Jump to content

Turbina "fluiera"


catabeg
 Share

Postare recomandată

A fluierat inca de cind era noua. Si acum dupa 3000 km are acelasi sunet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cred ca am o problema cu turbina. Am un Seat NEW LEON 1,9 TDI are 35000 km si de nou la turatie mica cand accelerez pe loc sau in treapta 1 si 2 de viteza pana in 2000 rotatii se aude un fluierat ca la salvare, la viteza mai mare sau in alte trepte de viteza nu se mai aude. Am fost cu masina la garantie la METROTEHINCA ( ca de acolo am cumparat-o ) si mi-ai spus ca turbina e OK.... functioneaza normal...si i-am intrebat de ce fluiera asa, pentru ca inainte am avut un Passat 1,9 TDI si nu se auzea asemenea zgomot la turbina, si nu au putut sa-mi spuna din ce cauza fluiera asa...doar ca turbina e ok. Eu cred ca zis asa pentru a nu-mi schimba turbina in garantie. Cine ma poate ajuta? Sau cei care au Seat Leon NEW...tot la fel se aude fluieratura la turbina? Nu va recomand servicul METROTEHNICA ( am stat pentru o revizie de la ora 9 dim pana la ora 15,30 ) pentru un schimb de ulei , filtre si verificat o turbina, stau mecanicii de vb langa masina se plimba, se starg toti lana o masina, apoi langa alta si tot asa dar de lucrat la masina nu stiu daca au stat sa lucreze 1 ora.... tot intrebam e gata masina si mi se spunea ca ma anunta ei cand e gata....la ora 12 vine si imi spune ca am placutele de frana tocite si ca trebuies schimbate... ma pune sa semnez ca vreau sa le schimb....apoi de la ora 1 cand s-a terminat pauza de masa....mi-au dat masina jos....de pe elevator...au dat cu silicon pe chedere...si mi-au tinut masina pana la ora 15,30 degeaba...ma uitam pe geam la ea...si nimeni nu facea nimik...nici macar nu erau lanaga masina....si la ora 15,30 vin si imi zice ca e gata masina....dar ei nu lucrau la ea de la ora 1,30.... CEI MAI MARI JAPACARI...mi-au pus o gramada de ore manopera degeaba...ca mi-au tinut masina in service pe elevator...Credeti ca e noraml sa dureze o revizie de la ora 9 AM pana la 15,30 PM? Astept ajutor pentru turbina. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu experimentez un sunet ciudat la schimbarea vitezelor. Excat cand are loc "forfeca" ambreiaj/acceleratie, daca schimb pana in 2000rpm, am un sunet ciudat venind de le motor/turbina. Este un huruit ce aduce cu o toba de raliu. Daca schimb la 2500, sau mai sus, sunetul dispare. Sau daca urc in turatii foarte lent, pot schimba si la 2000, sunetul dispare. La accelerare ma vioaie, apare permanent. Aveti idee ce poate fi ? Merci anticipat.

Modificat de Co5ma
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca incepe sa fluiere este cam spre sfarsitul vietii ei de turbina.

salut a mea e noua are 2000 km si fluiera un fluierat subtire placut la ureche cam pina la 2000de ture apoi dispare , fluieratul se amplifica putin de cite ori ciup acceleratia,cum spuneam dupa 2000 dispare inseamna cai pe duca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si a mea fluiera dar fluiera pana schimb treapta de viteza apoi nu mai fluiera dupa care iar la turatie mai mare intr o treapta superioarea ingepe sa fluiere.....nu cred ca ar avea ceva....am mers cu un passat din 2004 si facea la fel....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina mea nu scotea nici un zgomot cand am luat-o noua. abia dupa 3000-4000km a inceput sa scoata un fel de "cucu" cand schimb vitezele, dar numai cand le schimb in ritm alert.

daca schimb linistit vitezele, acel "cucu" nu se mai aude.

mecaniscul meu mi-a zis ca este normal sa scoata acest "cucu" deoarece turbina se decelereaza atunci cand schimbi viteza... mai ales daca se schimba peste 1500-2000 rotatii.

in legatura cu suieratul: la mine se aude ca u fasait pe partea dreapta a masinii chiar si la relanti. un mecanic mi-a zis ca este ceva normal, ca este turbina sau compresorul de AC, dar ca trebuie sa o auda sa fie sigur. de cand am vorbit cu el am mai facut 7000km fara probleme...

sa se mai incalzeasca si ma duc sa vad daca este o problema sau nu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu inteleg de ce vi se pare ciudat acest "fluierat" sau "suierat". este normal la motoarele supraalimentate cu turbina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suieratul turbinei se aude mai puternic atunci cand furtunul dintre turbina si intercooler se crapa. La mine asa s-a intamplat. Din cate am inteles de la un prieten care lucreaza la un service vw, este un defect destul de des intalnit la masinile care au peste 130-150000 km. Simptomele ce apar la furtunj crapat: turbina se aude mai tare, masina nu mai trage... Din pacate acel futrun este destul de scump.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai oameni buni hai sa spunem la lucruri pe nume: la ce spuneti voi furtun intre intercooler si turbina? parerea mea e ca e un tub, o conducta in toata regula; e plastic, inflexibil. a trebuit sa citesc pina la capatul acestui topic sa imi dau seama ce este acest "furtun"....

una peste alta nu va mai ganditi la turbina ca la un bec, sau o rezistenta....ulei recomandat si la timp schimbat( eventual 1000-2000 km mai devreme), regimul de turatie specific respectat, motorina si drum bun!....turbinele nu-s injectoare; incep sa bata, "pisa" si pina ajungi la service merge:crapa si gata.

asa ca pana se va inventa turbina "silent", invatati sa "adorati" ( vorba colegului. tot respectul!) suieratul turbinei!.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

voolkh@n, furtunul respectiv e chiar furtun! E din cauciuc cu insertie textila, diametrul de 4-5 cm si are forma de "s". La capete are partile de prindere metalice. Daca il mai am pe cel vechi, am sa pun si o poza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am tot citit despre "suieratul" sau "fluieratul" de turbina. Tin sa va spun ca la mine se auzea acest suierat care nu era deloc suparator cand schimbam treptele. Din ce am citit pe forum multi spun ca atunci cand apare suieratul turbina este pe duca. Asta vara am facut scanare cu VAG-COM si mi-a spus ca turbina e ok. De cateva luni nu se mai aude deloc suieratul, masina trage la fel (are 112 k ).

Legat de aceasta problema, stiu pe cineva cu un bmw 320 cu vreo 60 k km si i se aude tot timpul acel suierat cand schimba treapta. Deci cum e pana la urma?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce are schimbarea treptei cu suieratul turbinei? In functie de turatie, asta da. Turbina intra de pe la 1800 ture, cand uleiul este rece are un fluierat nitel mai gros, apoi devine mai strident. Este totusi vorba de o presiune de 1,2 bari (maxim) si de 15.000 ture (maxim) la nivelul axului acesteia, e normal sa se auda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@hbogdan - din cate stiu eu, o turbina poate ajunge la 200.000rpm+ la turatia maxima!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tin sa te anunt ca turbina fluiera si cand treapta era schimbata sub 1800. Am scris in postul de mai sus ca se aude numai cand se schimba vitezele. Stiu si eu ca dupa o anumita turatie intra in functiune dar nu se aude niciun fluierat numai in timpul dintre viteze. Poti sa o turez cat vreau si nu fluiera nimic ci doar atunci cand scade brusc turatie fluiera pt o fractiune de secunda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceea ce auzi tu la acel BMW e probabil un blow-off-valve

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact! BMW nu are turbo! Eu stiu un Golf, care are 280.000km, si are tubina originala. Curatata o singura data. Si turbina fluiera, si la mine fluiera cand urca spre 2000rpm. Si cu turbina stau chiar foarte foarte bine :offtopic: :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine sa zicem ca are blow-off sau mai stiu eu ce dar nu mi-a raspuns nimeni la intrebare: E pe duca cand fluiera sau cand nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se aude tare? Sau este un suierat care iti gadila urechile cand se apropie de 2000rpm? ;) :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva daca se potriveste turbina de la 116 cp la 101?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Repet pentru a nu stiu cata oara ca nu se auzea cand crestea turatia. Orice turatie ar fi fost nu se auzea niciun suierat. Se auzea in momentul in care schimbam vitezele. Ca si cum ai sufla intr-un balon si iti iei aer inapoi in piept.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce se aude la tine nu cred ca e de la turbina ci de la filtru de aer,pierde pe undeva sau trage prea mult aer turbina si chiar filtru produce zgomotul ala.si la mine face la fel si face chiar in filtru.incearca sa asculti in filtru cand iti tureaza cineva masina.

Nu mai da quote la postul anterior pentru ca este interzis de regulament !

Foloseste "add reply" sau "fast reply".

Multumesc !

aryes13

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit topicul, si adresez si eu o intrebare.Am o skoda O2 rs tdi.Masina e noua, are 10.000 k.Acum cateva zile am constatat ca in momentul in care accelerez in gol se aude la decelerarea spre relanti un huruit( sau mai precis un u-uit) foarte discret.Zgomotul se aude si-n sarcina cand schimb vitezele, iar motorul isi pierde turatia.In service mi-au zis ca nu e nici o problema, insa nu cred ca zgomtotul asta a fost de la inceput,as fi sesizat.Masina functioneaza normal,insa sunt totusi ingrijorat.A mai constat cineva aceasta problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Concluzia pe care am dedus-o eu este ca e normal sa-ti faca asa. Oricum cam asta era si intrebarea mea dar nimeni nu m-a lamurit pe topicu asta, s-a discutat tot pe langa. Cand iti fluiera la schimbatul vitezelor (atunci cand iti scade turatia brusc) e "in forma maxima" turbina. Cand nu se mai aude inseamna ca a cam obosit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu nu aud turbina suierand, doar ca atunci cand ii dau pedala simt practic cum masina trage. Ce aud eu insa, este total diferit de suierat. Cand fac foarfeca(schimb viteza) la accelerari mai vioaie si pana in 2200 ture, masina scoate un huruit ciudat, ca si cum ar trage aer pe undeva. Este vrrrr-uit ciudat. Daca accelerez progresiv si schimb peste 2500, nu mai scoate acel sunet. Are cineva vreo explicatie si pentru mine ? Merci anticipat.

Modificat de Co5ma
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie mi se aude acel fluierat/suierat/sunet de sirena de cand am cumparat masina acu aproximativ 40.000 km si efectiv ador acel sunet.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!