Jump to content

Probleme generale geamuri electrice Fabia


charisman
 Share

Postare recomandată

Salutare,

Cum se desface mufa de la actuatorul din partea şoferului? Am dat faţa de uşă jos, am dat totul jos... mai puţin partea mare de tablă (ce-a cu motoraşu de la geamul electric). Am făcut toate astea că mi s-a fecundat şi mie plasticăraea de la geam şi mi-o picat iar acu tre să le pun la loc şi nu reuşesc să dau jos partea aia.

Mulţumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut tuturor. Am si eu o problema cu geamurile electrice la o fabia din 2007 fabia 1 geamuri electrice fata si inchidere centralizata.

geamurile nu se deschid nici din stanga nici din dreapta chiar daca incerc de la butoanele de la sofer sau de la pasager e la fel. Daca inchid masina si o deschid din cheie tin putin mai mult rotit stanga sau dreapta cheia pe urma pun contactul functioneaza geamul din dreapta doar de la butonul pasagerului. dupa ce opresc masina si o sa cam 15 minute nu mai functioneaza deloc pana repet procedura cu inchis deschis si pus contactul.

Am verificat alimentare au ambele module butoanele par ok . Eu sincer banuiesc modulul de confort din usa soferului daca a mai patit cineva la fel si poate sa ma ajute cu o informatie as fi recunoscator. Daca e modului unde as putea gasi si daca trebuie adaptat cu vag com-ul dupa instalare. Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna

Mi s-a rupr clema de la geam, a sarit cablul din clema si mi-a cazut geamul in portiera. Stie cineva in Constanta unde gasesc numai clema ( cimitire de masini )?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

am exact aceeasi masina si aceeasi problema s-a rupt o piesa de plastic aia de tine geamul si apoi s-au dus si cablurile si rotita aia de plastic din mijloc pe care se infasoara cablurile caut ceva la second hand de o saptamana nu gasesc decat o macara cu totul fara motoras 200ron pe la craiova iar noua la magazin 230ron producator si 450ron pe original. e pe aici un baiat care face rost de kit de reparatie dar nu stiu nici cat costa si nici cand le aduce

Modificat de BLiTZ
Sters citatul din mesajul anterior. E inutil si incarca degeaba topicul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cineva aici pe forum a incercat repararea lor, cu succes (parca Saboteur). In rest, sunt destul de greu de gasit draciile alea de bride de plastic.

Cred ca singura solutie ramane cea noua aftermarket.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am gasit pe Ebay ceva de genul. Poate va ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat chit de reparatie geam electric la toate magazinele care le stiam din Constanta. Cel mai ieftin era 390 lei. La reprezentanta Skoda il au la 550 lei. Stie cineva in Constanta unde il pot gasi mai ieftin. Sau ma poate ajuta altcineva cu acel chit.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Aseara mi-a cazut si mie geamul dreapta fata in interiorul usii :P. Ma duc cu ea la service sa vad ce a cauzat aceasta problema. Revin cu impresii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ce sa fie....s-au rupt clemele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa revii te rog cu impresii, ca sunt curios unde o faci si la ce pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pe mine m-a lovit norocul, am mers vreo 200 de km cu 100 la ora cu geamul coborat la maxim. Mi s-au umflat ochii. Cand am ajuns acasa am dat jos fata de usa, am ridicat geamul si am bagat un lemn in picioare sa tina geamul inchis. Cablurile erau varza, incolacite... nu mai pot fi folosite pt ca s-au deformat. O clema era rupta, santurile de pe roata aia din plastic erau macinate. Acum studiez piata, stau cu lemnul ala pana ma decid ce cumpar si cu cati bani. M-am interesat si costa 250 ron macara facuta la turci si 360 ron originala. Chitul de reparatie 150 ron, dar nu stiu cat tine... Mai astept sa vad ce scrieti voi. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia kitul de reparatie.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu stiam ca nu exista kit de reparatie pentru fabia. exista doar pentru golf 4 si octavia 1, care nu se potrivesc pe fabia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Unde ai gasit kit- ul? ma intereseaza si pe mine, le am rupte pe amandoua si stanga si dreapta acum stau cu niste sipci in usi.

Stie cineva daca se poate sa montez macarale mecanice? nu mai suport, asta e a doua oara cand se rup si m-au costat 1000 lei noi la skoda

Pitesti acum doi ani, fix cat a fost garantia nu mai dau banii astia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azelutza, vezi ca Bogdan din Cj a pus pe pagina anterioara un link la eBay la un astfel de kit de reparatie (e si ieftin pe deasupra - pe mine ma bate gandul sa cumpar un kit "just in case" - masina are 7 ani si ma astept sa pice geamurile in orice moment...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azelutza, vezi ca Bogdan din Cj a pus pe pagina anterioara un link la eBay la un astfel de kit de reparatie (e si ieftin pe deasupra - pe mine ma bate gandul sa cumpar un kit "just in case" - masina are 7 ani si ma astept sa pice geamurile in orice moment...)

Unge-le, poate te mai tin 7 ani. Eu cred ca o puteam salva pe asta de tocmai mi s-a rupt daca o ungeam de cand a inceput sa scartaie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Yaip! :(

Si la mine au inceput sa scartaie de vreo jumate de an si am tot amanat vaselina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin si eu cu o problema. Nu mai merge butonul cu impuls de la geamul soferului la coborare. Merge doar pe prima pozitie, pe a doua, adica pe cea cu impuls nu mai merge. S-a mai confruntat careva cu o problema asemanatoare? Am curatat placuta aceea dar fara folos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai incercat s-o readaptezi cu cheia in butuc?

Adica: lasi geamurile jos. Bagi cheia din exterior in butuc, inchizi usile din cheie, tii cheia in pozitia de inchidere, astepti sa urce toate geamurile electrice si inca tii cheia in aceasta pozitie 10 secunde dupa inchiderea tuturor geamurilor. Apoi scoti cheia.

Deschizi, dai contact si incerci daca functioneaza din buton.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare!

am si eu problema ce o are bogdan si am incercat solutia propusa de jagoman. dar nu are efect (cel putin la mine).

inainte functiona asa cum trebuie, apoi a inceput sa mearga doar intermitent, ca acum sa someze de tot. de pe usa soferului functioneaza comanda pentru geamul pasagerului.

ce altceva as putea sa mai verific?

merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu functioneaza nici la mine treaba cu resetat modul confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De verificat pentru eventualele lipituri reci pe placa. Si refacute lipiturile daca este cazul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am rezolvat problema. Era din cauza mea, cand faceam resetarea modului confort nu tineam mai mult cheia dupa ce geamurile se inchideau. Am tinut 5 secunde mai mult si acum functioneaza problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Invatarea pozitiei de max sus si jos se poate face altfel: tii de buton in sus sa urce geamul , cand a ajuns sus eliberezi butonul si il actionezi iar pentru 3 secunde, la fel si pentru maxim jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Exista sau nu kit de reparatie? Daca da va rog amanunte.S-a rup si la mine de asta data pe dreapta sofer,pe stinga am schimbat-o acum 2 ani la reprezentana,500 lei cu tot cu manopera,acum nu pot sa dau atit.Sper sa existe kit ,daca nu va sta cu proptele pina vin vremuri mai bune.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!