Jump to content

Best Golf of all times?


wabbit
 Share

Best Golf of all times?  

136 voturi

  1. 1. Best Golf of all times?

    • Golf 1
      9
    • Golf 2
      62
    • Golf 3
      10
    • Golf 4
      85
    • Golf 5
      18


Postare recomandată

Votul meu merge la GOLF 4 ( eventual TDI 90 , variant :)) ) . Din pacate sunt in necunostinta de cauza pt ca nu cunosc prea bine celelalte golfuri !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
  • Replies 92
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • voinea

    8

  • wabbit

    8

  • cristip

    5

  • 16vlv

    4

Top Posters In This Topic

Care sa fie cel mai adevarat Golf?De la Mk1 pina la Mk5,motorina sau benzina,tdi sau gti,vr6 sau r32,pentru tineri sau batrini,e una din cele mai populare masini de pe "batrinul continent".Astept parerile voastre legate de acest subiect.............. :) !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea: Golf III VR6 si Golf IV R32. :ok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a mai discutat. Parca iesise Golf Mk2 GTI.

Eu votez pentru R32.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

am unit topica facuta de cristi (homeboy) cu cea veche.

Rugaminte: folositi search-ul (eu asa am dat de asta veche)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de departe e un TDI de 90cp. poa sa fie 3, poa sa fie 4, dar preferabil sa fie variant.

eventual un 3 TDI 90cp Pink Floyd Variant.

:salut:

R32 sau VR6 sint impresionante, dar prin adresabilitatea lor scazuta, nu cred ca se preteaza la astfel de topuri. eventual, nostalgic vorbind.

asa si Buggati : un monstru de masina, care nu va castiga niciodata concursuri gen masina anului sau revelatia anului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf 2 Gti 16v

Consumul nu mi se pare un argument relevant pt. comparatie(desi

16v-ul nu consuma mult), daca este sa analizam costurile totale de intretinere ale unui G2 16v comparativ cu un g4 tdi o sa fie o diferenta destul de mare.

La capitolul consum mai conteaza si cat de mult mergi cu masina.

Eu merg putin asa ca la mine primeaza altele la o masina, iar 16v=distractie cat cuprinde

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

normal GOLF 2 GTI 16 V !!! eu stiu ca merge bine sau foarte bine .. al meu s-a tinut bine multi km in conditii de forja maxima, cu un consum rezonabil. :ok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

golf IV is in the lead!! nu pot decat sa ma bucur avand in vedere ca sunt de departe cele mai des intalnite si deci cele mai "obisnuite" golfuri. Daca nu se putea golf IV, si eu as fi votat Golf II GTI 16v

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toata lumea zice k cea mai buna e aia a lui. E si normal. Este cam greu sa recunosti ca exista si masini mai bune decat a ta.Mai ales dupa ce investesti o gramad' d' bani in ea. Yo cred ca cea mai buna este cea care ti se potriveste :: golf 4 variant 1.9 TDI..... :pirat:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea acestui topic era sa clasificam masinile SI in functie de perioada in care au fost fabricate, si de concurenta de la vremea respectiva. Prin urmare, pareri gen "asta mai nou este mai bun pentru ca are ABS, incalzire in scaune si mai stiu eu ce minuni", desi corecte, nu sunt chiar relevante, deoarece nu iau in considerare si evolutia normala a tehnicii. Evident, conteaza si viziunea personala asupra a ceea ce trebuie sa fie masina ta. Cu riscul de a fi considerat un pic extremist, Golf-ul pe care il poate conduce cu usurinta nevasta/prietena nu este ceea ce reprezinta pentru mine Golf-ul. Eu cel putin, prin Golf inteleg GTI, ceea ce inseamna o masina relativ ieftina, dar cu pretentii sportive intemeiate. Adica, o masina aleasa mai mult cu sufletul decat din considerente practice. Din pacate, ultimul GTI ce se inscrie in aceasta definitie a fost MK2, o masina care la peste 20 de ani inca face fata cu brio concurentei mai tinere si mai pretentioase.

PS: As fi extrem de curios sa stiu cam cate MK3-uri, 4, 5, etc. vor avea anduranta si fiabilitatea lui MK2.

Noa hai, dati amu cu parul :censur:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate ca toate, dar va recomand un filmulet produs de BBC: Top 100 Cars, prezentat de Tiff Nedell (cine shtie te Top Gear cunoaste ce fac defectzii aia cu masinile :censur:), fac astia la un moment dat o *** intre cam tot ce inseamna mashinutze din clasa GTi'ului generatii de prin 2000. Problema e ca intre toate "noutzele" astea, au scapat un Golf GTi Mk1!!!:shock: Poate va vine greu sa credeti, dar a facut babutza un maaaare pipi pe toate astea! Respect nene...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect corect.... MK1 era condus de Jeremy Clarkson si a dat 2-3 masini leon-ului. Golf-ul IV pentru care am votat a ramas ultimul. Nu cred ac acesta este un criteriu esential, wabbit are mare dreptate. Masinile trebuie votate in mai mare parte datorita succesului pe care l-au avut la vremea lor. Faptul ca Mk 1 gti inca da clasa e "conditie necesara dar nu si suficienta" :censur:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropos de Jeremy Clarkson / Top Gear, am si eu doua filme ce au ca actor pe Mk1 GTI (argintiu): unul in care este comparat cu R32 si altul in care este comparat cu alte "hot hatch"-uri de pe vremea lui. Fara discutie le da clasa celorlalte, iar in ceea ce priveste R32-ul, are un loc respectabil alaturi de acesta in filmul respectiv. Jeremy poate confirma :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

In primul rind ca intrebarea e prost formulata. Cel mai bun Golf? Pai 5-ul. Ce naiba v-ati prostit toti? Golf 1, 2? Doar pentru ca asta conduceti voi? E normal sa fie cel mai bun 5-ul pentru ca este cel mai modern.

Dupa aia, in pagina 4 vine omul cu precizarea: cel mai bun tinind cont de vremurile in care a aparut! Asta este o alta intrebare. Greu de apreciat de niste amatori. Eu unul oricit m-as gindi nu ma pot decide intre Golf 2 si Golf 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

are careva cifrele de vanzare pe fiecare generatie ? (1 - 2 - 3 - 4 ) .. sunt tare curios cum sta balanta intre ele..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In filmuletul despre care vorbiti mai sus se face o *** intre masini din generatia actuala si un golf 1 gti. Dar daca va ganditi vreo secunda ca gti-ul a castigat pe bune, nu cred ca va ganditi bine. A, poate daca toate celelalte erau modele entry, cu motoare de 1.4 sau 1.6;

De fapt ceea ce se intampla acolo este o figura de stil, filmuletul respectiv fiind top 100 cars ever, iar gti-ul mk1 castiga in fata celorlalte hot hatch-uri actuale. Dar nu la *** ci in clasamentul celor mai bune 100 de masini din toate timpurile, ocupand locul 20. *** in care gti-ul mk1 de 115 cp castiga cu trei lungimi de masina in fata leonului de 225 CP (chiar daca leonul are vreo 350kg in plus), sau cu 100 de metrii in fata golfului 4 GTI de 180 CP este regizata, pentru ca asa a vrut nenea Clarkson. Daca nu ar fi regizata nu s-ar intampla asa. De altfel in acelasi filmulet se mai face o comparatie urmata de o *** intre Audi 80 quattro turbo si Audi RS4. Pe care o castiga normal RS4, dar in clasament intra Audi 80 la locul 26, iar despre RS4 nici o vorba.

Intrebarea din acest topic nu este prost formulata, mai degraba nu este precizata suficient. Dupa parerea lui Clarkson mk 1 ar fi cel mai bun golf. Dar conform vanzarilor (ca sa ii raspundem si d-lui. Voinea) mk2 a batut toate recordurile cu peste 7,5 milioane de bucati vandute. Nu retin exact cifrele dar se pare ca la vanzari locurile au fost ocupate in urmatoarea ordine: mk 2, mk 1, mk 3, mk 4. Dar mk 4 inca se mai vinde sub forma de combi, asa ca nu se stie exact. Cel mai bine pot sti cei de la Porsche Romania - daca s-ar putea pune o intrebare... Eu personal merg pe mk2, nu din cauza vanzarilor, ci pentru ca asa consider inca de pe vremea cand mk3 era o noutate.

Modificat de Drujba
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Mk4 va fi pe primul loc (pt. mine cel putin) macar pana la golf7, deocamdata nu-mi place deloc linia golf-ului, doar GTi mai compenseaza insa nu se compara cu un MK4 GTi respectiv .:R32

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca fiabilitate mk2 gtd, si consum redus si cat de cat putere pe masura.(4.5 litri diesel in afara, si cam 5-5.5 in oras, la o babutza de 17 ani !!! )]

ca cea mai buna masina mk2 gti 16 valve.

unica masina golf 2 g60 syncro de 16 valve 220 cai putere la roata !!

cea pe care as dori-o este totusi in golf 2 g60 :D

later edit:

da mk1 gti a fost facut sa concureze cu o gramada de masini sport la vremea lui, era foarte ieftin si DA a facut un golf 4 gti pe circuit, ba mai mult a scos timp mai bun ca un porsche (nu stiu exact ce model). dar luati in seama ca babutza aia are cam 700 de kile si 112 cai putere.

asemenea lanciei delta integrale, cunoscatorii stiu :D, era foarte ieftina si avea performantzele unei masini sport !!

Modificat de iZOTOPE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tata are mk1 diesel din '82 -- pe bordul lui sunt in jur de 480.000km

eu am mk2 GTi 8v din '84 -- pe bordul meu apare imediat 300.000km

sper ca prin anul 2015 cand mk4 vor avea o varsta medie de 15 ani sa putem continua acest poll si sa vedem atunci cine cu care mk voteaza.eu sigur tot cu Golful 2 voi vota ptr ca sigur si atunci o sa am parte de golful meu de care nu ma voi despartii niciodata.

later edit: sper ca in 2015 pe bord sa am din nou 000.000 km :D

Modificat de lexxus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!