Jump to content

Probleme generale geamuri electrice Fabia


charisman
 Share

Postare recomandată

Daca e vorba de scartzait... ei bine cand dai geamul jos la maxim, vezi ca in cantul exterior (intre marginea usii si banda de cauciuc) se aduna mizerie, sau ceara de la spalatorie. Curata cu o surublenita si e posibil sa-ti dispara zgomotoul

uhhh si eu am problema asta, mai ales cand e foarte cald si uscat afara, la geamul din stanga fata.

Multumesc pentru sfat, am sa incerc sa il curat,... dar parca cu o surubelnita mi-e frica... am sa vad eu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scartaitul la coborarea si urcarea geamului sofer mi-a aparut si mie. Initial am crezut ca a aparut din cauza temperaturii ridicate de afara care a facut usa sa se dilate, dar vad ca se pot intampla lucruri mult mai grave... sper sa nu fie cazul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Fiind eu bucuros asa de noua mea masinutza si cu planuri de weekend(munte, alea alea) ieri seara cand ma duceam spre spalatorie, vrand sa dau geamul fatza dreapta in jos ma pomenesc cu el in usa, si cu un zgomot ciudat la actionarea butonului care comanda hgeamul. Am un prieten care a avut un golf din 2001 si a avut aceeasi problema, l-am sunat si mi-a zis sa stau linistit, pun foilie pe geam si luni dim ma duc la service ca s-au spart suportii de plastic care tin geamul. Intrebarea mea...e pot gasi undeva mai repede adica duminica sa o repar? si daca nu, luni unde ma duc sa il fac?la metrotehnica am inteles ca e ok..dar nu stiu cat m-ar costa. Cam ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am dat..dar search-ul nu a facut nimic..

acum l-am cititi si totusi nbmia discutii pe langa subiect. rezolvarea nu e..gasesc un service acum?si cat ma costa(mai nou) sa o repar?

Modificat de Jacku
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Duminica service? :D

Din cate stiu eu (am patit-o si eu): se schimba tot mecanismul geamului (nu insista cu butonul ca risti sa strici si rozeta de pe motoras) si costa cam 150-200 euro, depinde de noroc. Nu se livreaza subansambluri, se livreaza mecanism nou (cu foaia de tabla din usa) cu totul. Neoficial, daca gasesti un mester, e posibil sa "faca ceva" si sa te rezolve. Depinde ce e stricat. Eu nu cred ca sunt suportii din plastic stricati, eu pariez pe cablu sarit/rupt sau caneluri uzate.

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe scurt..ca sa nu va zic prin ce aglomeratie si prin ce haos am trecut azi pana la porsche bucuresti aviatiei : macara geam 5.800.000 la porsche aviatiei, manopera 1.800.000 tot acolo. I-am rugat sa se uite si de ce nu imi merge butonul de pe usa pe care schimba macarua, ca puteam sa deschid geamul doar de pe usa soferului si nici macar nu ss-au sinchisit. Imi venea sa urlu acolo, numai ca trebuia sa fiu de vreo 2 ore deja la servici cand mi-au adus masina. Nu ma mai duc in viata mea acolo...FOarte scump si servicii...nu mai zic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista un kit de reparatie pt asa ceva? Din cate imi aduc aminte stiu ca era asa ceva. Interesati-va, posibil sa ma insel. Daca da imi cer scuze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista kit. :D Suportii sunt diferiti de cei de la G4. Jacku, poti sa ne spui ce a fost defect la mecanism? Il mai ai pe cel vechi? Poti pune niste poze? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare !

Desi am masina din semnatura de aproape 6 luni (noua), citind acum acest topic vreau sa adaug si eu ca mi s-a intamplat si mie cam toata vara recent incheiata (cu precadere in zilele toride) acel zgomot la geamul de la sofer si numai cand urcam geamul spre a-l inchide.

Si mie mi se pare ca e destul de evident cum tremura geamul cand inchizi usa un pic mai in forta atunci cand acesta este lasat (pe jumtate, de exemplu), iar acum am inceput sa ma gandesc daca nu cumva scartaitul acesta a aparut tocmai pentru ca am avut prostul obicei :( de a-mi inchide usa cu putere, cateodata...

Sper sa nu mi se intample, iar daca mi se va intampla sper sa fie in garantie si, mai mult, sa nu mi se intample seara/noaptea.... :angry:

Dar cica de ce iti e frica nu scapi....deci, nu imi e frica !!! :P

Modificat de mariusake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit-o si io cu geamul din stg. Exact in ziua in care am mers la RAR pt identificare :angry: .

Am reusit sa 'proptesc' geamul pana am ajuns acasa unde am inceput 'operatiunea'.

Dupa ce am scos tapiteria de pe usa (ai nevoide de o surubelnita in cruce si una torx, plus ceva grija cand scoti placa si sa nu rupi stifturile, cand desprinzi comanda pt gemuri si usi de pe cotiera, firul de la lampa de avertizare pt usi si cel pt oglinzi), am dat jos partea interioara a usii (o cheie tubulara de 10, mi se pare rezolva problema).

Nu se rupsesera nici suportii, nici nimic, ci pur si simplu se slabise un surub. Geamul este in partea din spate sustinut de un suport cu un canal de latimea geamului, iar in partea din fata de o 'menghina'. Este o clema lata de aprox 3-4 cm care strange geamul. Are doua capace de plastic care fac contact cu geamul si un surub care cu aceasi cheie tubulara il strangi.

Am pus geamul inapoi in canalul din spate si am strans surubul clemei si gata! :(

Inca o data atentie la:

- stifturile de la placa de tapiterie

- cablurile de la: comanda gemuri+usi, lampa avertizare usa deschisa (daca ai), comanda pt oglinzi (daca sunt electrice)

- cablul de la manerul de deschidere a usii,

Toate sunt super modulate, nu e nimic complicat, tre' doar sa fii atent!

Si ca si cost al reparatiei: 2h iar din buzunar am scos 0 RON :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu nu e recomandat sa inchizi/trantesti usa cu geamul partial deschis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am vazut unul din suportiide plastic era spart si cablul rupt.Probabil intai s-a rupt cablul, si nemaiavand ce sa tina geamul s-a lasat pe suporti si unul a cedat. Sper sa ajung azi sau maine sa pun niste poze cu cablul si cu suportul care s-a rupt. Problema mea cea mai mare e ca desi am dat 7 mil juma la porsche romania tot nu imi merge butonul de la usa din dreapta....cred ca o sa ma bag azi dupaamiaza sa ma uit la el...ca ei nici macar nu s-au sinchisit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apropo de geamuri electrice. cum eu am fabia avantaj si din fabrica nu a venit cu asa ceva m-am interesat la avia si costa aprox 3000 lei sa iti montezi asa ceva. schimbat usi interior, butoane, fire, macarale etc ca sa arate ca din fabrica sau mai exista o varianta cu butoanele amplasate in bord sub casetofon am impresia si costul se reduce semnificativ si anume 8-900 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

macarale electrice fabia

Nicu Pirvu to me, Petrinel

More options Aug 3

stimate client,

se poate monta fara nici o problema setul de macarale electrice pe masina dumneavostra. tin sa precizez ca sunt doua seturi de macarale necesare masinii dumneavostra, adica un set de macarale pentru geamurile fata, respectiv un set de macarale pentru geamurile spate.preturile la cele doua seturi sunt chiar cele din pliant. referitor la montaj, in afara de seturile de macarale, nu va mai sunt necesare si alte componente.

in speranta ca v-am putut fi de folos cu aceste informatii, va asteptam si in continuare cu cea mai mare placere solicitarile dumneavostra.

Cu stima,

Nicu Pirvu

Consilier Piese Schimb

Complex Auto Avia Motors-Skoda

Pantelimon-Ilfov

B-dul Biruintei nr 11, DN3

tel +40(21)209 40 10

+40(21)209 40 11

fax +40(21)209 40 08

Stefan to Nicu

Butoanele de comanda din usa sunt incluse in pretul macaralelor?

Sau se achizitioneaza separat? imi puteti spune un pret?

Momentan ma intereseaza doar pentru fata.

Nicu Pirvu to me

butoanele de comanda si cablajul electric sunt continute de setul de macarale si nu necesita un cost suplimentar. si pentru ca va intereseaza momentan doar setul de macarale fata fabia, va pot spune ca il avem pe stoc, nu mai trebuie comandat si cu o programare facuta in prealabil se poate monta cand doriti.

Cu stima,

Nicu Pirvu

Consilier Piese Schimb

Complex Auto Avia Motors-Skoda

Pantelimon-Ilfov

B-dul Biruintei nr 11, DN3

tel +40(21)209 40 10

+40(21)209 40 11

fax +40(21)209 40 08

Acesta este un schimb de mailuri cu cineva de la Avia, legat de macaralele electrice.

Din pacate nu mai am cererea facuta de mine (a fost scrisa direct pe site-ul lor).

Intrebam daca macaralele din pliantul lor pot fi instalate si pe masina ce nu a avut geamuri electrice in dotare. Pretul era undeva la 5 milioane pentru fata si 6 milioane pentru spate. (preturi fara TVA sau manopera).

Acum... nu stiu ce sa mai cred. Pretul pe care mi l-au dat mie, sau pretul pe care ti l-au dat tie?

Modificat de o3_cep
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

diferenta de pret e imensa. ce aiurea. pai mergem in pantelimon si le punem :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ha ha, si parca vada ca diferenta pana la 30 mil e manopera :Driver:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte mare inginerie nu cred ca este in montarea lor.

Se pot cumpara si monta "acasa".

Trebuie doar desfacuta usa cu grija, sa nu rupi ceva pe-acolo. Si nici sa nu scapi geamul...

E un tutorial destul de bun aici pe forum legat de desfacerea usii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutari la toata lumea!!

AM vazut ca avetzi aceeasi problema ca si mine.

Eu deja am schimbat o macara(panou cu totul) pe partea stanga, care sa defectat la aprox 1,5 din nou ani dar acum sa defectat si pe partea soferului.

Sincer m-am saturat... NU MAI SCHIMB NIMIK>>am bagat blani sub geamuri si cand o sa gasesc o solutie mai fiabila o sa repar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

pt Jacku!

Problema cu geamul care nu functiona decat de la sofer am avut-o si eu. Am intrebat si eu mai multa lume si deja ma speriasera ca trebuie schimbat calculatorul de la usa s.a.m.d.

dar, un coleg istet, a desfacut butonul in sine si a sters partea cu contactele electrice care arata de parca ar fi curs suc pe ele si din acea cauza nu mai facea contact si nu mai mergea geamul.

Atentie, nu se desface greu butonul dar are o biluta micuta pe care trebuie sa fii atent sa nu o pierzi ca se vede foarte greu. :))

Si de asemenea, trebuie sa fii atent cand o pui la loc ( biluta )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat-o si eu...Am desfacut butonul si l-am curatat (oricum era oxidat) si am relipit contactele pe placa, unul dintre ele fiind dezlipit. Oricum s-a rezovat destul de repede. Operatie de 5 min, care in mod normal m-ar fic ostat un buton nou :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare am si eu aceiasi problema cu geamul din dreapta fata care se deschide si se inghide numai de la sofer am o rugaminte mai exact cum se scoate acel buton pentru a fi curatat ca eu sant mai reu de cap.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Operatiunea e relativ simpla. Vezi ca butonul sta pe un capac, care face parte din maner si care e prins in 3 cleme. Se da capacul ala jos si butonul iese foarte simplu. cel mai probabil s-au intrerupt contactorii de la buton..l amine asa s-a intamplat. reparatia dureaza vreo 10 min. vezi ca e pe forum aici o poza exact cum se desface capacul de la manerul usii. uita-te pe aici http://vwforum.ro/index.php?showtopic=7333

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

sal

ieri am desfacut usa fata dreapat ca aveam un zgomot cand se deschideam geamul la maxim si am gasit un ghidaj de plastic rupt :(

intrebarea mea este se gaseste de cumparat nou sau se cumpara toata usa :D [toata macaraua]

TKS :beerchug:

sau daca stie cineva prin bucuresti la dezmembrari sau.... ceva de genul

aici este ghidajul cum vine pe suportul de geam

post-10557-1176372273_thumb.jpg

post-10557-1176372357_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!