Jump to content

Best Golf of all times?


wabbit
 Share

Best Golf of all times?  

136 voturi

  1. 1. Best Golf of all times?

    • Golf 1
      9
    • Golf 2
      62
    • Golf 3
      10
    • Golf 4
      85
    • Golf 5
      18


Postare recomandată

:12:
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 92
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • voinea

    8

  • wabbit

    8

  • cristip

    5

  • 16vlv

    4

Top Posters In This Topic

VR6 syncro... mmm... :ok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Rally este de fapt Golf II G60 Rally. Este singurul care s-a facut cu 4x4 pe G II. Are aceasi putere ca G60-ul normal (118Kw - 160CP)Modificat se poate duce la 295CP. Pacata ca nu este un motor prea fiabil. Si eu sunt de parere ca G II 16V ramana tatic, chiar daca acum am un G60 (am avut si un 16V si m-a incantat mai mult )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor cu votul pro tdi de 90 de caluti, vreti sa spuneti ca motorul dohc 16v de pe Golf 2 nu e fiabil ? Se repeta acest cuvint care sa exprime calitatea (incontestabila de altfel) a unui g4, dar cred ca e mai pronuntat exprimata la o masina care are peste 12 ani (sa zicem) si peste 180k kilometri (sa zicem) si care trage in asa hal incit acel tdi eats it's dust. Golf 2 s-a vindut mult mai bine decit g3 si g4 n-are sanse s-o ajunga. E mai frumoasa decit gOlf 1, dar aici e vorba despe gusturi. G2 e "gindita" mai bine decit G1, si la vremea aia nu exista politica "mai tre' sa vindem si piese...". Ar mai fi o groaza de zis, dar ma opresc dindu-i dreptate lui cristip: GOLF II GTI 16V WINS THE CONTEST. Tare-as fi vrut sa fac in asa fel incit sa nu se simta in tonul postului meu ca am o asemenea masina desi se va vedea mai jos cu trei rinduri, dar am condus toate tipurile de gti, mai putin 5-ul, si chiar si tdi ala de 90 de cai (pe-un g3) si tot aceeasi e concluzia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun argument cu fiabilitatea. este adevarat ca nu poti spune ca tdi-ul de 90 cai e mai fiabil decar dohc 16vlv dat fiind faptul ca unul are cativa ani iar celalalt minim 12 ani de folosinta si nu mai vorbim de regimurile de utilizare, adica cu un 16v nu meri cu 2000 de ture ... qed

putem sa declaram un castigator ? ... sau mai asteptam ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golfu' 2 castiga! :ok: ... parerea mea :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Parerea mea e ca tot GII e cel mai "rau". 16vlv s-ar putea sa gresesc dar parca mk3 a fost cel mai vandut golf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu votez tot cu MK2-ul GTI.e mama lor...a tuturor. :salut: :scratch: :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dogarel, is nevoit sa te contrazic. GII ii cel mai vandut. Si best of, in ochii mei... :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"departe" in sensul ca s-a vindut mai slab decit II-ul. SI mai vindut a fost insa Golf 1, care la epoca lui a rupt gurile multor firme producatoare din europa si de peste "the big lake". Mai tineti minte, in serialul Dallas-inceputul anilor '80, cu ce masina cabrio se dadea babaciunea aia de miss ellie ? :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Dar de GTI 25th Anniversary nu ziceti nimic ? Are motor AUQ 132kw (180cp) si dupa spusele vw, a fost modificat in spiritul initial al GTI-ului

volkswagen_golf_anniversary_27_10_02.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

da .. GTIul aniversar cu 180 CP s-a fabricat doar in 3 usi, in 3 culori (Rosu, Argintiu sau Negru) interiorul e personalizat cu sigla (are si insertii de aluminiu pe bord si usi , schimbator smeker, cusaturi cu ata rosie) .. jante 18" ca in poza de mai sus...SERIE DE ETITIE SPECIALA (tare misto la englezi ca exista un site special pe care si-au inregistrat toti posesorii de GTI Aniversar seria si datele lor) .. spoilerele sub bara fata-spate sunt altfel decat cele standard, pragurile si elerounul sunt aceleasi ca pe R32. Mororul cum a zis si unq e 1.8T - 180CP

Partea proasta e ca NU stiu sa fie in Romania asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu poti declara cel mai bun Golf o serie limitata sau aniversara. Parerea mea, care este!

Invingator clar este si se pare ca va ramane (in contextul in care masinile din ziua de azi sunt din ce in ce mai mult bunuri de consum):

Golf Mk2 (1.8 16v) !!!

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Tot golf II gti :ok:

pt. filness :

ba da voi nu aveti praf de loc dupa cum arata totul sub capota!! :-(

sa-ti traiasca si sa te bucuri de ea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am avut o VW Jetta (tot un drac) din 1989 pe care l-am vindut in 2000, model pentru America. Motorul, 1,8L, 115CP MPI, era extraordinar: consum mic, demaraj, tinea la viteze mari. Stabilitatea masinii fantastica pentru clasa ei. Am fost tare multmit de masina si nu cred ca noul venit , GOLF 5 va avea aceeasi fiabilitate. (cind am dat masina avea.... 400.000 km fara segmentare iar caroseria nici o urma de rugina.Cred acum ca era complet galvanizata)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu exista poll la topic-ul asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
De ce nu exista poll la topic-ul asta?

am facut eu Poll acum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!