Jump to content

Probleme generale geamuri electrice Fabia


charisman
 Share

Postare recomandată

din pacate se mai intampla - bine ca ai rezolvat-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a rezolvat. Am gasit la dezmembrari un calculator , l-am montat si acum functioneaza.Sper sa tina fiindca nu stiu motivul pentru care primul s-a defectat. Ms frumos de ajutor.

Cat ai dat pe el?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

150 calculatorul cu tot cu motoras + 20 transportul

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare! M-am pus pe cautat serios piese pt geamurile electrice motiv pt care vreau sa va cer putin ajutorul. In stanga (la sofer) am tot ansamblul dar nu functioneaza nimic, nici macar becurile din usa. In dreapta geamul e sprijinit de un lemn. Asadar trebuie sa cumpar: calculator usa sofer (ptr ca probabil nu isi face treaba al meu), macara + motoras usa dreapta care la randul ei are si calculator in usa sau nu? Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe fiecare motoras ai un modul electronic. lumina in usa e comandata de centrala, de aceea poate ai problema cu firele ce trec in usa din stalp...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"centrala"? Alimentate separat, luminile merg deci sunt bune. Firele alea groase din usa au curent dar in mufele cecelalte nu exista curent (in usa, la motoras). Cu alte cuvinte, in calculator intra curent prin firele groase (maro si negru parca sau cv de genul) dar la mufa care pleaca din calculator la butoane nu exista curent pe nici unul din fire.

Modificat de paul-vw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Credeam ca te referi la luminile montate pe usa, nu de la butoane... probeaza cu un calculator din dezmembrari, vine impreuna cu motorasul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda pai, partea proasta e ca majoritatea cer bani separat pe calculator. In plus ma gandeam ca nu are rost sa cumpar si motorasul din usa sofer ptr ca il am si s-ar putea sa fie bun. As fi luat doar calculatorul. La usa din dreapta trb deci sa cumpar motoras+calc si macara completa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea gasesti decat calculator. Majoritatea care il vand ti-l vand cu tot cu motoras la acelasi pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mdea, foarte probabil.. Asadar ma scutur de vreo 400-500 lei.. ce tzeapa mi-am luat!! M-am uitat la 200 Euro la achizitie si pana acum am bagat vreo 400 Euro in masina..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astea sunt riscurile cu masinile sh...500 de lei nu e foarte mult daca tinem cont ca mie imi cerea cineva 750 de lei doar pe calculator si motoras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Mda pai, partea proasta e ca majoritatea cer bani separat pe calculator. In plus ma gandeam ca nu are rost sa cumpar si motorasul din usa sofer ptr ca il am si s-ar putea sa fie bun. As fi luat doar calculatorul. La usa din dreapta trb deci sa cumpar motoras+calc si macara completa.

 

este o singura componenta, de aceea se vinde asa - nu sunt doua piese - se pot separa, dar nu o sa gasesti de cumparat asa.... decat f.f.rar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Am si eu o problema la fabia mea. Am descoperit zilele trecute ca motorasul de pe macara de pe portiera fata-dreapta are doar 2 intrari, mufa pt comanda de pe portiera si inca o mufa, iar mufa de la oglinda electrica sta in aer. Initial era pusa doar mufa de comanda buton, iar celelalte nu erau conectate nicaieri. Cand am conectat cea de-a doua mufa care intra acolo mi s-a blocat accesul la toate comenzile de pe portiera soferului, inclusiv geam stanga, oglinda stanga, blocat-deblocat usi. Sigurantele sunt ok. Ar trebui sa schimb motorasul cu unul cu 3 intrari? Si cat m-ar costa unul?

Modificat de Cristian.I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Vin si eu cu o problema:

 

Mi-au schimbat kit-ul de ambreiaj, motiv pt care au dat jos bateria. Dupa care actionarea automata a geamului (inchidere sau deschidere totala fara sa tin butonul apasat) nu mai merge. Am verificat cu VAG-COM-ul, singura problema (care am mai avut-o) era codarea incorecta la ENGINE, pe care am rezolvat-o. Dreapta intre timp si-a revenit, poate coincidenta, poate nu, dar geamul de la sofer nu vrea de nici o culoare decat daca tin butonul actionat. Aveti ideea de unde ar putea fi?

Modificat de Austinel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Austinel, baga cheia in usa cu geamul sus, dai de cheie sa deschizi, dupa ce a coborat de tot geamul mai tii apasat 3-5 secunde, dupa care inhizi si dupa ce urca de tot geamul la fel astepti. Apoi intra in masina, dai pe accesorii si incearca geamul din buton. Drumuri bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica geamul poate fi deschis din cheie?!

 

Intre timp am rezolvat-o altfel, dupa ce l-am mai frecat sus-jos, cu insistente pe maxime, adica desi era inchis mai dadeam odata inchidere, a luat-o! Insa voi retine si metoda ta pe viitor, desi nu stiu daca am inteles-o bine... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca o faci din cheie, ca o faci din butoane tot acolo e. Ideea e sa ma tii apasat cateva secunde dupa terminarea cursei. Se intampla des la fabia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare! Pt ca sunt foarte scumpe piesele de schimb pentru geamurile electrice m-am gandit sa incerc un kit universal dar sa incerc sa pastrez butoanele originale. Pentru asta trebuie sa stiu rolul fiecarui pin de la mufa de intrare in butoane. Imi poate explica cineva ce face fiecare pin? Sau daca aveti o schema in sensul asta mi-ar fi de mare ajutor. Multumesc, cu respect!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am luat tot ce am avut nevoie pe parte de geam electric de la dezmembrari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si le-ai nimerit pe toate bune? Eu caut de cateva luni prin C-ta si toti spun ca le-au dat. Mie imi trebuie cam multe (scumpe): macara completa dreapta +motoras si calc, motoras si calc stanga. In stanga am tot ansamblul doar ca nu se aprind luminile din butoane si nu functioneaza nimic, nici macar inchiderea din buton...

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dreapta era la fel si la mine, geamul se tinea intr-un lemn :)). Bine, ca stiam de la inceput despre ce e vorba. Fa-ti cont pe pieseauto.ro si posteaza cerere de piese si dezmembrarile din toata tara iti vor face oferte

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, done! Thx

Modificat de paul-vw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Skoda Fabia 2002. Recent a aparut ca defectiune, intrerupere la inchiderea deschiderea geamului stanga sofer. Am scos blocul cu butoane comenzi cele 4 geamuri, cu ajutorul unei surubelnite mai late se scoate f. usor.  Desfacand cele 3 suruburi in stea , am extras blocul si cu un T 7 am desfacut cele 7 surubele, am indepartat usor clemele laterale, ajungand la placuta caplaj imprimat, dam de o bucata caucic  [ cred siliconat ] care are prinse pastilele carbonate.Am curatat cu spirt pastilele,  cele uzate  au fost usor deslipite si inlocuite cu pastile de la o telecomanda TV aproape nefolosita,  prin lipire cu Moment gel.   Am curatat si cablajul , s-a trecut la reansamblare, apoi proba la masina . Functioneaza ca noua. Anexez cateva poze pentru a se intelege mai bine .

Spor la treaba  si drumurii  bune.

IMG_3018.JPG

IMG_3019.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!