Jump to content

Probleme deschidere hayon portbagaj


charisman
 Share

Postare recomandată

Am si eu o problema de ceva timp cu deschiderea haionului. Am citit toate paginile din topicul asta dar nu am gasit raspuns la problema mea . La inceput se deschidea haionul de la butonul electric de deasupra nr de inmatriculare dar nu imi mergea becul in portbagaj ( se mai aprindea din cand in cand dar dupa ce inchideam si deschideam portbagajul nu se mai aprindea) . Acum nu se mai deschide deloc de la butonul electric ,doar de maneta din stanga de la sofer, iar cand apas pe butonul electric se comporta ca si cum masina ar fi incuiata . Tin sa precizez k am probat toate variantele cu portiera deschisa , cu pozitile aprinse ( tiuitul se aude ) si care or mai fi si nu imi merge nicicum. Ce solutie imi puteti oferi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica firele in mansonul care face legatura intre hayon si caroserie - este posibil sa ai fire intrerupte. Totodata este posibil sa fie rupte firele care ies din switch-ul atasat soft-touch-ului( clapa pe care apesi sa deschizi)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am si eu o problema haionul se deschide numai din interioru masini , daca apas pe butonul de la haion se aude un click  , lumina se aprinde in portbagaj daca deschid haionul din interior , daca deschid orice usa se aprinde plafoniera  ,si se aude si buzzeru daca am usa sofer deschisa , firele in partea stanga la haion nu sunt intrerupte am dat jos inclusiv plasticu jos sa vad daca e vreun fir intrerupt si nimic in partea de jos a haionului am scos mufa la motoras sa verific daca vine tensiune am luat un plus de pe baterie si se aprinde un bec care indica ca, vine tensiune care ar fi problema de nu se deschide haionul , nu stiu ce sa mai incerc . 

Modificat de saymon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O fi de la motorasul care il deschide ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ti-ai cam raspus singur daca vine curent in mufa motorasului....clar e motorasul. Incearca sa bati usor in motoras, este posibi sa si revina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Isi va revine, daca va achizitiona alt ansamblu complet Kelu.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut am luat un plus de la becul din portbagaj si l-am pus pe mufa de intra in motoras si culmea motorasul merge ,  problema este de ce cand apas pe butonul de pe haion de ce nu face nimic se aude doar un click

image.jpeg

Modificat de saymon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , revin si eu cu o nedumerire ca am citit tot threadul si nu am gasit, cele doua fire care duc la acel microintrerupator de pe butuc nu se regasesc si in maldarul de fire care trece intre masina si usa prin acel manson de cauciuc?

Ca ma gandesc daca le pot taia si pune in scurt ar fi vreo problema la inchidere sau altceva?

Modificat de cryogent
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si ce sa rezolvi astfel, ca nu inteleg intrebarea ... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am aceleasi probleme cu deschiderea portbagajului si tind sa cred ca din cauza acelui microintrerupator nefunctional, da peste cap unitatea centrala si de aici si diversele probleme.

Asta bineinteles pentru cei care nu le mai functioneaza nici avertizarea de lumina ramasa aprinsa.

P.S- Daca gresesc nu o luati in nume de rau

Modificat de cryogent
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un switch defect, nu vede hayon deschis... dar nu da peste cap modulul confort....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hm, scuze dar sunt mai greu de cap, daca switch-ul este defect si atunci (sau in scurt timp) apare si problema cu hayon-ul (usa portbagaj-ului) nu inseamna ca acel modul confort nu da comenzi gresite din moment ce poti deschide orice alta portiera in afara de cea de la sofer si sa deblocheze hayon-ul.

De aceea am intrebat "daca punerea pe direct" a acelui switch nu poate rezolva anumite probleme ( gen rezolva accesul la hayon si avertizarea sonora pentru lumini aprinse la scoaterea chei din contact).

P.S-.Inteleg ca acest lucru nu se preteaza intodeauna deoarece pot fi si alte probleme care duc la blocarea hayon-ului (scurt pe fire sau alte probleme), eu am pus intrebarea la un mod general si nu strict pe ce discutii au fost acum cateva posturi.

Sper sa nu enervez pe nimeni:unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca le pui9 in scurt o sa fie ca si cum usa este deschisa in permanenta, si cum o mai incui din telecomanda ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, dar fiind inchidere centralizata nu se anuleaza asta?

Sau poate se poate adapta ceva pe usa pe genul cum era la vechile masinii acel switch intre usa si stalp?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum imi pot da seama daca acel microintrupator de pe haion este defect sau nu  ? precizez k in momentul in care apas pe buton se aude un click dar nu trimite  semnal la motoras sa il deschida 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

il vizualizezi cu VCDS in blocurile de masura. vezi sa nu ai fire intrerupte in mansonul de langa balama.

scoti switchul si il masori cu un aparat de masura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde anume sa il vizualizez ?am vdcs lite dar sunt incepator , fire intrerupte in stanga haionului nu am , pentru ca am tras de fire si nimic  , am dat jos inclusiv plasticu si nu am gasit nimic , a ramas sa desfac plasticu si de la switch sa vad daca e vreun fir intrerupt da am zis sa mai intreb , pentru ca mi se tot rupe clemele alea 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din clapa care actioneaza acel micro contact, adica soft touch-ul, ies doua fire. Verifica-le cu atentie sa nu fie vreunul din ele rupt, pentru ca s-a mai intalnit. Da jos clapa de pe masina si vezi cum se prezinta firele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit firul rupt am pus o lampa sa vad daca se aprinde cand apas pe microintrerupator si se aprinde dar motorasul tot nu deschide 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa rezolvat problema am inchis haionul si am deschis usa stanga spate si dupa am apasat pe microintrerupator si minune sa deschis haionul va multumesc pentru sfaturi mai ales tie kelu 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!