Jump to content

Probleme generale geamuri electrice Fabia


charisman
 Share

Postare recomandată

Eu votez cu "toata macaraua" (parca 150eur+taxe si manopera)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate tin minte, exista kit de reparatie pentru macara geam Fabia. Intreaba la service-ul unui dealer ca macaraua este vreo 700ron noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa vad cand am timp sa trec pe la un dealer dar pana atunci [ca tot am timp la servici ma apuc de sculptat]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e problema cu plasticul, unii cam fac abuz in nesimtire de el, si in locuri unde nu e cazul, VAG cel putin la greu in ultimul timp, si cedeaza tot felul de chestii te miri unde, desi nu ar trebui (faze gen dacia 1300). Poxipol ceva? Zic si eu ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte sa-ti iei macara, fa o vizita la www.gradinariu.ro (la Octavia poti lua numai piesa de plastic care tine geamul, poate gasesti si tu ce-ti trebuie).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate asta e o boala cronica. In principal cad primavara, iarna geamul nu este folosit prea mult timp. Sinele pe care culiseaza aceste suporturi se oxideaza si atunci la primele actionari mecanismul de gripeaza rezultand ceea ce se vede in poza. Eu pe ale mele le-am gresat si sper sa nu am probleme.

Oricum, daca gasesti un producator de piese de acest tip spune-ne si noua. Sunt curios daca la Fabia2 sau roomster au mentinut acelasi sistem. Poti face o cautare si la octavia2/g5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Eu am un kit de reparatie adus din Germania pentru Golf 4 si este compus din cateva plastice despre care se spune ca cedeaza destul de usor la geamurile electrice. Acum nu stiu daca se potrivesc la Fabia. Daca se potrivesc si mai nevoie, ne putem intelege.

;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am patit asa, dar mi-a cazut geamul in usa, ce-i drept la mine s-a rupt suportul. Si am platit 560 ron macaraua si 150 ron montatul. dar am inteles ca la cele dupa 2002 suportii sunt de metal..deci nu se mai rup. Si la fel...nu am auzit sa se gaseasca doar plasticele separat, e doar macaraua ca reper complet

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si io am avut poroblema asta la geamul stg. NU EXISTA KIT PT FABIA! Exista pt octavia, golf, insa nu se potrivesc. Am rezolvat-o pana la urma "pe usa din spate" la dealer. Cei de acolo au suporti din plastic din belsug de la alte reparatii, si daca vei gasi o 'pila' se poate rezolva. Sanse mai mici sunt pe la dezmembrari sau pe la service-urile de tinichigerie.

Altfel, 110EUR+TVA :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa ma uit si eu pe acasa la macaraua pe care ams chimbat-o. daca se nimereste ca plasticul de care ai nevoie sa fie ala...ti-o dau cu cea mai mare placere :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

k tks, JACKU, dar acum ma luat alta problema pompa servo Koyo, se pare ca cedeaza, cu plasticul am blocat geamul, si sunt in cautari, daca gasesti raman dator :) :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin ce zona stai? eventual ne intalnim sa iti dau ce a mai ramas de la macaraua mea, si vedem poate le combinam cumva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in dr. taberi langa liceul PTTR [Romancierilor]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor, v-as ruga sa continuati discutia privind intalnirea pe PM. Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
FABIAn RuSu

E vorba despre geamul pasagerului

Masina are modul comfort

Fitele pe care le face geamul sunt aleatoare si nu depind de temperatura sau umezeala exterioara; poate merge perfect 3 zile dupa care 1 zi imi mananca nervii si again and again...

Atunci cand face figuri, indiferent daca se ridica sau se coboara geamul (sau) daca se opereaza cu cheia in yala, butonul de pe usa soferului sau butonul de pe usa pasagerului, comportamentul e identic: geamul inainteaza cca 3-4 cm dupa care, desi butonul (cheia) sunt in continuare tinute in pozitie, se opreste, iar pentru reluarea inaintarii (ridicare sau coborare) trebuie apasat din nou butonul sau reinvartita cheia in yala pe pozitia inchis/deschis - geamul inainteaza iarasi 3-4 cm si tot asa....

Deci cu alte cuvinte geamul inainteaza in trepte ca si cum comfortul nu ar functiona

Zgomote suplimentare nu se aud, totul merge la fel de smooth ca si inainte, instalatia e originala si nu s-a umblat acolo niciodata

Intrebarea ar fi daca e problema mecanica, contact imperfect, macara bolnava, modul comfort stricat etc. sau...altceva ??

Astept pareri

Merci

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da cumva macar vreun semn de infranare inainte sa se opreasca? Se reduce viteza de urcare/coborare cat de putin?

N-am inteles treaba cu "butonul pe pozitia a doua-confort"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FABIAn RuSu

Butonul de ridicare/coborare are 2 trepte (pozitii) in afara pozitiei 0 : pe pozitia 1 geamul se misca cat timp tii butonul pe pozitia respectiva, iar pe pozitia 2 (apasand pana in capat) geamul se misca si daca lasi liber butonul (comfort)

Figurile le face indiferent daca butonul e in pozitia 1 sau 2

Geamul nu da nici un semn de "infranare" ci face ca si cum ai fi cu butonul pe pozitia 1 si ai elibera butonul (de fapt tu tinandu-l apasat in continuare) - se opreste brusc, inaintand de fiecare data doar cate 3-4 cm

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Problema ta cred ca poate veni de la modulul din portiera(contacte imperfecte, praf sau umezeala).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu @b1ade , cel mai probabil a intrat apa in modulul de pe usa, sau verifica si firele intre usa si masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FABIAn RuSu

nu exista erori pe modulul comfort sau centrala electrica

in schimb uneori cand incep fitele, in loc sa urce conform comenzii date din buton, coboara la maximum :)

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Cumva functionarea neconforma a geamurilor apare dupa ce vii de la spalatorie?

Odata cu spalarea sub presiune in zona oglinzilor exterioare apa se prelinge pe cablurile lor, ajungand la modulul de confort din portiera.

Singura remediere ar fi prelungirea cablurilor oglinzilor, implicit formarea unei bucle (cot) de picurare inaintea modulului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FABIAn RuSu

nu

chiar nu are legatura cu spalatul; o spal destul de rar...ma avantajeaza culoarea :vaidecapulmeu:

ba din contra parca face mai multe fite cand e cald si uscat afara, nu invers (poate e o impresie subiectiva - desigur ca pe ploaie si umezeala n-o sa plimb geamurile sus/jos....:blink: )

si parca fitele nu le face niciodata la inceput de zi, ci dupa ce zapacesc geamul sus/jos (si daca te gandesti la o resetare prin scos /bagat de cheie in contact...no way - nu dispar fitele)

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FABIAn RuSu

azi am "dezbracat" portiera (nu are rost sa ma spun ca, precum la medic, geamul a functionat toata ziua impecabil... :)) )

pe mufe nu se vad urme de oxizi si nici pe modul (cel putin la suprafata...)

pe unde sa mai cercetez?

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FABIAn RuSu

rog un moderator sa-mi mute topicul la Discutii generale > Tehnic

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FABIAn RuSu

Deci nimeni nu vrea sa-mi mute topicul :)

Bun....atunci va rog sa NU il mutati ;)

Problema nu era de la macara ci de la modul si mai exact nu de la placa electronica, ci de la senzorul de forta al motorasului care sesiza ceva blocare aleatoare - din cauza motorasului sau a cutiei si/sau componentelor de plastic o sa va spun mai incolo dupa niste teste metoda personala...:)

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!