia low presure) si dai cu spuma pe masina.

Cam genul asta de parat ma intereseaza pe mine. Are cineva detalii?

Ar mai fi varianta sa iau un pulverizator de mina + aparatul recomandat de voi (care inteleg ca merge doar pe presiune mare si atat).

E si asta o solutie la fel de eficienta dar mai putin "mecanizata". Un pic de "sport" nu strica :Driver: :Driver:

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aparatul pe care l-am achizitionat eu, are si bidonas separat pt. solutie, dar mie nu prea mi-a placut cum pulverizeza, datorita faptului ca mai mult stropeste decat pulverizeaza... :blink:

Mai exista varianta ca solutia sa fie pulverizata dintr-un bidonasd special de pulverizat (gen solutie spalat geamuri, etc.), dar intr-adevar pt. intreaga caroserie se cam face scurta la man..:)

Cea de-a doua varianta pt. pulverizat solutie, ar fi un aparat de stropit pomii primavara, dar astadoar daca exista pt. ca nu cred ca mai merita si aceasta investitie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt in comert niste pulverizatoare de 2l. care nu costa decat vreo 10 roni.Eu le folosesc cand mai dau cu ceara dar cu solutie nu le-am incercat.Cu prima ocazie am s-o fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ne invartim in cerc :)

Alooo !! E cineva care deja foloseste aparatul in mod curent si are si functie de amestec?? (pe langa cea de stropit cu presiune pe care o au inclusiv entry-level-urile??)

Ca daca nu ma duc la unul cu loganul din fata blocului si il intreb pe ala... are un Bosh si spala masina cu el din cand in cand.

Nu vreu sa dau 1-2 mil mai putin si sa vad dupa cu nu face ce vreau.

Sper si eu sa nu ajung acolo dar se pare ca nu am incotro...

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc un aparat in genul asta....numai ca e mai profesional. E marca Karcher (sper ca am scris corect) dar este pe motorina. Are si rezervor separat pentru solutie si este excelent. Am folosit un timp, cat acesta a fost putin stricat unul electric tot de la Karcher si am fost total dezamagit. Nu incalzea destul de bine apa, nu era eficient cu aceeasi solutie iar presiunea...ce sa zic era mult mai mica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ne invartim in cerc :somnmare:

Alooo !! E cineva care deja foloseste aparatul in mod curent si are si functie de amestec?? (pe langa cea de stropit cu presiune pe care o au inclusiv entry-level-urile??)

Ca daca nu ma duc la unul cu loganul din fata blocului si il intreb pe ala... are un Bosh si spala masina cu el din cand in cand.

Nu vreu sa dau 1-2 mil mai putin si sa vad dupa cu nu face ce vreau.

Sper si eu sa nu ajung acolo dar se pare ca nu am incotro...

Da, are bidonasul pt. solutie, care este diluat in mod automat (daca se vrea), de catre aparat, dar dupa cum am scris si mai sus, mai bine un aparat separat de pulverizat (poate fi folosit pt. solutie absolut orice recipient care pulverizeaza) - bineinteles ca trebuie cunoscuta dilutia solutiei...:Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci,

Adica nu poti sa reglezi tu cate parti de solutie si cate de apa sa amestece si mai bine folosesti pulverizatorul manual??

Asta confirma ce am inteles de la un "profesionist" in materie de spalatorie.

Mai exact "reglezi" concentratia manual si o imprastii cu un pulverizator - daca nu ai un aparat f. bun (gen karcher, bosh etc)

Chiar si cu aparate profesionale - de multe ori sunt circuite diferite (aparate diferite - pt. amestec si spalare cu presiune)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma nene!

dar curte, curte cu canalizare si apa unde GASESC?!

ca aparate d-astea sunt pe alese....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu e departe magazinul cora / pantelimon - eu in zona aia ma duc; (nu stau acolo dar acolo am loc de desfasurare). (curent, loc de desfasurare,apa)

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc.

nu vreau sa fac nasoale, dar este cam departe. nu asta ar fi de fapt problema principala, ci deranjul daca zici ca nu esti la tine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, eu am un bosch pe care il folosesc cam de patru ani fara probleme

daca folosesti sampon auto poti pune solutia (diluata) de sampon in rezervorul aparatului dar daca folosesti spuma activa trebuie pulverizata cu o pompa speciala care costa intere 20 si 50 de ron

va recomand cu caldura aparatul Masina de curatat cu inalta presiune AQUATAK 120i de aici:

http://www.expotehnica.ro/?page=cat&show=57

in 4 ani de spalat masina sigur s-a amortizat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, eu am un bosch pe care il folosesc cam de patru ani fara probleme

daca folosesti sampon auto poti pune solutia (diluata) de sampon in rezervorul aparatului dar daca folosesti spuma activa trebuie pulverizata cu o pompa speciala care costa intere 20 si 50 de ron

va recomand cu caldura aparatul Masina de curatat cu inalta presiune AQUATAK 120i de aici:

http://www.expotehnica.ro/?page=cat&show=57

in 4 ani de spalat masina sigur s-a amortizat

deci unde gasim pompa speciala pt spuma activa cu pret intre 20 si 50 ron??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci,

Adica nu poti sa reglezi tu cate parti de solutie si cate de apa sa amestece si mai bine folosesti pulverizatorul manual??

Asta confirma ce am inteles de la un "profesionist" in materie de spalatorie.

Mai exact "reglezi" concentratia manual si o imprastii cu un pulverizator - daca nu ai un aparat f. bun (gen karcher, bosh etc)

Chiar si cu aparate profesionale - de multe ori sunt circuite diferite (aparate diferite - pt. amestec si spalare cu presiune)

Nu, in cazul aparatului pe care il am eu, nu poti regla, pt. ca pulverizeaza ce are in bidonas + ceva apa (cat stie el)..:)

Dupa opinia mea pulverizarea solutiei ar trebui facuta cu un aparat/ recipient separat....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!