Jump to content

Probleme La Cutia De Viteze Tiptronic


helldriver
 Share

Postare recomandată

Salut băieți! Am și eu câteva întrebări despre un vw phaeton 3.0 TDI 240 cai, 2009, motor cexa euro 5 .

ce cod are cutia, ce ulei merge la ea?

am văzut ca unii spun ca se schimba alții spun ca nu se schimba dar pe viitor as vrea sa-l schimb sa știu eu ca e băgat de mine.

WVWZZZ3DZ98100589

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E mai complicata treaba, si in general Audi/VW/BMW zice ca uleiul nu se schimba, desi ZF (producatorul) zice ca il poti schimba pe la 100.000. ZF are service autorizat in Buc (Service Faur), ii poti contacta pe mail pt oferta pret. Eu in locul tau doar as verifica nivelul si daca e ok, l-as lasa in pace. Daca totusi vrei sa il schimbi, mai jos ai cateva info: 

The 09L automatic gearbox has three separate oil circuits. 

There is one oil quantity for each of the following functions: 

-   Planetary gearbox: Filled for life: change only after repairs. 
  initial: 9.8 litri, se schimba doar 3l, lubricant: ATF

-   Front final drive
  initial: 1.1 litri, se schimba: nu se schimba, lubricant: SAE 75W90 synthetic

-   Transfer box
  initial: 0.55 litri, se schimba: nu se schimba, lubricant: SAE 75W90 synthetic
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms mult de informații, cum as afla nivelul? Bănuiesc ca tot la ei ca doar la service de cartier nu au elevator sa țină masina

Deci doar 3 L se schimba, este vreo 280 lei litru de ulei OEM pentru cutie și filtrul cam tot pe acolo

Modificat de lupo_bv
quote postare anterioara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai aici mai intervine si researchul tau personal, nivelul se verifica ca si la DSG doar la temperatura intre 35 si 45 grade (sau alte intervale de temperatura pt front final drive si transfer box, dar acolo se umbla mai rar), poti incerca sa vezi un film pe youtube etc 

Procedura nu e complicata dupa ce iti faci temele si stii ce ai de facut. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca mergi totusi pe ideea schimbului de ulei, va fi nevoie si de filtru, plus capacul cutiei si garnitura, si intre timp ZF livreaza un ulei nou care necesita un update de soft la cutie, dar ce faci ca din cutie iese f putin ulei si ramai cu amestec de uleiuri diferite etc etc

Pe scurt, mai bine vorbesti cu cine ti-am zis deja, ZF romania oficial prin Service Faur, lucrurile sint mult prea complicate la cutia asta ca sa alegi orice alta varianta, cel putin acum. 

Documentul postat de tine face referire la 8HP, tu cred ca ai cutie 6HP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

https://www.zf.com/global/media/medien_mastersite/aftermarket/service_information/service_information_zf/transmission/cars_4/rumaenisch_6/modelluebergreifend_15/ZP_SI_Oelwechselkit_RO.pdf

Pai nu sunt hotărât sa-l schimb. Dar nici nu as vrea sa regret pe viitor ca nu l-am schimbat. Vreau sa aflu mai multe păreri și sa iau decizia cea mai buna pentru mașina mea și pentru buzunarul meu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neaparat discuta cu cei de la ZF, fie cei din Ro, fie cei din DE, iti raspund toti.

Daca e cazul de update de software la cutie pt uleiul nou, nici macar ZF Ro (Faur) nu il face. 

Trebuie sa stii tu lectia dinainte, si sa stii ce sa le ceri, din pacate. Daca e nevoie de update, se face la reprezentanta.

Deci cand vorbesti cu oricare din ei, mentionezi de update soft cutie pt uleiul nou si insisti sa ti se dea asigurari ca stiu de asta si ca tin cont de asta. In rest, nu e nici o graba sa il schimbi, mai documenteaza-te cateva saptamani, cutia e folosita si pe Audi Allroad, poate sint mici diferente de versiuni totusi, dar mai gasesti info si pe topicurile de Allroad.

Documentul gasit de tine e f f bun, esti pe drumul cel bun, dar aici e topicul pt DSG. Nu stiu daca exista un topic pt Tiptronic. 

In documentul ala apar 2 versiuni de cutii la VW, cu ulei diferit. Afla clar care e la tine, apoi daca uleiul ala necesita update de soft si tot asa. Discuta la reprezentante (mai multe, nu doar una, trimite mail la mai multe simultan), discuta cu ZF Ro (faur) si pune cap la cap info. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

salut, 

se poate verifica nivelul de ulei in cutia automata cu ajutorul VCDS? Si care ar fi procedura ? 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Stie cineva un coleg mega priceput pe diagnoza DSG in Valcea/ Sibiu, Pitesti ?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

buna ziua, am un golf 5 plus 1,6fsi cutie automata cod BLF (AISIN 09G)si am urmatoarea problema

- am schimbat uleiul la cutia de viteze pentru ca din cand in cand avea o smucitura cand schimba vitezele 4si 5 , (am cumparat masina de curand si nu stiu cand a fost facut ultimul schimb de ulei),

-schimbula fost facut cu ulei ATF vw ,

- dupa ce am schimbat uleiul au aparut problemele , am parcurs 40 km si a inceput sa se tureze si nu a mai schimbat pe automat, am trecut pe manual am mai mers aprox 20 km si nu mai schimba .Dupa ce am lasat masina aprox 5 ore am parcurs 60 km fara probleme doar pe automat,

-am mai plecat cu ea si am observat ca in momentul in care cutia nu mai merge cum trebuie pe automat pe tabloul de bord nu mai apare cand schimba vitezele (nu se mai vede) iartabloul de bord este slab luminat. 

-in consecinta are momente cand merge foarte bine pe automat si momente cand schimba cu smucituri  si trec pe manual si schimba perfect.

A mai avut cineva asa probleme ?Imi puteti recomanada un service bun in Bucuresti sau Ploiesti pentru diagnosticare si reparatii cutie si cu preturi decente! 

Modificat de melania
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diagnoza intai, sa vedem erorile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

am facut diagnoza

17118- GEAR4:Incorect Ratio

              P0734-003- Mechanical Fallure- Intermittent

ce inseamna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibile cauze si solutii.

Possible Causes

Gear related Clutch slipping/faulty

Gear related Solenoid Valve dirty/faulty

Overloaded Clutch due to continuous high Torque or Tuning

Wiring and/or Connections faulty

Sensor Gear Position Indicator faulty

Mechanical Failure

Possible Solutions

Check Engine Values for Plausibility, especially Torque related ones.

Check Wiring and Connections

Check Sensor Gear Position Indicator

Check Gear Solenoides

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Cum s-au mai linistit lucrurile cu restrictiile si au inceput sa mai apara drumurile mai lungi cu golful , in week am schimbat uleiul la cutie la respectand toata procedura ceea ce inseamna ca a durat foarte mult datorita faptului ca trebuie sa astepti sa raceasca uleiul pentru a putea fi dat jos iar ulterior respectati pasi de facut nivelul cu temperatura intre 35-45 grade. 

Nu cred ca s-a  mai umblase la cutie(conform istoricului de la pbn nu s-a schimbat ulei pt ca nu se recomanda) la cat de greu s-au desfacut suruburile cu mult degripant si rabdare inclusiv cel de la baie si cele 8 de la capac, ma bucur ca magnetii din cutie conform mecanicului si vizual nu aveau foarte multe depuneri in schimb uleiul destul de negru dar pe degete parea vascos inca.

Am folosit ulei original 4l filtru si garnitura tot oem plus surub si saiba noua la baie, in total la schimb cu ce mai curge raman cam 3.5 litri schimbati cand ii faci nivelul, daca se foloseste interfata odis nici nu poti finaliza procedura pana nu se respecta temperatura deoarece daca aceasta trece de 45 grade uleiul creste in baie si va curge mai mult decat este necesar.

Este de preferat sa fie masina lasata cu o seara inainte in locatia de service pentru a fi rece dimineata, altfel se asteapta foarte mult pentru racirea lui mai ales in perioada verii, la mine a utilizat un aer portabil care a batut sub masina pentru a ajuta racirea.

Totul ok, cutia schimba foarte bine si inainte la fel si acum ceea ce mi se pare normal, a fost o masura de improspatare a uleiului eventual anul viitor mai repet operatiunea inca odata sa fie aproape tot uleiul reimprospatat.

Ca fapt divers la avia in pantelimon pe deviz mi-au dat 6l de ulei(ce faceau cu el nu stiu), pentru ca nici nu ies atata si nici o sansa sa intre.

Coduri folosite:

ulei- G 055025A2 4litri

filtru-09g325429A

garnitura baie-09g321370

surub baie si saiba-WHT000310A si 09D321181B

ODO 150.000km cutie tiptronic aisin 09g cod JTY

104663200_1117045128694901_4027829545894950941_n.jpg

104678680_725527318258423_4843775999235832410_n.jpg

104709478_197587228181018_1046781381283390367_n.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua, am o cutie tiptronic Aisin 09G (JBG). Nu am probleme cu functionarea dar in D schimba prea repede si in S prea tarziu pentru gustul meu. Intrebarea mea e unde pot sa fac upgrade de soft? Am vazut ca eu am prima versiune de soft 1124, ultima versiune fiind 2962. As prefera sa nu merg in reprezentanta. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Detin si eu un golf 4 automat 1.9 tdi tiptronic. Am luat masina recent cu probleme la cutie . Schimba doar 1 si 2 . Am dat jos singur uleiul din cutie care era negru si am bagat alt ulei pe deasupra. Dupa cate am citit trebuia bagat pe jos pe la busonul de nivel. Mai este ceva de facut . Va multumesc frumos 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am achiziționat recent un golf 5 2007 fsi 2.0 și cutie dsg 6 trepte, după câteva sute de km fără nici o problema in urma cu câteva seri i am dat-o unui prieten sa meargă puțin cu ea și am constatat când mi a adus-o ca s au aprins in bord intr un chenar rosu’ PRNDS, nu mi mai arată treptele de viteza, am băgat-o in r smucea, după in drive la fel, am pus-o in mișcare și am observat ca nu mai schimba treptele, a rămas blocată in treapta 3, deocamdată nu știu mai multe, dacă m ați putea ajuta cu niște sfaturi ar fi minunat.

 

Scuzati exprimarea nu le am cu termenii mecanici deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu avem cu ce sa te ajutam in acest punct, trebuie sa postezi cel putin ce erori sunt pe cutie pentru a avea o oarecare ideea despre ce e vorba si eventual care sunt cauzele posibile. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi la un mecanic/service care sa identifice erorile; apoi le postezi aici. Bine oricum ca nu ti s-a blocat de tot si ai putut sa o mai misti. ?

Modificat de lupo_bv
eliminare offtopic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegul are dreptate, creierul meu a completat automat cu TDI cand am vazut 2.0. Pe FSI s-a pus cutie clasica cu convertizor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/7/2020 at 11:25 PM, alex231 said:

Salut, am achiziționat recent un golf 5 2007 fsi 2.0 și cutie dsg 6 trepte, după câteva sute de km fără nici o problema in urma cu câteva seri i am dat-o unui prieten sa meargă puțin cu ea și am constatat când mi a adus-o ca s au aprins in bord intr un chenar rosu’ PRNDS, nu mi mai arată treptele de viteza, am băgat-o in r smucea, după in drive la fel, am pus-o in mișcare și am observat ca nu mai schimba treptele, a rămas blocată in treapta 3, deocamdată nu știu mai multe, dacă m ați putea ajuta cu niște sfaturi ar fi minunat.

 

Scuzati exprimarea nu le am cu termenii mecanici deloc.


 

 

 

 

asta e eroarea de pe cutie aveti vreo idee/sfat?

F6C91E24-A5D4-4F22-817A-D9ED170A38E1.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite cam ce este de verificat.

aici si aici si nu numai...

Vezi ca tu nu ai DSG, ai Tptronic (convertizor de cuplu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare baieti ! Sunt noul posesor al unui A4 B7 avant 3.0 Quattro. Cutia schimba perfect fara nici o problema in drive pe manual din padele, problema apare cand o calc la maxim cu kickdown.. da inferioara dar cand ajunge in turatie maxima tremura si nu mai schimba viteza decat daca ridic putin acceleratia! Vreo idee ce ar putea avea ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!