Jump to content

Probleme generale geamuri electrice Fabia


charisman
 Share

Postare recomandată

Aseara, pe la 21:30, dupa ce am parcat in fata blocului, am apasat (din reflex) cele doua butoane ale geamurilor electrice fata, chiar daca nu pareau deschise (sa ma asigur ca sunt inchise pana la capat).

S-a auzit pe stanga un zgomot groaznic de fier pe fier si am crezut ca mi-a picat ceva pe masina. Am constatat ca de fapt s-a intamplat ceva in usa si cand am apasat iar butonul de inchidere.... mi-a cazut geamul in interiorul usii si acolo a ramas.

Azi dimineata am fost la ASKO International (un service SKODA de pe Giulesti), care, politicosi mi-au zis ca nu au nici timp, nici macara (!) si sa incerc altii mai mari.

Voi ce ziceti, ati patit vreunul ceva asemanator? Aveti idee al ce cost sa ma astept? Oare un atelier care monteaza in general alarme si geamuri electrice ar putea sa ma rezolve sau trebuie neaparat sa incerc la Avia, Brady (nu PORO!!)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sunat la AVIA si macaraua costa 6.200.000 lei !!!!!

Plus manopera cam 1,2-1,3 milioane ajung la 7.500.000 lei !!!

Ajutati-ma, stiti de unde as putea gasi o macara mai ieftina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm, nu-i neaparat stricata macaraua, e posibil sa fie duse doar suporturile de plastic ale geamului. Trebuie vazut. Ce e important - sa nu mai actionezi butonul pentru a nu cauza si alte pagube.

Macara ieftina doar la dezmembrari de pe o fabie lovita. Eu am vazut la arabi pe mihai bravu un set de faruri de Fabia, incearca acolo, poate au si restul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam mult de sfaturi si documentatii.

Am vorbit si la Augsburg si ei mi-au dat pret de 160 euro pentru macara fara motoras (adica mai mult ca Avia). Si mi-au zis ca nu vine pe componente, deci in nici un caz nu se inlocuiesc doar parti din macara...

Bratele de plastic de care ziceai tu fac parte din macara sau sunt ceva separat?

Liviu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Macaraua este o singura piesa, intradevar (numarul 2 pe diagrama), dar aici http://forum.vwforum.ro/forum/viewtopic.php?t=2294 se vorbeste despre un kit de reparatii care e mai ieftin.

1. nu stiu daca kit-ul se potriveste si la Fabia (ar trebui)

2. kit-ul e folositor atat timp cat restul macaralei este OK.

[edit]

citeste si aici: http://forum.vwforum.ro/forum/viewtopic.ph...ighlight=macara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel am patit si eu dar cu geamul din dreapta,cu un Golf IV. Eu am rezolvat-o la Midocar cu 3,5 mil. Nu te sfatuiesc sa apelezi la tot felul de ateliere sau mai stiu eu ce cirpaci... Mergi la o firma serioasa si ai si garantie la lucrare 1,5 ani.

Parerea mea..... 8)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot pe golf IV am avut si eu aceeasi problema si dupa cum a spus "bogMW" erau doar suportii. In acest caz, care mi se pare destul de evident, trebuie sa gasesti o pila la un service sa iti dea piesele necesare la negru. Daca nu incerci asa atunci va trebui sa schimbi toata instalatia pentru ca noua vine toata, nu pe bucati. Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In acest caz, care mi se pare destul de evident, trebuie sa gasesti o pila la un service sa iti dea piesele necesare la negru. Daca nu incerci asa atunci va trebui sa schimbi toata instalatia pentru ca noua vine toata, nu pe bucati. Succes.

Din pacate nu am nici o pila prin service si problema era destul de presanta (caci nu-mi place sa stiu masina noaptea cu geamul deschis ca o invitatie sau cu plastic pe el sa nu-mi ploua inauntru) asa ca am dus-o azi dimineata la AVIA. M-au sunat acum si e gata, cost total 7.800.000 lei!

Partea nasoala e ca o experienta ca asta iti lasa un gust amar si strica imaginea unei marci - cum spunea unul dintre voi, cu aceeasi problema pe Golf, cand iei o masina germana te astepti la calitatea care le-a adus renumele de tehnicieni desavarsiti. Eram aproape convins ca viitoarea masina (probabil pese un an) va fi ceva de la VAG (probabil noua Octavia) dar acum... incep sa ma gandesc serios la alternative.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca iti place Octavia II de ce sa renunti la ea pentru un amarat de geam? Chiar crezi ca la alta masina, indiferent de marca nu o sa ai defecte? Vezi ca esti primul care are problema cu Skoda la geam, deci nu este ceva general...

Daca iti place Octavia dpdv al pretului, performantei si dotarilor nu te lasa amagit de povestea drobului de sare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O maina are in componenta zeci de mii de componente distincte. D.p.d.v statistic este imposibil ca toate sa fie fara de defect, indiferent de tipul producatorului, neamt sau nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O maina are in componenta zeci de mii de componente distincte. D.p.d.v statistic este imposibil ca toate sa fie fara de defect, indiferent de tipul producatorului, neamt sau nu

E adevarat ce zici tu, dar daca garantia ar fi de 3 ani in loc de 18 luni, alta ar fi situatia. Mai ales ca uite, in garantie nu mi s-a intamplat mare lucru (grila centrala aerisire - schimbata si scurgere antigel - remediata). Dar acum incep sa apara problemele serioase si sunt pe banii mei... asta e dureros. Azi mi-a facut probleme si A/C si, dupa ce AVIA mi-a schimbat macaraua, nu mi se mai deschide portbagajul din telecomanda inchiderii centralizata... si ei zic ca e posibil sa fie de la unitatea de Confort, care cica ar fi foarte scumpa de schimbat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare.

In ultimul timp nu am avut timp sa mai intru pe forum, dar azi mi-am facut pt. ca vroiam sa va povestesc ce problema am avut acum 2 saptamini. Si coincidenta: gasesc acest topic deschis exact cu problema pe care vroiam sa o semnalez si eu.

Deci, Charisman, nu fi trist ca pe 12 iulie am patit acelasi lucru, tot noaptea, la geamul de la sofer. Din fericire, cineva m-a ajutat cu ceva componente second si am scapat foarte ieftin, dar mi-a picat fata cind am auzit cit ma costa daca inlocuiam macaraua.

Forte neplacuta experienta, oricum. Chiar ma gindeam ca in 2 ani si 35.000Km practic nu am avut probleme cu masina, dar uite ca au aparut acum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, Charisman, nu fi trist ca pe 12 iulie am patit acelasi lucru, tot noaptea, la geamul de la sofer.
Tare de tot coincidenta - tu pe 12, eu pe 13, acelasi geam, cam aceeasi vechime a masinii (a mea face 2 ani in septembrie)... sper sa nu se umple topicul si cu experientele altora :)
Din fericire, cineva m-a ajutat cu ceva componente second si am scapat foarte ieftin, dar mi-a picat fata cind am auzit cit ma costa daca inlocuiam macaraua...

Daca intrai pe forum pe 13 sau 14 iulie poate ma ajutai si pe mine, ca tare ma doare gaura din buget :-( Fa-ti timp mai des si ajuta-ne si pe noi, cei fara pile sau cunostinte...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca te puteam ajuta prea mult, ca nici eu nu am stiut ca se va rezolva pina in ultimul moment. Ce pot sa-ti spun este ca hatarirea mea era urmatoarea, cind am lasat masina in service: sa mi se inchida geamul, sa-i faca ceva sa stea inchis adica, si sa nu imi puna nici o macara noua pentru un timp. Apoi urma sa caut o macara la second hand. Nici nu m-am gindit sa o inlocuiesc, ca mi se ridica parul in cap.

Am inteles ca exista "smenari" care vind/cumpara masini avariate/daune totale si care vind piese second (ma refer de Skoda, nu in general). Vroiam sa caut prin orice mijloace sa gasesc second.

A doua varianta, in afara de smenari, ar putea fi firmele de asigurari - atunci cind se inlocuieste o usa complet, cu tot ce este in ea, in urma unui accident mai "serios", este posibil ca anumite componenete sa poata fi refolosite. Iar din ce-am vazut eu in portabagaj, dupa ce am luat masina din service, piesa cu probleme era de fapt ceva de genul unui cablu, sau cam asa ceva, cu o imbracaminte de plastic - n-am fost prea atent. In concluzie, daca ai cunostinte printre constatorii de daune, poate te ajuta careva.

Oricum, m-a cam dezamagit Skoditza cu chestia asta.

Am inteles ca aceasta problema este mai frecventa la Octavia, si ca la Fabia apare de stul de rar, dar uite ca la noi s-a nimerit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uuuuu, la mine la geamul fata stanga se aude un parait ciudat cand il inchid, sper sa-mi faca figura cat e in garantie, nu sa ma lase fara un leu in buzunar... Concluzia e ca o sa-l frec cateva zile sa vedem, poate pica, sau poate ii trece :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e vorba de scartzait... ei bine cand dai geamul jos la maxim, vezi ca in cantul exterior (intre marginea usii si banda de cauciuc) se aduna mizerie, sau ceara de la spalatorie. Curata cu o surublenita si e posibil sa-ti dispara zgomotoul

Daca e vorba de un paraitul care apare cand geamul a ajuns aproape de pozitia de sus, zgomotul asta l-am avut si eu si l-am reclamat in garantie celor de la PORO care mi-au zis "n-avem ce sa facem, daca pica geamul il schimbam cu totul"... Eu am luat-o atunci ca pe o gluma, dar iata ca n-a fost :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact de paraitul in apropiere de pozitia de inchis e vorba, dar cred ca pica in 2 ani daca are ceva...

Ma-sa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact aceeasi problema o am la masina tatalui meu (Octavia Bussiness) la geamul soferului.

Iar la mine scartaie geamul de stanga spate dar pe cam pe tot parcursul indiferent ca e in urcare sau coborare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudat e ca paraitul ala mi-a aparut la ambele geamuri. Si dupa o perioada a disparut. Poate nici nu are legatura cu macaraua. Habar n-am.

Cert este ca inainte de evenimentul cu picatul geamului nu se mai auzea nici un zgomot, nici scartazit, nici parait... nimic nu prevestea beleaua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masina tatalui meu paraitul/scartaitul/sau ce o fii dispare din cand in cand. Parca ar aparea in zilele calduroase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact asa este, in zilele calduroase apare. Credeam ca e o coincidenta, dar nu-i :lol:. Nu suspecteaza nimeni nimik ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact asa este, in zilele calduroase apare. Credeam ca e o coincidenta, dar nu-i :lol:. Nu suspecteaza nimeni nimik ?

si eu am praraitul respectiv, apare aleatoriu, cateodata ajut geamul cu mana de frica sa nu pice, dar cred ca-i o senzatie subiectiva :D

PS: cred ca nu-i bine sa trantiti usa cand geamul este partial coborat, are o vibratie destul de nasoala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianciocalau

Hmmm... cred ca stiu o metoda si mai buna ca sa menajezi geamurile: nu le mai folositi :lol: evident, fac haz de necaz... Nasoala poveste, mai ales ca nu e vorba de ceva ieftin. BTW, stiati ca emblema SKODA de pe capota costa ~800.000 lei?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!