Jump to content

Turbina "fluiera"


catabeg
 Share

Postare recomandată

Salut, am citit pana acum cele 34 de pagini dar nimic concret despre urmatoarea problema:

Dupa ce am curatat geometria, la cateva saptamani am sesizat un suierat/vuiet ( un sunet ca si cum ar bantui o fantoma in desenele animate ?, un "uuuuuuu" a carui intensitate descreste ) in momentul in care ridic piciorul de pe acceleratie, atat la relanti cat si in treptele 1 si 2. Suna ca si cum s-ar elibera de presiune. Se aude si imediat dupa ce ii dau cheie si putin cand accelerez dar in acest caz se pierde repede pana in 2000 de ture fiind acoperit de zgomotul motorului probabil. La relanti nu se mai aude nimic.

95% cred ca este din turbina. 

Cum este pana la urma? Este normal sau nu acest sunet ?

Sa ma pregatesc sufleteste sa bubuie in mers? ( am de facut saptamana aceasta un drum dus-intors de aprox. 700km; credeti ca tine? )

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum mi-a venit in cap cu ce sa asociez cel mai bine acest sunet.

Se aude identic cu sunetul facut de pompa de vacuum cand se incuie masina la audi (cel purin la a3 8l asa aveam), daca ati auzit vreodata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista joc in axul turbinei si paletii agata in carcasa , poti merge mult si bine dar poate pica instant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fata-spate nu are joc. Sus-jos are joc dar nu stiu cat de mare este pentru ca nu am cu ce sa il compar; dar am inteles ca un anumit joc exista din fabricare. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singurul motiv pt.care turbina"fluiera"este jocul in ax peste limita normala.

Modificat de Cristi81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar nu ar trebui sa aiba si pe acceleratie acel fluierat ascutit care se mai aude la unele tdi-uri? Sau asta e doar inceputul??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este normal sa fluiere in nici o plaja de turatie la nici un tdi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate. Am verificat azi jocul axului si e desrul de mare . 

Am dat o cheie cu capota deschisa si suieratul se aude cam de la 1200 progresiv pana pe la1700-1800 si apoi dispare. Pe decelerare se aude invers si dispare complet sub 1200.

Probabil va evolua si va incepe sa faca pe o plaja din ce in ce mai mare.

Sper sa am timp sa strang bani de turbina. ?

Ce ziceti de joc?

 

Modificat de andreistef4n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ia masuri pana nu se rupe de tot axul,,a ta e ,,pa ,, de acum

mult nu mai tine pana se rupe...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar putea fi o problema daca intra ulei de la carter in turbina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema este când iese uleiul din turbină, mai exact când se rupe axul și uleiul nu mai este reținut în lagărele de ungere. Dacă nu oprești motorul imediat ce ai observat (dacă observi) în mai puțin de jumătate de minut se duce uleiul din motor si se caleaza.

Este varianta "soft" când se rupe axul dinspre evacuare si pierzi uleiul pe evacuare (se lasă cu mult fum) si varianta mai nasoală când pleacă partea dinspre admisie si trebuie sa demontezi tot ca să cauți toate resturile turbinei, altfel orice schijă rămasă va distruge  nouă turbină.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De câteva zile fluiera turbo presupun. Astea sunt erorile. Nici de tras nu trage cum trebuie. Fum puțin negru. Nu am apucat sa o desfac.

Aveti idee cu ce ma confrunt ? In principiu? 

IMG_0278.JPG

IMG_0279.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

egr defect sau fara vaccum.....suprapresiune pe partea de turbo,trebuie curatata geometria variabila

verifica jocul axial al turbinei,suieratul poate proveni de acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Egr defect, l am schimbat. Turbo refacut tot, joc foarte mic in ax si geometria schimbata. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geometria agata sau actuatorul nu e reglat corespunzator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, nu vad ca sa existe special topic pentru turbinele de TSI de aceea va intreb pe voi dieselarii :P .
Aud turbina mai nou exact ca in filmul atasat si exact cum se aude in film la secunda 18

Nu mi se pare normal sa se auda. Dimineata cand plec din garaj o aud, cand vin inapoi in garaj si motorul e cald nu o mai aud. Am auzit-o foarte des mai ales la plecarea de pe loc in viteza 1 cu accelerare pana in 3000 de ture. Am incercat sa vad daca si in restul vitezelor se aude apasand de exemplu pedala la fund intr-a 3-a la vreo 30 la ora. Insa nu se aude decat in viteza 1 la plecarea de pe loc. Curios ca numai in sarcina face si nu la mersul in gol. Sa ma pregatesc de o schimbare sau e normal fluieratul ala cand lasi acceleratia?

In rest motorul merge bine, nu am pierdere de putere, trage ca in prima zi.

@EEXCALADE, ce parere ai? :)

 

LE: bwoooaaaa, acum vad ca turbina la mine e corp comun cu galeria de evacuare. Daca-i gata turbina am pus-o, tot corpul ala cu turbina e 1200 de euro :banghead:, nici macar nu pot sa vad daca are joc, trebuie sa demontez galeria si turbina in bucatele. Mama ei de inginerie :banghead:

fd8bbc2s-960.jpg

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa scapi de acest fluierat de sirena trebuie reconditionata turbina (am avut si turbina care a capatat acest fluierat dupa reconditionare) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
Laurentiu ionut

Salutare grup. Am tot citit pe aici toate postarile depre turbine noi si turbine reconditionate. Sa va zic povestea mea: Am schimabt in decembrie o turbina noua....din cauza ca cea veche era praf si pulbere...se auzea metalul cum bate..... de atunci am facut 4k km fara fluierat....ieri dimineata ce sa vad? fluieratul a aparut exact ca acum o luna cand cea veche incepuse sa se duca....la rece nu se aude deloc.... dar dupa ce apa ajunge la 90 de grade incepe sa se auda.... mai ales cand e in sarcina.... Tot am citi ca e normal un mic fluierat, dar acest fluierat nu sa auzit timp de 4k kilometri. E posibil ca turbina cea noua sa cedeze din nou?  Passat 2.0 140 cai,2006

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, Laurentiu ionut said:

 E posibil ca turbina cea noua sa cedeze din nou?  Passat 2.0 140 cai,2006

nu neaparat,verifica o data la cateva luni jocul in ax

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 13.01.2018 at 6:26 PM, Laurentiu ionut said:

Salutare grup. Am tot citit pe aici toate postarile depre turbine noi si turbine reconditionate. Sa va zic povestea mea: Am schimabt in decembrie o turbina noua....din cauza ca cea veche era praf si pulbere...se auzea metalul cum bate..... de atunci am facut 4k km fara fluierat....ieri dimineata ce sa vad? fluieratul a aparut exact ca acum o luna cand cea veche incepuse sa se duca....la rece nu se aude deloc.... dar dupa ce apa ajunge la 90 de grade incepe sa se auda.... mai ales cand e in sarcina.... Tot am citi ca e normal un mic fluierat, dar acest fluierat nu sa auzit timp de 4k kilometri. E posibil ca turbina cea noua sa cedeze din nou?  Passat 2.0 140 cai,2006

Cum s-a realizat operațiunea? De ce ai schimbat turbina?ai determinat ce a cauzat "moartea" turbinei? AI SCHIMBAT furtunile care aduc si duc uleiul de la turbina? Garniturile sunt noi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare...ce parere aveti de fluieratul acesta?Este putin diferit de cel de sirena...cand e turbina varza...

Pe langa asta...se aude si in fata...la filtru de aer...cum parca suge aer cu forta...

Nu imi dau seama daca este de bine sau de rau acest fluierat...

Precizez ca nu mai am catalizator...

20170211_140315.thumb.jpg.62ac470d526b7d57b799e4ba60b6e6d5.jpg

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La relanti spre exemplu, dupa o tura mai lunga in forta si la mine se aude, daca stai in spate langa toba, un fluierat discret, asemanator cu ce se aude la tine.

Avand in vedere ca ai parti din evacuare scoase, mi se pare normal sa se auda mai pronuntat cum lucreaza turbina. Mie cel putin mi se pare normal :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!