Jump to content

Demontat Bord Vw Sharan


B.77.JPA
 Share

Postare recomandată

Salut...am o mare rugaminte..cine ma poate ajuta sau stie unde as putea sa ma duc sa-mi demontez o parte a bordului?Mai exact partea din dreapta, unde este torpedoul?Bineinteles contra cost.

De ceva vreme, in partea dreapta a bordului , se tot aud scartiituri, zgomete de plastic rupt, de suruburi..tot ce vreti voi. Am avut o tentativa de a-l desface, si am vazut ca sunt mai multe bucati de platic rupte, locuri in care erau niste holzsuruburi. As vrea sa schimb plasticele alea cu unele noi. Sper sa le gasesc sa le cumpar.dar nu am reusit sa-l desfac de tot sa vad exact ce si cum e acolo.

Daca e cineva care ma poate ajuta, ii multumesc de acum, in avans.

PS: Probabil va intrebati de ce nu ma duc la vre-un service.Nu vreau sa ma duc la service-uri mari pt ca banii pe care i-as da acolo ar fi mult prea multi si in plus, nu am incredere sa-mi las masina nicaieri..aproape nicaieri si service-uri mici nu am gasit care sa ma ajute.

V-am salutat si ...multa bafta !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
  • 2 years later...

salutare.Referitor la demontat bordul-pentru inlocuirea caloriferului de caldura-trebuie demontat bordul?Daca cineva l-a schimbat,imi poate spune si mie ce trebuie facut pt. asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut!

As vrea sa demontez si eu chestia din imagine( pentru a o inlocui din cauza ca s-a dus vopseaua si arata nashpa.....) stie cineva cum se da jos a mai incercat cineva?

Am avut o tentativa dar mi-e frica sa nu rup vreun plastic, o agrafa ..ceva..!...daca nu pot am sa incerc o colantare...! pp ca e mai simplu!

Astept un raspuns, o parere .

post-4537-0-79745400-1300608558_thumb.jp

Modificat de teddyax
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incepi prin a desface torpedoul care are 2 suruburi in dreptul grilei din mijloc se vad greu suruburile alea , dupa aceea se scoate torpedoul mic si se desfac surubelele de la rama din foto (se vad locasurile de la suruburi), dupa aceea tragi din spate spre fata si iese destul de usor are niste clem de prindere .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cele 2 suruburi din spate de sub capacul de la torpedou cu cap stelat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ teddyyax:la ce pret ai gasit grila?noua sau de la dezmembrari?Si a mea s-a facut urata si ma bate gandu' s-o schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt curios cat ar ajunge una noua?Eu as vrea sa schimb toate gurile de ventilatie.Niciuna nu se inchide cum trebuie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci grila noua ar ajunge undeva la 37 euroi cu tot cu transport vezi aici si mai este varianta asta; deocamdata am colat cu 30 de lei, dar nu peste mult timp ajung la una din cele 2 variante !...nu sint foarte multumit de ce a iesit !

atentie prima varianta era la licitatie !...eu unul cred ca am sa optez pentru varianta 2..e undeva la 350 lei

Modificat de teddyax
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia din licitatie arata bine.Poate ma bag :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

licitatia aia e expirata dar cauta alta poate gasesti....

Modificat de teddyax
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e expirata..adica e dar a relistat item-ul de la 30 euro ca nu-i iesea socoteala :)...si oricum trimite numai in Germania si Austria (dup-aia am vazut)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

speedo - ti-am vazut si eu masina....arata fain...cu oglinzi model nou cu semnalizare.....nu incerci?

Post to: European Union .................... grila....................

deci te poti baga

Modificat de teddyax
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce m-ai ghicit colegule :lol:

Are si oglinzi cu semnalizare da n-am apucat sa-i fac poze.Mersi de aprecieri :icon_thumright:

Edit:dai la "postage and payment" si extinzi lista cu tarile si o sa vezi.La nemti (dupa nume userul e neamt,am presupus eu) asta inseamna EU de cele mai multe ori: Germania si Austria :( daca scria "worldwide" era altceva.

Modificat de speedo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cit ai dat pe oglinzi? s-au potrivit perfect ?

la oglinzi m-as baga si eu...!

am vazut ca la postage are doar germania sau austria, dar am luat-o doar ca exemplu...atita timp cit scrie

Item location: , Österreich Postage to: European Union ...

inteleg ca trimite in europa...dar mai bine trimite-i mail si afli exact ce si cum!

Modificat de teddyax
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Bună tuturor !

Am un Sharan 1.9 TDI din 2002. Se pare ca nu m-am descurcat prea bine la montarea display-ului din bord deci am nevoie de alt bord. Al meu este

7M3920840N iar ceea ce am găsit este 7M3920840C. Nu ştiu care sunt diferenţele, dacă sunt sau nu compatibile.

Eventual poate ştie cineva vreun site cu specificaţiile necesare.

Mulţumiri tuturor celor care vor binevoi a mă lumina în acest sens !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

SALUTARE!!! AM SI EU O INTREBARE. AM UN SHARAN 1.9 TDI DIN 2004, DAR NU ARE COMPUTER DE BORD. CUM ASA PUTEA SA-MI PUN SI EU COMPUTER DE BORD, SAU UNDE SE POATE FACE SCHIMBUL ACESTA, SAU DACA SE POATE FACE?MULTUMESC ANTICIPAT

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut,

Ma poate ajuta cineva cu cateva sfaturi pentru a demonta bordul( panoul cu instrumentele de bord ). Stiu ca are doua suruburi in partea de jos dar problema este ca nu stiu cum pot ajunge la ele deuarece patrea de jos din fata panoului, nu este demontabila ci este parte comuna cu tot bordul.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Postez un DIY demontare torpedou Sharan 2006

Pentru un acces suplimentar se desface capacul lateral al bordului, care e prins cu 3 cleme ce ies prin usoara fortare cu surubelnita

image-3ADA_505D2C1E.jpg

Se scoate dreptunghiul de plastic care tine limitatorul de deschidere din dreapta, cu ajutorul surubelnitei prin gaura laterala

image-5B55_505D2E6F.jpg

Se dezagata cele 3 mici cleme de pe latura de sus a fundalului torpedoului

image-6F77_505D2F78.jpg

se scoate mufa racitorului de torpedou

image-1624_505D2F78.jpg

La opritorul din stanga dezagatati mecanismul pistonului atenuator de deschidere introducand mana dreapta prin spatele ramei torpedoului si impingand usor spre volan acest mecanism (la montare aveti nevoie de maini indemanatice si subtiri pentru a-l agata la loc)

image-E574_505D2F78.jpg

Apoi fortati (tragand spre voi) iesirea tijei metalice din imagine a balamalei din stanga jos a torpedoului; dupa aceasta veti putea scoate parghia limitatoare din stanga a deschiderii torpedoului si veti putea forta si iesirea tijei balamalei drepte.

image-DB58_505D2F78.jpg

- iata vederea spre extremitatea dreapta a modulului (carcasei) de climatronic si spre capacul posterior al ventilatorului de clima; dedesubtul ventilatorului se vede switch-ul becului de torpedou (care este pe principiul celui de la frigider: apasat= stins); i se poate scoate mufa ca sa nu arda continuu

image-0720_505D2F78.jpg

Montarea – urmeaza pasii in ordine inversa.

Modificat de oktav
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut

ai facut ceva cu caloriferul?

ca am si eu aceeasi problema si nst daca tre sa dau bordul jos ca nu am gasit nicaieri nici o informatie

da-mi un raspuns te rog 0740847956

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Aveti ideie cum demontez si eu gura de ventilatie stanga(soferului) ?Am vazut printre grile ca e blocata clapeta si intra foarte putin aer pe partea stanga.Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrusel nu sunt acasa sa am acces la poze dar iti atasez una de passat e la fel modalitatea de dat jos:

 

post-36318-0-26767200-1362252460_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!