Jump to content

80 Restaurare Merita?


lukaTM
 Share

Postare recomandată

am intrat in posessia a doua bucati de audi

cel alb e inmatriculat (ambele necesita motor)

m-am interesat la RAR , mi-au spus ca cel mai simplu e sa pastrez seria motorului (sa montez motor serie PM

detin un golf 2 cu serie motor GX pe care am montat o chiulasa cu tot cu injectie electronica functioneaza super bine....atunci nu stiam de forumuri

si am nimerit-o la intamplare

1 exista motor PM cu injectie electronica multipunct?

2 se potrivesc piese de B4?

3. pot gasi undeva tipurile de motoare montate pe B3?

4 sunt dispus sa investesc 200euro?

5 merita? sau fier vechi?

post-11183-1172997330_thumb.jpg

post-11183-1172997919_thumb.jpg

Modificat de lukaTM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la cum arata masinile eu cred ca nu merita deloc investitia....in nici un caz.

parerea mea....

Gandeste-te ca un 80 in Anglia in stare bunicica functional costa 100Lire...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat costa sa-l inmatriculezi si cat costa sa-l aduci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai n-ai cum sa-l inmatriculezi la noi,ai trebuie Euro3..

Si parerea mea este sa stai linistit,bagi bani aiurea in niste junghiuri,nu ai ce face cu banii?

Antevorbitorul are dreptate,la cum arata masinile..niste ruginituri..

Luigi Vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la 100 lire cat costa merita sa il aduci si sa il tii 3 luni cat ai nevoie si cat iti permite legea(nu stiu exact)...bine ca nici asta nu e un caz ideal...dar vorbim comparativ

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai n-ai cum sa-l inmatriculezi la noi,ai trebuie Euro3..

De la 1 ianuarie poti sa inmatriculezi orice masina, dar COSTA.

La cata iarba a crescut in masina si cum arata interiorul (banuiesc ca interiorul e de la cea alba), mai bine las-o asa.

Modificat de georgem
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Negoita, nu prea costa chiar 100 lire unul functional...:Driver: Asa, una usor lovita, cu mici probleme , poate fi 100. Insa una care ar trece revizia tehnica nu costa niciodata 100 lire. 3-500 lire poate. Insa ma rog, ar fi chiar bataie de cap sa il aduci din UK din cauza volanului...drumul inca 3-400 lire+, asigurare, etc . Nu merita.

Eu numai cand vad bord dat jos, partea electrica varza, fara motor...Iti ia o viata sa poti face ceva din alea. Daca ai avea din ce, ar mai merita. insa tu o sa trebuiasca sa faci rost de piese. mai ales MOTORUL, care daca e decent nu e gratis. Deci eu zic FIER VECHI CLAR.

Poate mai vinzi un stop, un far ceva la ele.. parbriz, geamuri.. in timp :huh:

Vad ca L.U.V iar e informat "la zi" cum e cu inmatricularile si da sfaturi..."ai trebuie Euro3" se scrie putin altfel in limba romana..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

restaurarea unei masini nu are la baza calcule economice

Se face de cele mai multe ori din pasiune si nu pt utilizat masina zi de zi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand toata lumea spune ca nu merita .... eu spun ca merita. :lol:

Masina avand tabla galvanizata e foarte posibil sa nu fi ruginit inca. Asa ca daca scoti pasla aia din ea si nu e ruginita masina atunci poti sa te apuci de treaba.

DIn 2 una tot faci :lol:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as cauta unu in stare foarte buna tot alb pe afara la bani putini si as face rocade.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu merita.(timp,nervi,bani)

Modificat de R Z F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Il completez aici pe Motanul .

Depinde care-s considerentele pe care le ai in vedere cand vrei sa restaurezi acea masina . Daca o faci din dragoste pentru modelul acela , atunci DA merita investitia indiferent de suma . Vezi ca sunt multi chiar aici pe forum , care au investit sute sau chiar mii de euro in modelele Vw Broscuta din anii '60 - '70 doar din dragoste fata de acel model .

Daca in schimb o faci doar pentru a o tine cateva luni si-apoi s-o vinzi , sigur nu merita efortul .

Parerea mea . :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc de raspunsuri!!

si eu ma gandeam sa cumpar unul intreg cu bani<1000 euro si pe transfer de piese de pe una pe alta si nu cred ca dau mai mult de 300-500,

vopsit +vopsea ????????? nu prea stiu cat e....

mai cumpar ceva piese noi si poate ar iesi o masina mai buna decat ce gasesc pe piata modelu asta

in plus as fi linistit ca o sa stiu in amanunt starea tehnica a masinii

rog cunoscatorii sau posesorii sa ma ajute cu o inf

1.din ce an au aparut pe B3 motoarele cu injectie multipunct si ce serie au

2. motoarele de pe B4 sunt diferite

mltumesc!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motoarele de pe B4 se pot monta cu succes pe B3 insa trebuie sa sudezi de 'lonjeroane' suportii de motor.

Pe B3 din cate stiu eu au existat motoare cu carburator , si cu injectie mecanica k(E)-Jetronic.

Da-mi un pm si mai vb. :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina mai exista si este inmatriculata in Romania sau a fost vre-odata, da un reply daca vrei sa o vinzi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

In weekend imi spunea un prieten ca vinde un audi 80 din '90 cu vreo 4000 de euro.

Masina arata bine si spunea ca a bagat in ea 1300 de euro cu o saptamana in urma ca sa schimbe tot pe dedesupt (suspensia si bucse...)

O vinde ca are un S8 acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!