Jump to content

Distributie Vw Touran


horia2005
 Share

Postare recomandată

Sunt nou intrat in familia posesorilor de VW touran de aceea va rog am nevoie de citeva sfaturi. Imi poate spune si mie cind trebuie schimbata distributia si la ce service imi recomandati sa merg. Masina este 1,9 tdi 2004 cu 87000 km 6 viteze . Astept sfaturile voastre pe mail la ratahoria@yahoo.com sau pe forum.

Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 96
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • lucaflo26

    9

  • horia2005

    8

  • hristoff

    8

  • sst

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • Administrator

Ce cod motor ai ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil AVQ daca ma iau dupa datele masinii de sub nume.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Habar n-am codul de la motor. In momentul in care achizitionez masina o sa-ti spun. Masina o cumpar de la un domn cu care am facut niste acte de mina( nu pot sa-ti spun decit VIN masinii ; oare se poate verifica ceva cu acest nr. WVCZZZ1TZ4W044369 ). Masina am condus-o si merge foarte bine. Amanunte despre masina : 1,9tdi, 101 cp., cutie DSG ( spunea al ca scrie in certificat) cu 6 viteze, 10 air-baguri, radio-cd, abs, esp, asr, geamuri electrice toate 4 cu impuls si alte chestii prin masina, compartimente cit cuprinde. N-am platit-o inca pentru ca astept banca sa-mi dea banii. Am facut imprumut la banca. A, am uitat sa-ti spun ca masina are 87000 km, dintre care 25oo facuti in Ro, restul in Belgia.

Ma interesa reviziile cit ma costa ( schimb ulei, filtre s.a. ) si la service sa ma duc.

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o porti sanatos.Am acelasi model si eu.Luata tot de acolo,dar de mine.Revizia am facut-o la un prieten si nu m-a costat prea mult.Consumabilele costa in functie de ce vrei sa schimbi pt ca poate varia f.mult in functie de ce ulei,filtre,etc.Cat despre distributie cred ca trebuie schimbata chiar daca nu are km.daca vrei poti sa ma suni pentru detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru revizii periodice poti merge linistit la AltoSyncro. Sint ceva mai liberi decit restul cind vine vorba de o programare. Nu vad de ce nu ar schimba si distributia. Am impresia ca trebuie dat jos botul masinii.Sau plasticele macar.

Daca masina e din 2003/04 cele mai multe sanse sint sa fie de 101 cp adica motor AVQ . Motorul de 77KW parca aparut ceva mai tirziu.

Ai nevoie de 4 litri ulei, filtre (ulei, motorina (poate fi purjat numai daca e ok),aer, polen ), lichid frina daca nu a mai fost schimbat de 2 ani. Vezi la sectiunea anunturi la Volksman (la servicii extinse) . Spui ce vrei pe acolo. Mai mult de 8 milioane nu cred sa coste. Si daca vrei sa afli cit costa si kitul de distributie sa-i dai si numarul ala care de fapt e codul VIN.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristy_snacks

NU vreau sa te dazamagesc dar esti sigur ca are atatia km? Cere-i si tu cartea service, vezi ca la motor are o tablita pe care sunt inscriptionati km in caz ca are mai multi km si i s-a facut distributia. Spun asta deoarece masina mea este din acelasi an si are aproape dublu fata de cat are asta. In rest sa te bucuri de ea, eu i-am schimbat uleiul pana acum, m-a costat vreo 350 ron + manopera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treaba cu km este relativa. Eu de exemplu am Renault clio pe benzina din dec. 2003 si pina in momentul de fata nu am decit 55000 km. asta in conditiile in care ma duc cu ea la servici ( in Baneasa din Iancului, vreo 30 km. dus-intors ) concedii si o iesire anul trecut in Turcia Cam astia sunt km. Proprietarul mi-a spus ca distributia ar trebui schimbata la 100.k. Oricum cind o s-o iau ( sper in citeva zile ) o sa va dau mai multe amanunte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cartea thnica a masinii scrie ca la 120.000 de km trebuie schimbata distributia dar cei de la reprezentanta au zis ca la 80.000-90.000km in romania trebuie schimbata datorita prafului, deci daca ai luat-o de afara cred ai putea sa o mai lasi, dar iti recomand sa o schimbi! Cat despre manopera cred ca daca o duci la reprezentanta cred ca o sa te coste 15-16 mil poate si mai scump dar daca o faci la un servixe obijnuit cam la 10-11 mil cred ca o sa te duca cu tot cu manopera.

De exemplu la cealalta masina a mea un passat b5.5 m-a costat cam 14 mil si nu am dus-o la reprezentanta. Mi-au luat pe manopera 4,5 mil deoarece au trebuit sa dea jos bara fata, acuma nu stiu daca la touran trebuie dezansamblat tot ansamblul bara fata.

Bafta si verifica-i km si vezi si celelalte uleiuri cum ar fi servo directie , frana si placutele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristy_snacks

La Touran nu trebuie sa i dai bara jos, e foarte usor de schimbat distributia, am impresia ca e mai simplu si decat la golf 4 sau e la fel.

Referitor la ce ai zis horia2005, tu din 2003 pana azi ai facut 55k cu un clio pe benzina in timp ce proprietarul din belgia a facut din 2004 pana azi 88k in conditiile in care motorul este diesel si aia au autobandh-uri nu ce aveam noi asa numita autostrada. Nu zic, s-ar putea sa fie kilometrii reali dar si pretul ar trebui sa fie destul de piperat deoarece are sub 100k. Daca tot zici ca nu are distributia schimbata poti sa mai scazi un pic la pret, filtrele nu sunt chiar asa de scumpe...la pret sunt duble fata de un golf 4, nu vreau sa te sperii dar asta e adevarul :) :) . Dupa ce o cumperi asteptam poze si primele impresii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ti-am zis Cristy pe masina o sa dau 14300 euro. In momentul cind o am o sa atasez niste poze pe forum.

Poate o sa ne intilnim cind voi veni [prin Pitesti pe la ai mei. Eu tot din Pitesti sunt, am facut liceul la Balcescu, dar acuma stau in Bucuresti cu sotia si copilul. In Pitesti stau pe Calea Bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este adevarat.Pretul la filtre este ca la Golf.Eu le-am schimbat si am dat pe ele cred chiar mai putin decat la golf.Am si un Golf si la cam 6 luni le schimb.Bine ,conteaza si de unde le iei.Eu am pus Man.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristy_snacks

Eu stau pe Dacia. Filtrele & company la iau de la Gero

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu v-am spus nici tie Cristy nici tie Stefan 77 ca masina am cumparat-o cu tot cu GPS ( este un gps Yakumo EazyGo ) care are card cu Europa de vest. Problema este ca nu stiu unde as putea gasi o harta digitala cu Romania. Daca aveti idee spuneti-mi.

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se gasesc solutii pentru navigatia ta.Depinde de cat de compatibil este cu ce se gaseste pe la "prieteni".Daca stii ce program iti trebuie spune-mi si poate pot sa te ajut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu exact daca ste vorba despre un prgram anume. Din ce am vazut pe net este vorba despre harta digitala a Ro care exista pe piata pe card dar costa in jur de 5 milioane. Ma gindeam ca poate gasesc mai ieftin, de la cineva care are GPS cu harta Ro. existind posibilitatea unui transfer pe calculator si apoi printr-un cititor de carduri inapoi pe GPS. Programul cred ca se numeste software de navigatie iGO Romania 2006 sau 2007.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristy_snacks

Nu merge asa...are protectie la copiere cardul ala :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate.iGo gasesti,dar depinde de cardul pe care vrei sa-l copiezi.Navi nu recunoaste toate marimile,atentie marimile,de card.O sa ma uit daca gasesc iGo si iti dau mail.

Astea sunt tarile care sunt pe iGO 2006.Ai nevoie de un SD card de 1Gb.

Andorra

Austria

Basemap

Belgium

Bosnia and Herzegovina

Croatia

Czech Republic

Denmark

Finland

France

Germany

GreatBritain

Hungary

Ireland

Italy

Luxembourg

Netherlands

Norway

Poland

Portugal

Romania

Slovakia

Slovenia

Spain

Sweden

Switzerland

WestEUMajor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci pentru informatii. Card de 1 gb se gaseste. Acuma scot din retea igo romania 2006 ,dupa care urmeaza sa ma dotez cu un card. Cititor de carduri am si te anunt ce-am mai facut. Oricum pina luni nu pot face nimic pentru ca GPS l-am uitat la servici.

Astept mail-ul tau .

Pa ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...
NU vreau sa te dazamagesc dar esti sigur ca are atatia km? Cere-i si tu cartea service, vezi ca la motor are o tablita pe care sunt inscriptionati km in caz ca are mai multi km si i s-a facut distributia. Spun asta deoarece masina mea este din acelasi an si are aproape dublu fata de cat are asta. In rest sa te bucuri de ea, eu i-am schimbat uleiul pana acum, m-a costat vreo 350 ron + manopera

apropo de ce spuneai tu eu am cumparat masina din germania acum doua saptamani si avea 149.000km.m-am uitat in cartea service si nu am putut sa-mi dau seama daca a fost schimbata distributia.in dreptul rubricii zahnriemen scria ja si apoi era taiat si scris nein.cum pot sa-mi dau seama daca a fost totusi inlocuita.ar fi posibil sa circule atatia km fara sa schimbe distributia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt nou intrat in familia posesorilor de VW touran de aceea va rog am nevoie de citeva sfaturi. Imi poate spune si mie cind trebuie schimbata distributia si la ce service imi recomandati sa merg. Masina este 1,9 tdi 2004 cu 87000 km 6 viteze . Astept sfaturile voastre pe mail la ratahoria@yahoo.com sau pe forum.

Multumesc mult.

referitor la ceea ce spuneai tu eu am adus masina din germania acum doua saptamani.Masina este 1,9 tdi 105cp din 2005 cu 149000km 6 viteze manual.Din cartea service nu mi-am putut da seama daca a fost sau nu schimbata distributia.Este posibil sa fi rulat masina 149000km cu distributia originala din fabrica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi trebuit sa se schimbe distributia la 120.000 . Cauta ceva cu "zahnriemen" sau asemanator :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cartea de interventii service la 122000km la inspectia service scria la zahnriemen ja apoi a taiat si a bifat rubrica nein,iar mai jos la spanrolle era bifat nein.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cumva cineva ce inseamna spanrolle in germana??? intreb deoarece am gasit faptul ca respectiva piesa ar trebui schimbata la 240.000km, sursa ...... www.die-mechaniker.de/serv-dat1.pdf

scuze de off-topic ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil rola intinzatoare (care tine cureaua tensionata ? ). Ca aia se schimba cam la 240k km.

Modificat de kasius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!