Jump to content

Aparat De Presiune - Cu Apa


WRC
 Share

Postare recomandată

eu sunt de parere ca sa cumperi un karcher ieftin, te bucuri de el cat ai garantie sau poate ai noroc mai mult, dar karcher e karcher, asta e clar, am testat multe pana sa ajung sa cumpar karcher hd 5\15 Plus, scump dar sper sa tina. Am amic cu karcher K2 de 4 ani si merge ca si in prima zi...cum ti norocul. Si atentie la datele furnizate de producator ca si karcher incearca sa induca in eroare clientii spunand ca k7 are 180 bari dar e presiune maxima nu cea de lucru! Abia la seria profesionala hd spune 150 presiune de lucru si 200 presiunea max. 

Legat de accesorii sunt foarte scumpe recunosc dar cele din gama profi merita, tin mult si pot fi exploatate fara mila. 

Nu aruncati banii pe spuma karcher, nu merita, scumpa si nu face treaba cu nimic mai mult ca si cea ieftina de la PRO-X, romaneasca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok , multumesc pentru pareri. Stiu ce  inseamna presiunea specificata pe cutie vs de lucru. 

Inca nu am luat nimic, o sa incerc sa ma hotaresc intre Karcher K3 , Nilfisk C 120 si Bosch AQUATAK 35-12.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la duza de spumare karcher nu o pot lauda comparativ cu MMJC, una chinezeasca ce costa de 4 ori mai putin.  Am duza aceasta de spumare https://www.tools.store.ro/pahar-lance-pentru-spuma-activa-karcher.html si isi face treaba cu bine insa scoate spuma diluata, nu o face frisca ca si MJJC. Scoate spuma exact ca si in filmul lor de prezentare al duzei. Folosesc duza cu aparat Karcher HD 5\15 c Plus...deci presiune este

 

 

Modificat de amicull
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu trebuie sa stii cel mai bine ce te coafeaza...

Karcherul este mult mai usor de utilizat...mai silentios...accesorii mai multe...dar este mai slab...

Wassper-ul este mai puternic dar este totusi un motor...care trebuie intretinut...alimentat cu benzina(asta ar fi un avantaj ca speli masina si daca ti-au taiat curentul :)) ) ...

Nu specifica nimic de zgomot...dar in general motoarele mici sunt zgomotoase...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare!

Cum vi se pare Karcher K3 Home and Car? Are cineva? E ok?

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A cumparat un coleg de servici si nu prea e multumit de el. Eu nu l-am vazut sa imi pot da cu parerea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Am vazut ca sunt si niste Steinhaus la Emag destul de puternice. Le-a incercat cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@identitate78 Eu as merge pe Karcher pentru ca ai multe accesorii si majoritatea produselor AM au adaptor pt karcher. Eu il scot la 818 pe emag. PM daca te hotarasti la asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Mi-a venit si mie Karcher-ul K4 si multumesc pe aceasta cale lui @Mask001. Am gasit pana acum 2 variante pentru aplicarea spumei active si anume:

https://www.sculegero.ro/curatitoare-cu-presiune-spuma-activa-auto-c-1948_1949_2082/set-duza-spumare-fj-10cu-sampon-auto-karcher-p-19087

https://www.sculegero.ro/curatitoare-cu-presiune-spuma-activa-auto-c-1948_1949_2082/duza-spumanta-fj6-foam-jet-0-6-litri-karcher-p-9578

Ce anume recomandati/folositi?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FJ6 am folosit dar nu face amestecul de aer ok, spumeaza dar nu cum trebuie.

LS3 cu adaptor K este ce iti recomand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu placere @identitate78 eu mi-am luat FJ6 si sunt destul de multumit de el pt cat am dat comparativ cu LS3 care am tot auzit ca este mai buna dar nu am gasit video comparativ cu cele doua.

Aici pretul este mai mic decat siteul ala de mai sus * este fara transport (22 lei)

https://www.emag.ro/duza-spumare-karcher-fj-6-0-6-l-26431470/pd/DG49CBBBM/

Am vazut si asta la reducere dar nu stiu cat de mult merita fata de cea stock https://www.emag.ro/lance-karcher-vario-power-vp-160-full-control-pt-k7-standard-2-642-726-0/pd/DWTXS7BBM/

Modificat de Mask001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare superioara din video DAR nu ai de unde sa stii raportul spuma-apa si asta conteaza cel mai mult. Eu cu un degresant de la MA-FRA am scos spuma mai groasa decat ce scoate el pt masina aia cu FJ6.

Poate un video mai reprezentativ ar fi asta intre FJ6 si MJJC si o alta de la Chemical Guys unde macar precizeaza concentratia.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

le-am folosit pe ambele cu aceeasi rata de dilutie.

face treaba si cea de la karcher dar nu spuma asa groasa precum LS3.

spuma groasa sta mai mult pe masina, e util sa inmoi mai bine mizeria la prespalare.

dar nu inseamna ca fara LS3 nu poti spala o masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

In week-end am pus si eu in functiune Karcher-ul K4. Foarte multumit de el chiar daca singura experienta pe care o am este cu un Bosch Aqatrack.

Am cumparat lancea de spumare de la Dedeman si 1L de spuma Karcher.

Pretul este cam piperat la spuma(30 RON) dar rezultatul este exact ca cel de la spalatoriile auto. Mi-a trebuit ceva sa o reglez dar am reusit sa creez acea pelicula "ca frisca" pe masina. La 3 masini am consumat in jur de 3-400ml de spuma.

Multumesc pentru sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Salutare, dupa ce anul trecut a crapat Lavorul cumparat acum vreo 5-6 ani, si dupa ce tatal meu l-a dus la reparat la un service de la grupul Partener si n--a mai auzit nimic de la omulet, am decis sa cumpara iarasi unul ieftin, ca vine primavara si trebuie spalate 2 masini .

De data aceasta am mers pe un Black Decker 1400 TDK de la emag, in descriere se lauda ca ar fi pompa de metal, desi ma indoiesc .

Ce vream sa va intreb, am gasit ceva filmulete pe youtube cu modalitati de reparare a aparatelor, in special Karcher la care se gasesc piese mai usor .

A incercat cineva sa repare aparate dupa ce nu au mai mers, de obicei crapa diferite conducte de plastic sau se uzeaza capul in care se creeaza presiunea ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gama noua de la Black & Decker am vazut ca este facuta de Annovi Reverberi SPA, care fac pompe cu presiune industriale (pentru spalatorii).
Sigur nu vor fi aceeasi calitate, dar au experienta si ar trebui sa fie ceva de capul lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"experienta" se capata dupa un timp in domeniu (timp pe care B&D il avea ) sau se fura, analizand produsele altora.

conteaza cat vor sa se implice si cat sa garanteze produsele si cat sa coste la raft.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/4/2018 at 10:42 AM, identitate78 said:

Am cumparat lancea de spumare de la Dedeman si 1L de spuma Karcher.

Multumesc pentru sfaturi.

 

La Dedeman gaseai si spuma Pro X albastra. E peste solutia Karcher si cu ~41 de lei iti luai 5 l. Isi face treaba foarte bine.Eu o folosesc intr-o dilutie exagerata de 1:70 doar pentru prespalare si isi face treaba excelent. Ca si lance de spumare iti recomand MJJC pe care o gasesti la chinezi pe site cu 18$ sau la noi cu ~120 lei. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 20.03.2018 at 16:05, Muale a scris:

le-am folosit pe ambele cu aceeasi rata de dilutie.

 

Cand puneti detergentul/spuma activa in recipientul lancei de spumare, il puneti asa cum e sau il diluati? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe masina trebuie sa ajunga diluat cum scrie pe eticheta.

in fc de apa ce trece prin furtun/lance, il pui diluat (sau nu). de obicei diluat mai putin + apa din firtun = diluat cat trebuie pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asa fac si eu, ca @Muale. Diluat putin in recipient pentru ca vine si de pe furtun apa.

Urmeaza sa folosesc si eu Pro-X, vad ca este verde lichidul nu albastru (probabil este doar sampon nu spuma activa), revin cu impresii. Am avut un sampon inainte de la Carplan, un verde neon foarte slab pus in lance din punct de vedere al spumei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atentie, nu "putin" cu cat trebuie ca sa iasa pe masina dilutia de pe eticheta.

pt elucidare: umple bidonul cu apa si monteaza pe aparat. apasa tragaciul si strange apa intr-o galeata. gand bidonul s-a golit, vezi cata apa ai in galeata (o sa ai apa din lance+ surplusul de care vorbeam). apoi calculezi %

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!